| FloryTrandafir a întrebat:

Buna tuturor!
Cum sa imi conving sau mai degraba cum sa fac sa fiu inteleasa de mama cand ii voi zice la 18 ani ca vreau sa ma mut cu prietenul meu la casa noastra care i-o va construi tatal lui pentru el si familia lui?
Parintii lui, familia lui ma adora, ma plac, le sunt draguta, sora lui de 11 ani ma vrea si abia asteapta sa ii fiu sora, mama lui ma adora, tatal lui, toti, insa e mama o problema, ca am o viata cat de cat buna dar cateodata e rea viata mea cu mine si sunt supusa la incercari urate.
Cum sa accepte sa ma mut cu el la casa noastra mama mea la 18 ani?
Termin liceul, vreau sa iau neaparat bacul, si sa intru la o facultate buna si dupa sa imi caut un serviciu care sa ma ajute si el e in clasa cu mine..probabil imi stiti postarile trecute.
Deci eu la 18 ani vreau sa ii zic ca eu plec de la ei, ca ma mut cu iubitul meu, la casa noastra, si vreau sa ii jur ca o sa fiu cuminte, ca nu vom imparti patul, ca sa ma poata lasa, ea inca ma vrea sub fusta ei pe explicit si sigur ii este frica ca vreau asa devreme sa plec de acasa de la ea.
Cum sa o conving, sau ce sa ii spun sa accepte si sa inteleaga?
Dau fundoi!

Răspuns Câştigător
| Oanaa93 a răspuns:

In primul rand mama ta trebuie sa inteleaga ca nu mai ai 12 ani tongue la 18 esti majora poti sa faci ce vrei tu, si eu am asteptat sa implinesc 18 ani si sa plec de acasa ( visul oricarui adolescent ) dar acum realizez cat este de greu sa pleci, sa lucrezi si sa si mergi la o facultate buna, poate mama ta nu te vede pregatita sa pleci, poate ea considera ca nu te vei descurca sa strangi dupa tine si inca o persoana, mama ta sigur nu se gandeste la sex, doar cat iti va fi de greu sa intretii o casa cu tot, mai ales ca salariile din ziua de azi sunt mizerabile. Poate o sa te razgandesti pana atunci, dar mama ta va intelegi cand ii vei spune ca esti pregatita sa pleci si fi mult mai sigura pe tine tongue dovedestei ca ai crescut si te-ai maturizat. Succes pe mai departe.
PS : ador sa stau la mama acasa!:X desi am 18 ani smug big grin

| FloryTrandafir explică (pentru Oanaa93):

Nu am sa ma razgandesc cand imi doresc sa plec cu fiecare zi care trece, nu vreau sa imi interzica ceva cand am sa fiu majora pentru ca nu imi va convenii...

14 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Cât mai ai până faci 18 ani?

| FloryTrandafir explică (pentru onasis1961):

Am 17 jumatate, mai am fix jumatate de an si fac 18, 9 luni mai sunt

| onasis1961 a răspuns:

Aşteptă să treacă cele 9 luni! Mai vorbim atunci.În 9 luni se pot întâmpla foarte multe! Să fii iubită la maxim!

| FloryTrandafir explică (pentru onasis1961):

Multumesc la fel

| FloryTrandafir explică (pentru onasis1961):

Buna, ai avut dreptate, am revenit pentru voi intr-un an de zile, ce pot sa iti zic ai avut dreptate, in 9 luni s-au intamplat foarte multe, am 18 ani si 2 luni acum, ne-am despartit acum 1 luna eu cu el din cauza lui...ma simt foarte rau nu m-a iubit de fapt niciodata pentru ce si cate mi-a facut si zis...acum cum sa trec mai departe?! ..sunt asa de singura.

| sabin89 a răspuns:

Fii serioasa, daca te muti in casa la el o sa imparti si patul cu el. Asta e inevitabil; si mama ta o stie. Dar ce ar fi sa va casatoriti dupa 18 ani? Daca relatia este stabila si de durata, ce v-ar impiedica? Si atunci totul ar fi legal si fara ascunzisuri. Faptul ca o casa se pregateste special pentru voi e mare lucru si mama ta ar fi fericita pentru asta. Casele in ziua de azi sunt o problema, iar daca voua vi se ofera una ca si cadou, sunteti printre putinii norocosi. Dar nu ne-ai spus nimic despre tatal tau.

| FloryTrandafir explică (pentru sabin89):

Nu am de ce sa impart patul cu el daca ma mut cu el, deocamdata

| FloryTrandafir explică (pentru sabin89):

Tatal meu e mai bun ca mama, adica sigur va accepta, insa el face ce zice mama adica daca ea zice nu si la el e la fel.

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Da,o sa fi mare dar pentru ea o sa fi tot fetita ei cea mica. Insa la 18 ani teoretic esti majora, deci pleci din cuiubul parintesc. Este un semn de maturitate si asta arata faptul ca tu si iubitul tau sunteti gata sa va duceti relatia la un nou nivel, ca in perspectiva la un moment dat veti avea familia voastra! Bravo tie! Exista mai rar persoane care sa gandeasca asa de matur

| FloryTrandafir explică (pentru Brăila_Ana_Cosmina_1997):

C-am asa ceva, mersi pentru raspuns

| FloryTrandafir explică:

O sa fiu mare la 18 ani, majora, sigur imi pot purta de grija!

| Mollort a răspuns:

Fi curajoasa si eu vreau sa ma mut cu un prieten foarte bun (eu sunt baiat si el e baiat) vrem sa ne mutam in alta tara. mama e de acord la urma urmei tot trebuie sa te desparti de mama ta, fii curajoasa! tu iti faci viitorul!

| FloryTrandafir explică (pentru Mollort):

O sa fiu curajoasa, mersi pentru raspuns