| ChircaMadalinaElena a întrebat:

Buna ziua. Am 24 de ani, am un bebe de 1 anisor cu tata la bebe nu mai sunt de 1 jumate si s-a facut o relatie si am cunoscut acum 4 luni un baiat care 32 de ani si simt ca e sufletu meu pereche si imi accepta copilul.Si vrem sa facem sarbatorile impreuna, adica toti 3 cu familia lui si ai mei nu ma lasa, le-am explicat cum e baiatul etc. Si ca-i mai mare ca mine de ce nu mi-am gasit mai aproape si unul de varsta mea. Le-am zis unu de varsta mea isi bate joc, baga la pacanele, bea, merge in cluburi, mai bate nevasta etc. n-am curaj sa le zic ceva ca nu ma lasa sa vorbesc parintii mei. Vreau sa fac impreuna cu el sarbatorile si cu copilul dar nu mai imi trece prin cap ce sa mai zic.Va rog sa ma sfatuiti cum sa fac sa le zic inca o data.Va multumesc. O zi faina

19 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca nu lucrezi, și parintii te ajuta cu toate, e de înțeles de ce contează parerea lor. Dar, la 24 ar cam trebui sa te decizi singura ce faci cu viața ta. Totuși, consilierea maritala da un aport substanțial părerii părinților. Adică conteaza mult ce zic ei despre partenerul copilului lor. Pentru că sunt trecuți prin viață, și văd lucrurile din exterior. Deci, ar trebui sa te gîndesti de ce ai tai nu sunt de acord. Daca nu îl cunosc, e de înțeles. Dar atunci ar trebui sa le faci cunoștință cu el. Poate așa îi convingi.

Și încă ceva. Nu baga in seama toate răspunsurile. Ia doar ce îți convine. Pe aici sunt tot soiul de specimene.

| darrio2007 a răspuns:

Esti sigura ca ai 24 de ani? La modul cum scrii nu ti-as da mai mult de 14 ani.

| ChircaMadalinaElena explică (pentru darrio2007):

Da am 24 de ani daca eram minora mai scriam aici?‍♀

| darrio2007 a răspuns (pentru ChircaMadalinaElena):

Nici nu stii cati minori sunt pe aici. Daca aveai 14 ani, mai era de inteles. Dar la 24 de ani e ceva mai grav, sa scrii ca pe banda rulanta.

| sabin89 a răspuns:

Auzi și la Cristi ăsta din București, cum își începe răspunsul cu "Vai de capul tău...". Om necioplit și nemanierat!

| ChircaMadalinaElena explică (pentru sabin89):

Da asa gandesc unii?

| sabin89 a răspuns:

Dar, ce-ar fi să renunți la ideea asta? Sărbătorile vin și trec, de parcă nici nu au fost. Sunt alte lucruri mult mai importante. Mulți oameni consideră că sărbătoare poate fi orice zi sau zile în care se simt ei bine. Vorbește cu băiatul și explică-i că ar fi bine să evitați acest prilej de conflict familial. Lăsați zilele astea să treacă și pe urmă faceți voi din fiecare zi o sărbătoare dacă vreți, petrecând clipe frumoase împreună și simțindu-vă bine cu orice ocazie care se ivește. Nu faceți dintr-un lucru atât de minor un prilej de scandal.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai soune-le încă o dată.

| relian a răspuns:

Adica iti arde de ciocaneala de sarbatori, e bun si asa laughing dar pana acum ce ati pazit, ati jucat table, sah ce ati facut?

Daca parintii tai nu te lasa sa mergi 1-2 zile la cineva, ce o sa faci mai tirziu?
Stai acasa cu ai tai, in continuare iesi si te vede cu respectivu, apoi daca ala te cere de nevasta, atunci poti pleca fara sa mai ceri voie la parintii tai, ori sa mai asculti de ei.

Dar atentie, poate individu ce l-ai gasit acu nu o sa te ceara de nevasta, poate vrea doara sa stati asa. Daca ar fi asa, atunci nu-i bun c e vrei sa faci.
Plus de asta nu-i cunosti parintii, mai ales pe maicasa, poate ca daca te muti la ala fara sa o cunosti pe maicasa, poate sati manince aia zilele, iti face zile fripte laughing dupa o sa plingi si sa spui ca nu m ai stii ce sa faci.

Asa sa mergi la cineva in vizita e ok as zice eu, dar se pare parintii tai nu prea is de acord, nu vad de ce, dar este decizia lor cum sa procedeze.
Ce am spius este sa nu te grabesti cu mutatu la ala, inainte deai cunoaste mai bine.
Mai erau pe aici ceva femei, unde pui ca erau singure si se mutase la iubi, le mincau zilele soacrele laughing plingeau ca ce fac ele acum.

Chestia asta cu craciunu, nu stiu, ce sa le spui, poti sa le spui ca doara vrei sa ii cunosti parintil, ca vrei sa vezi cum se compoerta etc, sa nu te arunci asa aiurea intr-o relatie sau casnicie.

Cam asta trebuie sa le zici parintilor, vrei sai cunosti, altfel daca nu te vezi cu ei cum sa stii ce oameni sunt.
Chestia este ca parintii tai nu prea is de acord din cauza virstei banui, alt motiv nu vad, dar le poti spune ca nu te mariti cu ala acu, poate ca nici no sa fie cazu, e doara un iubit, ca nu e nimic sigur, cam asta sa le spui.

| Marius22222222222 a răspuns:

Nu te supăra nu îți zic de rau dar niciun bărbat nu va accepta ca o femeie la 24 de ani și cu un copil sa stea după mama și tata ca să poată face diverse lucruri

| iulia0514 a răspuns:

Nu înțeleg de ce ai nevoie de acordul părinților! Ești majora cu un copil ditamai femeia! Tu trebuie să-l accepți sau mămica și tăticu? Dacă tot aștepți să-ți spună mami si tati ce sa faci înseamnă că o să rămâi singura toată viața!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine caută altul mai mic de vârstă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai de capul tau in ce hal scrii, tata la bebe, asa se scrie? Tatal copilului puteai spune sau fostul tau prieten, daca tu la 24 de ani cu copil mic mai stai sa le ceri voie parintilor rau ai ajuns, numai esti minoră sa depinzi de mama si de tata, gata ai copil esti femeie numai trebuie ei sa te lase, dar se vede ca te trateaza ca pe o persoana cu dizabilitati, i ti pune bețe in roate familia ta, tu vorbeste cu acest băiat si vezi ce zice este de acord sa faca impreuna cu tine si cu copilul tau sarbatorile? Poate si familia lui parintii lui nu il lasa cu o femeie cu copil, sau poate el este casatorit si caută aventură cu tine de o noapte, vezi clar ce situatie are el acasa sa nu te trezesti si violată de ăla si data afara de parintii lui, cine stie ce nebuni or fi si ăia ca si ai tai cu idei fixe.

| ChircaMadalinaElena explică (pentru anonim_4396):

Auzi nu este nici insurat n-are copii etc. Ai mila doamne de uni oameni?‍♀?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai discută cu ei.

| IceRope a răspuns:

Vai de copilul ăla... Du-te la balamuc și lasă copilul în grija celor întregi la cap.

| Daz01 a răspuns:

Este foarte bine că ai reușit să găsești pe cineva cu care simți că rezonezi. Însă, dacă încă stai cu părinții tăi și ei vă întrețin pe tine și pe copilul tău, să nu riști să fii dată afară trebuie să-i convingi că relația asta este foarte bună, acest băiat este potrivit pentru tine și că asta îți dorești. Poți totuși să le explici că majoritatea băieților de vârsta ta nu te acceptă cu un copil sau fug de responsabilitatea creșterii unui copil. Succes.

Răspuns utilizator avertizat