| ElementX a întrebat:

Vin aici cu o problema destul de delicata. Mama mea are extrem de multe iesiri nervoase si ma injura mereu, din orice motiv de nimic (de ex ca nu am terminat treaba pana sa vina ea de la serviciu, sau ca nu ii place mancarea pe care o fac, ca i-am reprosat ceva surorii mai mici,etc). Ca sa fim intelesi, injuraturile ei sunt ceva mai mult decat "proasta,lenesa, etc". Imi zice mereu ca sunt o cur*va, panarama, imi spune "fu**ta dr*cu", mai mult mi-a spus ca eu vreau sa merg la banchetul de clasa a 12a doar ca sa fac sex cu colegii, ma face "uratanie, cracanata naibii, esti urata, du-te si spanzura-te, mars" si de cateva ori m-a scuipat. Cand o intreb de ce se comporta asa, zice "omu zice la nervi multe". Sora mea a descoperit pe facebook-ul ei ca vorbeste cu un strain(tocma' din israel) caruia ii spune ca il iubeste si care ii trimite poze indecente de pe net. Cand i-am spus ca am aflat a zis ca nu e nimic in neinregula sa spui cuiva ca il iubesti si a avut o criza de nervi si mi-a zis ca intr-o noapte imi face felul. Mentionez ca tata e tirist si vine acasa destul de rar. Ea e o femeie respectata in societate, munceste in birou si imagina pe care o are in afara casei e total diferita de ceea ce e ea cu adevarat. Mama uneori e foarte de treaba, chiar gandeste ca o adolescenta uneori si ma face sa ii spun totul, dar cand se enerveaa(si se intampla asta cam in fiecare zi) foloseste totul impotriva mea si se comporta cu mine ca si cu ultimul gunoi. Am aproape 18 ani, sunt fata cuminte,premianta la scoala, nu beau, nu fumez, nu merg in cuburi si maxim la ora 10 sunt acasa, vara asta am muncit si nu i-am cerut bani aproape deloc inca i-am dat si ei cand a avut nevoie, incerc sa-i fac surprize si cand am bani ii cumpar prajituri, sucuri, etc, doar ca sa o imbunez. Nu umblu cu baieti si am un prieten stabil de ceva timp. Nu stiu ce sa fac, cum sa ma mai comport cu ea. Deoarece vreau sa dau la medicina am rugat-o sa ma ajute cu meditatii si desi a acceptat initial apoi a zis ca nu merit nimic si ca s-a saturar sa-mi dea bani, completand cu replica ei "mars la munca, fufo". E normal sa se comporte asa? Mie imi e frica sa mai vorbesc cu ea, pentru ca acum e mama perfecta si intelegatoare, insa imediat se schimba si devine agresiva. Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cred ca ar fi cazul sa vorbesti cu ea cand o prinzi in toane bune, sa ii zici ca ai nevoie de ea, ca esti copilul ei si nu ai facut-o de rusine, ca esti asa cum te-a nascut, inca nu ai facut sex si ca suferi enorm cand iti vorbeste urat.
Intreab-o de ce iti vorbeste urat/oare nu esi fata ei? cu sorata cum se comporta? vorbeste cu tatal tau..lucreaza in strainatate?
Vorbeste cu sora ta si luati-va inima in dinti si vorbiti cu mama voastra.
Poate poate o sa o aduceti pe linia de plutire si o sa isi dea seama c at de mult greseste.
Sunt mama, dar nu mi-am permis sa vorbesc asa cu ai mei copilasi
Ai incredere/roaga-te la bunul Dumnezeu sa va lumineze si sa va dea putere sa treceti peste toate.
O zi frumoasa sa aihappy

| danay72 a răspuns:

Imi pare rau de situatia ta. Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole utile despre cum sa vorbesti cu ea.

| Legend123 a răspuns:

Nu stiu daca sa cred ca este adevarat sau este o minciuna. oricum daca este adevarat ar trebui sa iei masuri..eu unul daca mama mea mi-ar face asa cum as implini 18 ani as pleca de acasa la o ruda. bunici/matusa/unchi pe cine ai tu mai apropiata. daca nu poti face asa incearca sa vorbesti cu ea spune-i ca nu iti place cum se comporta ca nu trebuie sa reactioneze asa..si daca tot continua suna naibi la politie pentru ca nu e bine ce face. PS : daca a fost o gluma proasta nu prea a fost buna happy

| ElementX explică (pentru Legend123):

Of! jur ca este adevarat! pana acum am crezut ca asa trebuie sa se comporte cu mine daca gresesc, pana ce o prietena mi-a deschis ochii. Si nu, nu e inventat. am fost si la psihologul din liceu si nu ma crezut, a ras de mine. Sincer, nu stiu ce sa mai fac. Si nu, nu a fost o gluma.

| ElementX explică (pentru ElementX):

Nu m-a* crezut

| Legend123 a răspuns (pentru ElementX):

Pai ia si tu atitudine. intreaba-ti prietena cea mai buna daca te lasa sa stai la ea 2-3 zile fara sa ii spui mamei tale poate daca o sa fie ingrijorata isi va da seama ca viata fara tine va fi mai grea. poate dupa va tine mai mult la tine te va pretui si nu va mai face lucrurile care le face.

| taskforceozone a răspuns (pentru Legend123):

Da exact ia si tu atitudine dai cu toporul in cap glumeam pote e suparata dintr-un anumit motiv incearca sa afli care este motivul si incerca sa rezolvi problema

| DiyanAndorea a răspuns:

Încearcă sa vorbești cu ea... înțelege.o si spune.i sa te înțeleagă si ea pe tine.De când are acest comportament? Poate are ceva. Poate a pățit ceva si își varsă nervii pe tine.Soluția nu e sa suni la politie.Suna.ti mai bine prietenii, familia ca sa vadă ce se poate rezolva.Sa nu tipi si tu la ea ca nu o sa fie bine! Tu trebuie sa fii cea mai deșteaptă. Încearcă sa fii calma cat de mult posibil. După ce se descărca, trebuie sa ii explici ce simți tu.Sa ii spui ca tu o înțelegi pe ea, ca poate are probleme personale.Dar întâi de asta, din păcate trebuie sa suporți nervii ei. Încearcă sa nu o enervezi mai tare decât e nervoasa deja.Tu fa treaba așa cum o făceai înainte.Si încearcă sa ii spui ce ne-ai spus si noua.Sau seara sa ii scrii o scrisoare cu tot ce simți, si sa i.o pui sub perna.Sa ii zici ca îți pare rău daca ai suparat.o cu ceva. Încearcă sa nu te victimizezi, chiar daca tu ai dreptate.Ascult-o si fa-o sa te asculte si ea pe tine! Roag.o frumos, spune-i ca o iubești, imbratiseaz.o.Te asigur ca ea te iubește.Altfel te lăsa in strada. După ce te cearta, spune.i ca tu tot o iubești.Fii sensibila.Ea nu rămâne impresionata daca ii cumperi prăjituri.Ci trebuie sa ii dăruiești ceva ce îți vine din inima.Ca sa vadă ca tu chiar o iubești. Încărca sa ii topești gheata de pe inima. Daca mai ai întrebări..sa ma intrebi.

Îți urez multa succes!

| ElementX explică (pentru DiyanAndorea):

Multumesc mult pentru sfaturi! Prima oara cand mi-a zis "cu*va" eram in clasa a 4a, tin minte si acum acel moment, cam de atunci a inceput sa se comporta asa. O sa tac de acum mai mult decat taceam inainte, o sa fiu si eu mai buna cu ea si o sa incerc sa o inteleg. Asa o sa fac! Multumesc!

| DiyanAndorea a răspuns:

Încărca sa îți păstrezi calmul.Te rog sa nu te panichezi si sa nu te enervezi...se va rezolva daca vei asculta sfatul meu si al celorlalți.Fii puternica!

| Florin123345 a răspuns:

Deci este clar nebuna trebuie dusa la un control daca face din astea asta nu sunt lucruri normale! O duci undeva ii face un control ii prescrie niste medicamente poate sau nu stiu. si gata.