| TeoOooDora a întrebat:

Buna, va rog niște sfaturi pentru o casnicie mai buna? Ne certam cam des, pe aproape orice motiv. Ma enervez repede si ii zic ce nu imi place si lui nu ii place, zice ca eu ii comentez si nimic nu ascult si nu-mi convine. Ps. Am 23 anisad
Nu stiu ce sa mai fac cu el.
Avem niste bani stransi pentru noi si el i-a luat din locul acela si nu mai vrea sa ii puna. Vreo 8.000€, fiind aproape toate salariile mele. Nu stiu ce sa fac cu el. E imposibil.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cu un temperament coleric nici o relatie nu va rezista multa vreme.
Fii mai blanda, daca vrei sa salvezi casnicia asta, fiindca ura si veninul nu faci decat sa-ti distruga relatia.
Discuta cu el, cautati sa va intelegeti si sa gasiti o cale comuna, convenabila amandorura.
Banii stransi nu sunt nici ai tai si nici ai lui, sunt ai vostrii, asta fiind prima lectie intr-o casnicie, sa invatati sa impartiti totul!
Un singur cont comun la banca, cu 2 carduri pe numele amandorura este ceea ce aveti nevoie, iar cheltuielile mari se fac de comun acord dupa ce va faceti planuri.
Mai aveti o gramada de invatat si de ajustat, ca o casnicie buna sa reziste in timp.
Niciodata, dar niciodata nu versi venin pe gura, fiindca ranesti si sensibilizezi relatia, ducand-o zi de zi spre rupere, iar regrele pot veni prea traziu.
Daca va iubiti, lasati orgoliul si copilariile si ajustati-va comportamnetul unul fata de celalalt, ca relatia asta sa functioneze si sa dureze o vesnicie.
PS Vorbesc din propri-mi experinta, cu peste 30 de ani de casatorie fericita.

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Divort si ramas bun

| Adry05 a răspuns:

Mai luați-vă timp și spațiu separat.

| ania a răspuns:

Dacă îți cere lucruri care nu sunt rele caută să/l asculți.Caută cărți creștine despre căsătorie, roagă/te lui Dumnezeu să vă ajute, SI pentru noi am zis că primul an de căsătorie nu =l dorim nici dușmanilor noștrii, era război permanent.
Noi încercăm să ascultăm de principiile din Biblie, am citit multe cărți despre căsătorie, ne/am format obiceiul ca în fiecare sâmbătă să ieșim în oraș și să discutăm despre relația noastră, ce am apreciat la celălat în săptămîna respectivă, ce ne=a rănit, ce ne=am dori pentru a fi mai fericiți.

| TeoOooDora explică (pentru ania):

Daca stiti ceva carti crestine, ma puteti ajuta cu cateva titluri? Sa le cumpar si eu. Mulțumesc pentru raspuns

| ania a răspuns (pentru TeoOooDora):

Cu plăcere/ Dragoste și respect de Emerson Eggerichs/Partenera creativă și Cum e să fii căsătorit cu mine de Linda Dilow

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Eu cred ca te ai c am grabit cu casatoria, nu a ti avut timp sa va cunoaste ti voi doi inainte de a va casatorii, tu daca din orice te enervezi si va certati, aia nu poate fi numită căznicie, el este mai mare decat tine? Tu trebuie sa ai o discutie cu el dar pe un ton blînd nu la nervi, si sa i spui ce anume te deranjeaza la el, si sa reusiti impreună sa va salvati casnicia deoarece viata in doi nu se bazeaza numai pe relatii sexuale, se bazeaza pe incredere, iubire, întelegere, iar daca la voi in cuplu astea lipsesc atunci se ajunge foarte des la ceartă.El trebuia sa te intrebe pe tine referitor la suma de bani sa hotărîti impreună cum si pe ce sa îi cheltuiți, nu sa te "trezesti" că banii au dispărut si nici macar nu ti ai cumpărat si tu ceva din ei, ca banii au fost din munca ta, el munceste?

| TeoOooDora explică (pentru CristiDinBucuresti):

Buna, e mai mare cu 15 ani, munceste, dar tot la 3 luni nu-i convine locu de munca, a stat si acasa o perioadă. nu prea ii place munca.

| Freya1 a răspuns:

In relatiile de lunga durata se intampla asta, iar avand in vedere ca tu ai doar 23 de ani inseamna ca l-ai luat de cand inca tu erai destul de tanara iar alegerile tinereti nu poti tine intotdeuna o viata.
Cred ca daca nu va mai înțelegeți ar trebui să îi spui sa luati o pauza, sa iti înapoieze bani si sa pleci o perioadă la ai tăi.Stati separat si analizați care ce si unde a gresit si abia apoi decideți ce e de facut.

| cristimihailov a răspuns:

Poate e momentul sa il cauti pe sotul al doilea.

Nu de alta, dar cand se ajunge la bani in decizii unidirectionale, e deja prea tarziu. Relatia a cam murit.

Imi pare rau.

| Endoryus a răspuns:

rolling on the floor acum nu ma mai mir ca intrebi niste straini ce sa ii cumperi de ziua lui, degeaba sunteti casatoriti

| Digikey a răspuns:

Lasa cartile religioase pentru indoctrinati si pupatori de moaste.
Citeste mai degraba asta:

https://danielghiuzan.files.wordpress.com/......-venus.pdf

| TheGentleman a răspuns:

Să nu faci prostia de a-ți face cont comun. Fă-ți cont al tău în care să încasezi salariul și în care economisești și gata. Nu îți va mai dispărea niciun ban. Iar dacă da, știe banca ce să facă

| TeoOooDora explică (pentru TheGentleman):

Eu lucrez la banca, stiu regulile..am vrut sa fie bine si imi schimbam banii in euro toti... sad

| oz_1736 a răspuns:

Gandeste-te pentru tine. Cand te enervezi, va certati si ii spui ce nu iti convine, ai dreptate sau doar vrei sa fii impotriva vorbelor lui. Cand incepi o contradictie gandeste urmarile ca el nu e tatal tau sa te iubeasca din obligatie. Intr-o zi se satura de cearta si vei ramane singura. Banii i-a luat preventiv fiindca l-ai amenintat cu ceva

Răspuns utilizator avertizat
| Stropdeploaie a răspuns:

Este posibil ca banii respectiv sa nu mai existe! Posibil sa i fi pierdut pe.pariuri cazinouri.si altele. spune i sa ti arate!

| anamaria82726 a răspuns:

Daca zici ca acei bani sunt cam toate salariile tale, practic fura de la tine. Si trebuie neaparat sa vorbesti despre cineva cu asta. Daca tu consideri ca se mai poate face ceva din casnicia ta si daca il iubesti, lupta si nu va lasat doborati de certuri. Dar daca nu sunteti compatibili deloc deloc, nu vad ce sens mai are. Va chinuiti unul pe altul si tot ce pare ca va leaga in acest moment sunt acei bani. Oricum din moment ce incerci sa remediezi situatia in loc sa divortezi, mai e o speranta. Inseamna ca va iubiti totusi. Trebuie sa vorbesti cu el despre asta si sa il intrebi daca si el considera ca se poate repara situatia. Iar daca nu, esti tanara. Ai toata viata inainte. Nu are sens sa traiti asa chinuiti si sa nu iti suporti sotul. Mai ales la aceasta varsta. Si chiar daca vreti amandoi sa va impacati si sa reparati situatia si poate si reusiti...nu uita totusi ca el a cam furat de la tine(ai zis ca sunt in mare parte salariile tale). Ti-a inselat increderea. A ascuns acei bani la care ati muncit impreuna. Ca sa ce? Cumva te ameninta ca daca te desparti de el, raman la el banii. Sau vezi sa nu ii cheltuie. Chiar daca va impacati, la nervi, el uite ce e in stare sa faca. Fa ce simti, incearca sa remediezi situatia si daca nu se poate nu va mai chinuiti unul pe altul

| Anonimus107 a răspuns:

Imbratiseaza-l! Sa vezi cum se simte el happy si sa ii spui ca il iubesti mult si va comunicati despre problema voastra! Simplu! Daca refuza, insista! Mereu