| JasonMcCann a întrebat:

TPU! Sora mea mai mare se poarta foarte urat cu mine! Eram cu niste prieteni intr-un parc de langa faleza, iar sora mea era pe faleza. Era acolo o tasnitoare, si am inceput sa ne udam, ne-am distrat si noi. Si ea cand a venit cu colegele ei in parc a zis ca suntem handicapati, ca nu stim ce este aia distractie, etc, etc. De fiecare data cand fac ceva ca sa ma distrez trebuie sa fie neaparat gresit pentru ea, ma face in toate felurile, ii intoarce si pe ceilalti contra mea, astia facand misto de mine, ca alerg ca o gaina, ca cica am 50 cm sub clanta (eu sunt cls a 5 a dar arat de a 1 a). Imi vine sa plang de fiecare data, dar ma abtin. Daca ii zic un secret ea il zice la toata clasa ei, si nu numai.
Sunt aproape sigura ca parintii o iubesc mai mult pe ea, deoarece fac foarte, foarte multe diferente.
Acum stam cu nanii mei, si orice as face este gresit pentru ei. Pe mine ma cam cearta din orice mic lucru gresit, iar pe sora mea o favorizeaza, etc, etc.
Eu visez sa ajung ceva dintre avocata, actrita sau notara.
Nanii mei si inclusiv sora mea imi zic ca nu am stofa si nu stiu ce. Dar surorii mele ii zic ca o sa ajunga departe si mie imi zice ca nu imi vede un viitor prea stralucit, cu toate ca sunt pe locul 3 pe clasa, am media pe semestrul I 9, 84.
In fiecare zi de nastere a ei incerc sa o fac sa se simta cat mai bine, sa se simta speciala. Ea ce face de ziua mea? Ma cearta, imi zice ca am facut nu mai stiu eu ce. La cate am facut eu pentru ea, daca ii cer ajutorul nu are chef, sau la cate i-am dat, daca ii cer ceva ea nu imi da nimic.
Cand vorbesc cu cineva prin mesaje ea: cine este, ce zice, etc. Chiar a vrut sa imi citeasca conversatiile, dar nu am lasat-o. Cu greu mi-am luat telefonul de la ea. Daca ma bagam peste ea cand vorbea, pfff. Dar ea se baga mereu peste mine.
Maine e ziua mea de nume si sigur o sa gaseasca un motiv sa ma certe.
Va rog, ajutati-ma! Fiecare zi este un cosmar pentru mine! Ce pot sa fac?

35 răspunsuri:
| JasonMcCann explică:

Asa cum am zis, parintii fac multe diferente, deci cu cine crezi ca o sa tina?

| JasonMcCann explică:

Am vrut si sa ma tai din cauza ei. Dar B.F.F-ul meu m-a facut sa renunt la asta

| JasonMcCann explică:

Ea aproape 14, eu aproape 11.

| Andr3 a răspuns:

Stii,exista o vorba :"fratii se cearta si tot frati raman ". Poate ca ea consider o placere sat e umileasca, fiind mai mica, ii place sa te tachineze.Sunt convinsa ca te iubeste dar la varsta asta considera ca este mai placut sa isi bata joc de tine, sa se considere superioara datorita faptului ca este mai mare.Trebuie sa recunosc, din ce ai scris tu, nu este foarte dragut din partea ei.Sau sunteti surori vitregi? daca da, poate ca ii este greu sa se acomodeze cu tine. Daca nu, incearca sa te apropii de ea, sa vezi ce ii place, sa te faci ca ii asculti sfaturile chiar daca nu iti plac.Arata-le tuturor ca poti fi la fel de buna ca ea.Si parintii mei ma ridica pe mine in slavi in fata fratelui meu mai mic, dar asta doar ca sa il ambitioneze pe el.Eu insa, nu fac nimic sa-l umilesc, din contra.Stai calma, e normal sa va cerati la varsta asta.Incearca insa sa discuti cu ea si cu parintii tai sa le zici ca nu iti convine ce se intampla. Uneori, a fi cel mai mic din familie este un dezavantaj, dar poate fi si avantaj daca stii cum sa profiti de astawinking

| JasonMcCann explică (pentru Andr3):

Nu suntem surori vitrege. Locuim impreuna de cand ma stiu. Si de ce ii place sa ma chinuie asa? In fine. Trebuie sa suport, vad. Multumesc pentru ajutor, oricum.

| RândunelPisică a răspuns:

Sa stiti ca nu o ajutati deloc... eu sunt baiat si am decat o sora. eu sunt in aceeasi sitoatie ca ea si acum 1 an am incercat sa ii tin piept dar nu am reusit apoi, am gasit motive (unele inventate) ca sa rada lumea de ea... ea m-a facut in tot felul si am continuat asa pana a mers si acum nu mai rade de mine si nu mai sunt in aceeasi sitoatie ca si tine big grin daca surorile tale sunt de partea ta roagale sa te ajute si incearca sa faci ce am facut si eu big grin

| JasonMcCann explică (pentru RândunelPisică):

Am doar o sora. Si eu nu sunt ca ea! Nu vreau sa o fac de ras in fata lumii. Si oricum, dupa as incurca-o. Deci vad ca o sa trebuiasca sa suport diferentele dintre noi doua, sa suport tot ce zice ea si ce zic nanii mei, cu alte cuvinte, sa continui cu viata asta groaznica.

| papusica987 a răspuns:

Pai daca toata lumea tine cu ea....nu crezi ca exista vreun motiv? poate tu esti de vina!
cu udatul cu apa avea dreptate ...cand o sa mai cresti no sa ti se mai para nici tie distractie.
stai linistita asa e cand esti mai mic... daca as avea eu vreo sora mai micaa devil

| TuttyFk a răspuns (pentru papusica987):

Esti prost/a? Nu sti sa citesti El e mai mic nu sora lui! Sora lui are 14 el 11 e greu de citit?

| JasonMcCann explică (pentru TuttyFk):

Sunt fata, nu baiat.

| JasonMcCann explică (pentru papusica987):

Vai, Doamne! Tu nu intelegi, nu? Colegii mei se uda si la scoala. Daca o luam asa, inseamna ca mai toti suntem handicapati. Si colegii mei au 12 ani! Si prietenele ei de aceeasi varsta se udau atunci cu noi si le-a facut si pe ele handicapate. Si daca ai avea o sora mai mica, ce? Ai face-o sa se simta cum ma simt eu? De ce sa o faci de ras, sa ii dai ordine si sa tipi la ea? Fiindca suntem mai mici vad ca trebuie sa fim luati ca fiind prosti.Dar asta e. Vad ca trebuie sa suport toate astea. Macar cei care au surori/frati mai mici stiu acum cum se simt ei.

| papusica987 a răspuns (pentru JasonMcCann):

Nu am zis ca as face-o de ras, pur si simplu mi-as dori o sora mai mica sa o tachinez.
eu am o sora mai mare dar nu cred ca s-a purtat vreodata urat cu mine.
si inteleg chiar foarte bine ce spui, e parerea mea, Mi se pare total aiurea sa te uzi cu apa, sincer acumraised eyebrows.

| papusica987 a răspuns (pentru TuttyFk):

Tu esti prost

| TuttyFk a răspuns (pentru papusica987):

Esti sigur? nu eu nu stiu sa citesc si confund.

| papusica987 a răspuns (pentru TuttyFk):

Sigurahappy ca sunt fata.
si tu nu sti sa citesti, tocmai ti-a spus ca ea e fata nu baiat.
asa ca nu te mai baga in vorba aiurea si nu ma jigni.
happy

| JasonMcCann explică (pentru papusica987):

Doar ne jucam. Oricum nu conteaza.

| TuttyFk a răspuns (pentru JasonMcCann):

E cu udeala ma joc si eu si nu imi zice nimeni nimic am si eu o sora mai mare cand face asa 1 luna nu scapa de mine si de niste prieteni care ma ajuta sa ii fac diferite lucruri sau sa o fac de ras si asa a ajuns sa ma lase in pace sa nu mai comenteze nimic.

| Layla33 a răspuns (pentru papusica987):

Bataia cu apa e distractie si daca ai 30 de ani

| Layla33 a răspuns (pentru papusica987):

Poate esti adoptata confused

| papusica987 a răspuns (pentru Layla33):

Supeeeer distractieraised eyebrows hai sa fim seriosi totusi.
mai aveti de crescut ca sa vedeti ce e aia distractie.

| JasonMcCann explică (pentru papusica987):

De unde stii tu?
Fiecare considera distractie ceea ce ii place! Daca mie imi place sa ma ud, si zic ca este distractiv, tu nu poti comenta, fiecare stie ce ii place.

| papusica987 a răspuns (pentru JasonMcCann):

sincer eu una mai bine prefer sa merg la piscina daca vreau sa ma udstraight face si da, fiecare se distreaza cum vrea, uni au gusturi alti nu...
conteaza si varsta.

| JasonMcCann explică (pentru papusica987):

Pe caldura asta... tuturor le place sa se ude, vai, tu, poate sunt unele 'Rozy' cu fite care nu suporta hainele ude pe ele... Intr-adevar, si la piscina e foarte frumos, poti si sa inoti. Dar cine zice ca nu avem gusturi daca ne place sa ne udam? Iti zic eu, tu nu ai gusturi! Sunt si adulti, si adolescenti care se uda. Este foarte distractiv!

| papusica987 a răspuns (pentru JasonMcCann):

Nu, nu estehappy in viziunea mea nu cred ca o domnisoara manierata, bine educata, trebuie sa umble cu hainele ude pe ea, sa se stropeasca cu apastraight face.
vad ca nici la capitolul stil nu stai prea bine...
in fine, pun capat aici, mi-am spus parerea.
la revedere!

| crmr a răspuns:

Trateaz-o cu indiferenta n o mai baga in seama cand intra ea in camera tu pleaca etc daca te pune sa faci ceva zii ca ai alta treaba apropo cati ani are?

| QiCKaaTc a răspuns:

Discuta cu parintii pe tema asta. Si, incearca sa prinzi tupeu in fata surorii tale si sa-i spui in fata, poate ii zici vreo 2 happy... Discuta mult cu parintii si apropie-te de ei.

| ToxicG a răspuns:

Ia un par si dai in cap! laughing

| sematorka a răspuns:

Ai aproape 11 ani si esti in clasa a 5a? Eu am 13 jumate deci aproape 14 si sunt in clasa a 6 a pff

| Cristea_Stefan_1944 a răspuns:

Bat-o cu telecomanda

| lacramioaraana a răspuns:

Bai si eu am aceiasi problema dar stii ce uite fai in ciuda cu ceva sau atunci cand este pe net (facebook) du-te la modem si inchide modemul si da vina pe sora ta mai mica daca vrei fa-ti si un plan

| cipi2003 a răspuns:

Asa sunt si eu dar nu o mai baga in seama si ea nu iti face nimica eu am doi de 18 si eu am doar 14 sadsi nu mai vorbi cu ea mult si nu o sa te mai certe etc.si fa ceea ce zice ea ca nu o sati mai faca nimica alta data deci sper sa te ajute sfatul meu

| lacramioaraana a răspuns (pentru cipi2003):

Si eu am facut asta!

| CristianaDoinita a răspuns:

Nu poti sa faci nimic.Doar sa astepti sa mai creasca si sa se maturizeze.Si eu aveam aceeasi problema cand eram de varsta ta..acum am 16 ani si sora mea 20 si ne intelegem foarte bine dar inainte ea se purta mizerabil cu mine si nu rata nici.o ocazie sa ma faca de ras si mama mereu tinea cu ea.dar a trecut cu toate ca acum nu o am prea bine la inima pentru toate fazele din copilarie ne intelegem mult mai bine. Sper sa ajungi sa te intelegi cu sora ta. :*

| amulana a răspuns:

Nici tu nu procedezi corect.Nici tu nu esti ingerul. Daca vrei taiate si B.F.F-ul tau sa faca orice ma doare fix in cur.Deegeaba ne zici noua de viata ta ca si eu pot minti cat vreau. Daca vrei cum am zis taiate e mai bine pentru toti si chiar nu te mai preface ca o proasta scuze. sad

| JasonMcCann explică (pentru amulana):

Cred ca suferi de schizofrenie, chiar grava.