| Betty18ro a întrebat:

Vreau sa te intreb ceva.....ma numesc betty si imi doresc foarte mult un frate mama mea are 38 de ani si tata la fel.Si i-am spus mamei mele daca ar vrea dar ea a zis ca e prea tarziu! Si ma gandeam ca sa am si eu pe cineva care sa ma sprijine cand voi fi mai mare. Daca esti singur la parinti e un avantaj sau un dezavantaj?

11 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Pentru ei este destul de târziu, dar nu imposibil.cred că mai degrabă aşteaptă să devină bunici nu părinţi! La mulţi ani!

| anss23 a răspuns:

Mama ta are dreptate, este cam prea tarziu sa faca un copil la 38 de ani, teoretic inca mai este posibil, dar daca parintii tai nu-si mai doresc inca un copil nu ii vei face tu sa se razgandeasca.Esti putin cam egoista,deoarece te gandesti doar la cum te va ajuta pe tine prezenta unui frate,dar pierzi din vedere faptul ca cresterea si educarea unui copil este o treaba foarte solicitanta si necesita suport financiar si emotional. Daca parintii tai nu se simt pregatiti sa ofere un mediu potrivit pentru cresterea altui copil va trebui sa le respecti decizia.Ei au mai multa experienta decat tine si au pus in balanta mai multe lucruri.
Iar faptul ca esti singura la parinti are si avantaje, nu exista competitie intre frati, nu trebuie sa te lupti cu nimeni pentru afectiunea parintilor, parintii tai isi pot permite sa-ti dea mai multi bani de buzunar tie, deoarece nu trebuie sa-i imparta la doi copii.Deci nu te intrista, este mai bine sa inveti sa de descurci singura decat sa te bazezi pe altcineva.happy

| powergirl a răspuns:

Sunt singura la parinti si ma simt singura de multe ori dar ca sa scap de asta imi caut prietene care imi sunt aproape ca niste surori si ma simt bine asa, nu a vrut de mica sa am frate sora nu stiu de ce dar intr-adevar e cam naspa ca sunt numai pe tine cu atentia si te controleaza cel putin in cazul meu dar am scapat acum am eu un copil si nu as vrea sa il las singur dar asta nu e sigur ca asa va fi. cat despre mama ta e cam tarziu o sarcina e mai grea cu inaintarea in varsta ca corpul nu mai e ca la 20 30 ani si pot aparea complicatii si in plus iti trebuie multa rabdare si timp cu un copil cu cat inaintezi in varsta cu atat rabdarea scade si nu mai poti sa fii 100% pentru copil si un copil are nevoie de atentie multa foarte multa si ai ajuta si tu dar nu ai putea sa fii si acasa cu ala micu sa il auzi plangand sa nu [poti face teme sa te trezeasca in miez de noapte sa nu poti dormi apoi la scoala nu vei rezista nici tu dar mama ta. e bine sa fii si singur la parinti nu e capat de lume.

| Xtadelo a răspuns:

Avantaj,

| LolaLollita a răspuns:

Mama ta are dreptate ca e prea tarziu. Multi sunt singuri la parinti si nu au o problema cu asta.

| blueheart a răspuns:

Hei! Mama mea a nascut la 42 de ani. A avut o sarcina normala si m-am bucurat sa am in sfarsit o sora. Ma plictisisem singura. laughing M-am simtit bine singura la parinti dar abia cand a aparut sora mea mi-am dat seama cat mi-a lipsit sa am pe cineva aproape. Nu e tarziu pentru mama ta. Dar nu trebuie sa-i fortezi. Lasa-i pe ei sa decida. happy

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Eu sunt singură la părinți și e wonderful!
Mi-ar fi plăcut și mie să am un frate sau o soră dar mi-e foarte bine și așa.

| Kosmin19 a răspuns:

Cumpara-ti plastilina si vei avea cati fratii vrei tu posibil si surori. Bafta

| GoldVali a răspuns:

E cam urat sa fii singur la parinti. Te freaca toata ziua, te urmaresc, te cicalesc, te alinta prea mult, te sufoca. Si apoi vor totul de la tine cand or fi batrani. Prea mare greutatea.

| NoNameW a răspuns:

Avantaj la averelaughing ...si da mama ta are dreptate la 38 de ani eu cred ca e prea trz ....copii se fac la tinerete adica 20-30 de ani