| Papusha1 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati! Chiar daca vi se pare intrebare lunga va rog sa aveti rabdare. Numai ce m-am certat cu cea mai buna a mea prietena, din pricina la o poza, pe care eu am pus-o pe un sait si pe poza nu se vede fata, dar nu eram eu pe poza, si ea ma intreaba dac is eu acea fata, si eu in gluma i-am spus ca da, si peste doua minute ii spun ca nu-s eu, e o poza de pe net, si am inceput sa ne certam ca eu am mintit-o, eu mi-am cerut scuze, iar imi spunea ca a avut incredere in mine, insa in timpul anului scolar ea avea un carnetel unde scria totul, si intr-o zi rasfoindu-l am gasit in el o pagina cu niste cuvinte oribile, iar o intreb despre cine sunt, iar mi-a spus in fata ca sunt despre mine, si eu nu m-am suparat pentru am vrut sa prietenim mai departe, si totusi cred ca nu ma iertat, si nu stiu ce sa fac, suntem ambele vinovate*cel putin asa cred eu*, eu scuze pentru poza mi-am cerut, insa ea pentru cuvintele alea nu, si nu stiu ce sa fac. >ajutati-ma HELP ME PLEASE
P.S. Eu i-am scris "SORRY" insa imi scrie inapoi "Sory nu se spune ca eu nu-s pisica da om" Si cu asta ce sa mai fac?
ajutati-ma VA >ROG NU VREAU SA O >PIERD HELP ME... fundita...

12 răspunsuri:
| Oliveoo a răspuns:

Eu zic sincer ca ea nu iti e cea mai buna prietena daca a reactionat asa! Gandeste-te ca prin comportamentul ei vroia sa iti spuna ca nu mai vrea sa fiti prietene si nu stia cum sa o faca. Eu am 2 cele mai bune prietene, am implinit 6 ani in iulie si ne certam dar nu se pune problema sa nu mai vorbim ci impreuna rezolvam tot. Daca ea iti era asa o buna prietena intelegea gluma, tu sincer nu esti de vina cu absolut nimic. Totusi daca vrei sa o recuperezi incearca sa ii explici ca glumeai. Iarta-ma dar eu iti dau sfatul sa iti cauti o prietena care sa fie alaturi de tine si la bine si la rau si la glume si la lucruri serioase. happy P.S sper sincer ca te-am ajutat!

| Papusha1 explică (pentru Oliveoo):

Pai deja nu stiu ce sa mai fac, ea mereu se supara, dar nu am crezut ca de la o poza merita sa-ti pierzi cea mai buna prietena.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Personal, eu i-as recomanda sa termine clasa a 2-a.

Ce varsta aveti? (stiu ca nu e treaba mea)

Daca ii zici de carnet e posibil sa iti zica ca ea a zis adevarul, desi te-a deranjat.

Si ca fapt divers, e o diferenta intre gluma si minciuna, desi sunt sinonime (in opinia mea, cam sunt sinonime).

Toata lumea mine si un om normal spune cam 3-5 minciuni intr-o conversatie de 10 minute (am citit undeva, da nu mai situ exact unde).

Asta e lumea si prietena ta, daca spune adevarul asa cum imiinchipui eu ca o face, e si asta o problema. Oamenii nu prea suporta adevarul, neretusat, neminimalizat si necosmetizat direct in fata.

Daca ii spui unui om in fata ca arata ca o maimuta cu o haina de blana (asta e primul exemplu care mi-a venit in minte), mai mult ca sigur te va injura in loc sa iti multumeasca pentru parerea sincera.

In viata ori minti, ori ai o problema cu restul.

Sa nu uit: Spune-i prieteni tale, ca un idiot de pe TPU, i-a zis sa se maturizeze, viata nu e roza, iar cei ce vad viata in roz sunt orbi.

Daca o glumita te supara, inseamna ca esti slab.

Cred ca ea era suparata de alceva si asta a aprins fitilu sau ii place sa te rogi de ea si sa vada ca ea detine controlu.

Astea sunt doar niste idei si totusi zi de idiotu de pe TPU!

| Papusha1 explică (pentru ZambetulNebuniei):

NIciodata nu am crezut ca de la o poza merita sa te superi si sa-ti pierzi prietena...hmmm

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru Papusha1):

Am zis eu ca merita?
Eu vroiam sa zic: ca ai o prietena ori imatura ori e genul de persoana care spune si vrea sa ii fie spus adevarul verdee in fata si nu poate intelege o glma.
Sau
Ii place sa stie ca tu esti la mana ei.
Daca ati mai fost prietene dupa faza cu carnetul, asta cu poza e o idiotenie.

P.S. Emiliana_Hertrich_1968 are dreptate.

| Papusha1 explică (pentru ZambetulNebuniei):

Nu am spus ca tu ai spus ca merita, dar ea parca e copil, se supara de la un NIMIC.

| olivikkka a răspuns:

Sincer nu cred ca merita sa ai in veata astfe de prietenem cind o sa ai o problema o sa fie prima care o sa iti bage cutitl in spate, bafta

| SweetyღGirl a răspuns:

BOMBARDEAZ-O! Scrie un bilet, pe net, sau spune-i in fata, toate amintirile voastre frumoase:cand ai patit aia cine a venit imediat la tine? Cand s-a intamplat aia cine a vornit cu tine? Spune-i in fata si raspicat.Cea mai buna prietena te cearta din orice.

Răspuns utilizator avertizat
| Corinush2013 a răspuns:

Nu te injosi in fata ei! tu ai facut tot posibilul sa va impacati, acum daca ea are nevoie de prietenia voastra se va impaca cu tine...si cred ca este foarte stupid pentru ce s-a suparat ea)

| Venetian a răspuns:

Incearca sa iesiti ambele cu prietenii si pe linga ea cu alta prietena spune-i ce momente placute ati petrecu spune-i cit este ea de buna, ea te va auzi si isi va cere scuze

| Emiliana_Hertrich_1968 a răspuns:

Si asta numesti tu prietena? Daca nu ai mandrie lasa-te calcata in picioare de o fitoasa. Daca te respecti, insa, arata-i ca-ti este total indiferenta fiindca se pare ca tu esti singura careia ii pasa de prietenia voastra.