| MeGustaSiempreTu a întrebat:

Buna tpu.Stiu ca am mai zis de mama mea ca e nebuna.dar acum a innebunit de tot.A fost plecata 4 zile la nu stiu ce conferinta si nu mi-a lasat absolut nimic de mancare si absolut niciun ban..eu aveam/am niste bani dar trebuie sa-mi ajunga pentru meditatii pana in decembrie cand vine tata din voiaj.Am noroc cu prietenul meu si cu parintii lui deoarece de fiecare data cand merg la el ma cheama si le mine la masa.In astea 4 zile prietenul meu mi-a dat niste bani pentru ceva de mancare si mi-am luat ori supa la plic cu noodles ori o pizza congelata..Si azi cand a venit mama, a facut cumparaturile si eu cand am venit de la plimbare am deschis frigiderul sa mi iau ceva de mancare. Mama a auzit si a venit dupa mine si mi-a dat peste cap spunandu-mi ca pot sa deschid frigiderul abia dupa ca o sa contribui si eu financiar la cumparaturi... uneori nu stiu cum o persoana atat de oribila poate sa fie medic. acum stiu de ce tata a vrut sa fie navigator.
Nu pot sa-mi cumpar nimic de mancare din banii mei pentru ca sunt clasa a 12-a si am nevoie de meditatiile respective deoarece vreau o nota cat mai mare in examenul de bacalaureat..ca sa pot sa plec naibii de aici.
Nu mai vreau sa stau la buzunarul prietenului meu pentru ca ma simt prost...
Ce pot sa fac? Nu mai rezist cu ea.A zis ca nu mi-a lasat nimic pentru ca sunt grasa ..am 1.70 si 50 de kg..Cum sa ma descurc cu o asemenea fiinta?

15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! I mi pare sincer rau de situatia prin care treci, este clar că mama ta are ceva probleme la cap, cum poate un părinte să se poarte cu copilul lui in halul ăsta? Ea nu se gîndeste ca esti in crestere, ai nevoie de mincare nu poti trăii cu apă, ai de invațat ai nevoie de bani de meditatii, este strigător la cer ce pot face oamenii ăstia lacomi precum mama ta, vorbeste cu tatăl tau si duceti o la un pshihiatru este inuman ce face ea, si esti chiar slabă la 1, 70 si 50 kg, este ea dereglată la cap.Ce varsta ai tu?

| Freya1 a răspuns:

Pai pana una alta ia-ti si tu un job part time mai faci si tu ceva bani si contribui incasa.Ai spus ca din ce ai tu iti platesti meditatiile.Pai de unde ai? Trebuie sa iti mai faci si tu de mancare ca deja ai o varsta

| MeGustaSiempreTu explică (pentru Freya1):

Am muncit pana in luna august la Mc

| danay72 a răspuns:

Vorbeste cu tatal tau si spune-i ce s-a intamplat. Apoi incearca sa vorbesti cu ea, dar cu blandete si respect profund.Imi pare rau ca treci prin aceste momente.

| WaterDrop a răspuns:

Supa la plic si pizza congelata? Risipa de bani si inteligenta redusa.Nu ai fi avut nevoie de meditatii daca te`ai fi chinuit catusi de putin sa-ti dai interesul pentru scoala in loc sa atentezi la buzunarul pretenului tau.

Daca mama ta a procedat in acest fel, desi nu prea cred, inseamna ca stie ea ce are la usa.Probabil esti doar o alta adolescenta neinteleasa de nimeni care face doar ce vrea ea.

Poti pleca si fara sa termini liceul daca chiar vrei rezolvare, ai 18 te poti angaja, stai pe la preten sau cu chirie si apoi iti reiei liceul mai tarziu. Daca nu ai facut`o deja, inseamna ca iti lipseste si ambitia si preferi sa ti se dea totul de`a gata.

Atatea lucruri rele in doar 50 de kg sad

| MeGustaSiempreTu explică (pentru WaterDrop):

Sunt pe mate info si pana in august am muncit la Mc.Banii de mediatie sunt din salariul meu..mama mereu a fost asa.

| MeGustaSiempreTu explică (pentru WaterDrop):

Bacul pot sa l iau si fara mediatii insa vreau sa intru pe bursa la medicina si sa mi iau un job.

| WaterDrop a răspuns (pentru MeGustaSiempreTu):

Mhm, pai ti-ai dat raspunsul singura.Cum ai vrea sa schimbi o persoana care "mereu a fost asa"? Pleaca sau continua sa o suporti. Poata daca vei pleca o perioada, iti va duce dorul, desi..asta tot nu o va face sa se schimbe in ceea ce iti doresti tu.Impaca`te cu aceasta idee si "lucreaza" cu ce ti se da.

| WaterDrop a răspuns (pentru MeGustaSiempreTu):

Medicina cu bursa + job? happy Videochat poate, pentru ca altfel nu vei rezista la medicina cand vei avea cursuri de la 8 dimineata pana la 7-8 seara.Been there, done that. Esti usor visatoare, ceea ce este foarte placut, insa nu practic.Desigur, poti face orice iti doresti si chiar te incurajez, insa iti va fi foarte greu, mai ales daca esti genul care cedeaza usor.

| Crackman a răspuns:

La muncawinking si eu sunt navigator..., acum serios mai bine iti vezi de treaba ta cu un job ceva sa nu mai ii dai motiv. Probabil s-a racit de tot relatia dintre ei si te ard pe tine.

| Superior a răspuns:

Femeie (ca la clasa 12 esti femeie in toata firea), du-te naiba la politie. Aia e catea, nu mama.

| Nilsson a răspuns:

Nu cred ca e sanatoasa la cap, e trist sa ai o asa mama.
Pana vei pleca la facultate nu prea ai ce sa faci, trebuie sa ii spui tatalui tau ce se intampla si sa iti trimita banii separat.
Cat esti la liceu e aproape imposibil sa lucrezi mai ales ca trebuie sa inveti pentru bac.

| Caro34 a răspuns:

Ar trebui să vorbesti deschis cu ea, frumos si sa o întrebi de ce e mama ta si pentru ce te-a facut, daca tu nu o interesezi deloc! Apoi incearca sa o lămurești ca esti in creștere si ai nevoie de vitamine și minerale. Ce fel de medic e mama ta? Spune-i tatalui tau totul si bunicilor; poate te pot ei ajuta sa termini cu bine liceul și sa-ti poti găsi ceva de lucru sa te intretii pe timpul facultății... Numai bine!

| VreauSăIauBACul a răspuns:

Tatălui ai încercat să-i spui toată povestea asta?