| GrooveGSE a întrebat:

Buna TPU...
Sunt intr-o relatie cu o fata din Bucuresti de 7 luni, relatie la distanta.
Ne-am vazut de multe ori, totul a fost perfect, dar in ultima vreme s-a schimbat, iar ieri mi-a spus ca trebuie sa luam o pauza, deoarece numai stie ce simte.
Niste sfaturi va rog frumos... Chiar o iubesc pe fata asta. si nu as vrea sa o pierd.
fundita...

Răspuns Câştigător
| Morphines a răspuns:

Ti-am mai raspuns la aceasta intrebare pe care ai repetat-o, dar sub alta forma. Sper sa nu ma insel. Daca ea nu mai este sigura de sentimentele ei, este clar ca nu te merita si nu tine la tine asa cum tii tu la ea. Nu este un capat de lume daca v-ati desparti, mai ales ca este o relatie la distanta...winking

| GrooveGSE explică (pentru Morphines):

Mda totusi... astept sa vad la ce s-a gandit. poate isi va da seama cat de mult o iubesc... happy Mersi, funda

| Morphines a răspuns (pentru GrooveGSE):

Merci si cu placere, apreciez!winking Sa ne dai si noua de veste ce s-a intamplat! happy

11 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Dragule,ochi care nu se văd se uită repede.Tu ce credeai că stă singurică sărăcuţa de ea?

| GrooveGSE explică (pentru onasis1961):

Cerusem niste sfaturi... nu inca un motiv de a plange mai mult...

| darrio2007 a răspuns:

Am mai raspuns la intrebari de genul asta aici, pe Tpu.Relatiile la distanta nu dureaza mult.Atractia se formeaza fiind unul langa altul.Asa te cunosti reciproc.Nu pe net.

| iDangerous a răspuns:

Extraordinar. Hai să'ţi zic eu ce e aia să nu fii sigur pe propriile sentimente. Şi poţi fi sigur că asta simte ea. Coincidenţă sau nu, sunt cu un tip tot de 7 luni, tot relaţie la distană. Şi am simţit de multe ori că nu sunt stăpână pe sentimentele mele, dar nu din cauza singurătăţii. Vezi tu. Într'o astfel de relaţie e foarte important să încerci să stai cu acea persoană, ca să treci peste faptul că nu o poţi vedea. Nu vorbesc în numele ei, dar când e vorba de sentimente toţi oamenii sunt o apă şi'un pământ. Ai stat să analizezi ce s-a petrecut între voi în ultimele zile? Poate că te'ai distanţat de ea fără să îţi dai seama şi asta o face să se pună pe gânduri. În relaţiile la distanţă contează foarte mult să îi acorzi îndeajunsă atenţie. Poate ea s-a simţit neglijată şi dacă nu o ţii mereu cu sufletul aproape de tine va începe să se îndoaie de propriile sentimente, dar şi de ale tale. E nevoie de multă răbdare. Eu cred că ea totuşi va vrea să mai vorbiţi, şi poate chiar vă veţi împăca. Dacă ea te iubeşte la fel de mult cum o iubeşti tu pe ea nu va da uitării ultimele 7 luni din viaţa ei. Sper că am fost de ajutor, ştiu cum e să suferi după astfel de "probleme" şi e sfâşietor. Succes :]

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Relația la distanță nu este o relație stabilă. Normal că nu știe ce simte,din moment ce nu există sentimente adevărate,ci doar iluzii.Din moment ce nu ești aproape de ea,sentimentele se răcesc,are nevoie de o căldură constantă pentru a se menține această relație.Vă iubiți doar atunci când veți sta împreună,sau cel puțin din aceeași localitate. Până atunci,nu poți spune decât că o placi,și că ții foarte mult la ea.
Sfaturi? Întreab-o care sunt motivele pentru care a luat o astfel de decizie,să aducă un argument,fie el și din două rânduri,în care să-și exprime gândurile sincere și incontestabile față de tine, presupusa persoană iubită. Dacă această persoană nu are motive, sigur nu are motive să te iubească.Nu are motive pentru nimic, este o persoană care nu știe ce face, care regretă sau așteaptă imbolduri pentru a-și cunoaște propria persoană.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand cineva iti spune ca vrea o pauza, inseamna ca a gasit pe altcineva. E atat de simplu, nimeni nu vrea pauze pentru ca este innorat afara.

In astfel de situatie poti face un singur lucru: sa iti vezi de viata ta. Daca incerci sa o contactezi, sa o bagi in seama sau sa o presezi nu vei face decat sa iti amplifici starea de umilinta pe care deja ti-a oferit-o cu draga inima. Si daca ai un dram de demnitate, in caz ca vrea sa va impacati, refuz-o. Cine calca stramb o data, o va face si in viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai,eu cred ca a ramas un pic insarcinata, de la distanta si nu stie cum sa-ti faca o surpriza.

| SSWK a răspuns:

Are si pe altcineva. Confrunt-o fata in fata, civilizat si cu tact.

| GrooveGSE explică:

Va multumesc mult oricum... am incheiat'o... am plans cu ea o jumatate de ora la telefon dupa care am trecut'o la respins si i-am dat si ignore sper ca intr'o zii sa o intalnesc iarasi si sa ne aducem aminte si sa radem:-