| Raul199612 a întrebat:

Vreau sa ma ajuti aici foarte mult va rog frumos. Uitati mama tot zicea de multe ori ca pleaca in Italia daca tata o mai injura, i scoate ochii sau ceva de genu, mama a zis ca doar eu o mai retin sa mai stea.Azi am parato pe mama tatalui si a certato si a sunat mama o sora deaiei care e in Italia ca sa se duca acolo si a zis ca mama pleaca marti seara de suparare pe mine.Si acum nu stiu cum o pot retine sa nu plece? imi puteti spune cum sa o conving sa stea? am plans azi ca mama a zis ca nu mai sunt la sufletu ei

17 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu cred ca tu esti motivul care pleaca... daca pleaca, cere-ti scuze si spune-i ca nu o vei mai supara niciodata

| ZvT a răspuns:

Pârâciosul roade osul! Aşa-ţi trebuie.

| lo a răspuns:

In viata, trebuie sa inveti sa ti anumite lucruri pe care le auzi, doar pentru tine.Ai tai au probleme in casnicie, nu poti sa inrautatesti situatia parand tot ce zice unul despre altul.Mama ta, a gasit un sprijint in tine sa se descarce, tie nu-ti ramanea decat sa o asculti si sa taci.Totusi daca decizi sa vorbesti depstre problemele altei persoane, fa-o cu diplomatie si tact.

Stai linistita, supararea unei mame trece repede.Insa,nu cred ca poti sa faci nimic sa o impiedici sa ramana.Ea in sinea ei, a luat de mult aceasta decizie de a pleca.Nu mai este fericita alaturi de tatal tau,este satula de coportamentul lui si nici nu este interesata sa rezolve situatia, deoarece tatal tau a fost primul dezinteresat, probabil neintentionat, sa aiba o casnicie adevarat, bazata pe respect.Deci,tatal tau ar fi singurul in masura sa o faca pe mama ta sa ramana, prin fapte nu prin promisiuni neindeplinibile.

Ce ar trebui sa ii preocupe pe ambii, este viitorul tau. Daca mama ta pleaca, tu vei urma sa tragi toate responsabilitatile mamei tale, inclusiv un comportament insuportabil din partea tatalui tau.
Succes.

| Spitz10 a răspuns:

Frate pai daca ti asa de mult la mama ta atunci de ce ai parato. DACA ESTI ASA,INCAT SA O PARASTI,NU O MERITI! acum o sa auzi numai chesti gen:vai dar nu e vina ta, daca te iubeste nu pleaca, cereti scuze si o sa ramana dar nu-i asa, cand de fapt toti care tiau raspuns au spus doar ca sa nu mai fi suaprat si sa le dai funda. Sper ca nu te stepti sa iti zic ceva buna, pentru ca maicata pleaca si e numa vina ta.

| suităr a răspuns:

A fost greseala ta ca i-ai spus tatlui, dar daca e o mama adevarata nu o sa te lase..Sustinere:*love struck

| Mihaela1964 a răspuns:

Cred ca daca intr-avedar pleaca, nu tu esti motivul; motivul adevarat e unul mult mai grav, stiut de ambii tai parinti. Oricum n-ai ce face, nu e problema ta, ci a lor.Adultii mai gresesc uneori, ca si copiii-nu poti decat sa speri ca vei intelege deciziile parintilor tai cand vei creste mare.

| papusica987 a răspuns:

Ooo doamneee!
mare greseala ai facut.
pai daca tu o iubesti de ce vrei sa fie nefericita alaturi de tatal tau care se poarta urat cu ea?
daca pleaca in Italia in scurt timp poate o sa te ia si pe tine si o sa fie mult mai bine acolo.

| Park1Suin a răspuns:

Stii cum o poti retine? Bine, raspunsul meu e foarte prostesc. Fugi de acasa, iar ea nu va putea pleca stiind ca copilul ei a fugit. Iati ceva merinde, telefonul lasa-l acasa.Dar ascultanduma pe mine, posibil ca dupa ce ai fugit parintii s-a te certe si mai rau.Cand ei te vor gasi, tu plangi foarte
tare si zi ca ai fugit findca mama nu te mai iubeste.Sigur ai va parea rau.Dar, daca vrei asculta-mi sfatul, daca nu, atunci nu.Raspunsul meu e prostesc, nu vreau s-a te duc la fapte irationale.

| anapricopi76 a răspuns:

Hei fii sigur ca mama ta te iubeste indiferent daca pleaca sau ramane.

| Porttocalaaa a răspuns:

Daca e o mama adevarata si te iubeste cu adevarat, nu va pleca si va uita daca tu ai facut sau nu o greseala, pentru ca o mama isi iubeste copiii neconditionat. Daca chiar vrei sa incerci sa faci ceva, o poti santaja emotional cu chestia asta... sau ii poti spune sa te ia cu ea ca sa nu fiti despartiti, daca tot vrea sa plece...

| alessia5158 a răspuns (pentru Porttocalaaa):

Este prea sensibila chestiunea lui iar tu, fara prea multa experienta(de adult!) in a da sfaturi. Inveti un copil sa-si santajeze emotional mama? -- sa-i suna mamei lui " te iubesc numai daca..."?!

P.S. Daca nu stiai, iubirea inseamna acceptare iar santajul, lipsa iubirii.

| Porttocalaaa a răspuns (pentru alessia5158):

Nu m-am referit la asta, m-am referit la santaj de genul daca ma iubesti nu pleci, dar a fost o gluma...adica daca ea il considera important in viata ei si daca chiar il iubeste nu va pleca, pentru ca stie ca va avea nevoie de ea si acum si in viitor.

| Park1Suin a răspuns (pentru Porttocalaaa):

Inca s-a mai aiba rusine sa o santazeze cand a parat-o?

| Alina_Alexandra_1999 a răspuns:

Daca tu o iubesti, de ce ai parat-o? Asta e intrebarea adevarata!

| qValle a răspuns:

Mamele de suparare spun lucruri care nu vor sa le spuna. Oricat de suparati ar fi parintii tot ne vor iubi. Stiu in ce situatie esti, o cunosc foarte bine. Sigur mama ta te iubeste mult, si sigur a spus'o la suparare ca o sa plece, dar chiar si daca o sa plece sigur te va intreba daca o vei sustine si vei merge cu ea. Pentru ca o mama nu isi lasa copilul niciodata! Sper ca te-am ajutat :*

| FcSb_Marius_1997 a răspuns:

Pai de la ce sa incepem... incearca sa vb si tu cu tatal tau si convingel doar de dragul tau (daca te iubeste ) se se poarte mai frumoas cu mama ta si poate se razgandeste

| тιηι a răspuns:

Pai... nu cred ca ar fi trebuit sa ii zici tatalui tau ceva.
Si eu am probleme asemanatoare, dar de obicei mamei mele ii trece repede.
Incearca sa iti ceri scuze, si fa astfel incat sa ai o fata trista de cate ori esti cu mama ta.
Spune-i ca iti pare rau, si ca nu ar fi trebuit sa deschizi gura, ca tii mult la ea, si ca o iubesti, si alte chestii.
Si apoi, poate se rezolva cu timpul.
Mult succes!