| LAVINIA28ganea a întrebat:

Bună ziua, am o întrebare. Prietenul meu este botezat de nașii de cununie a părinților lui. Este obligatoriu ca aceeasi nași trebuie întrebați și puși în momentul în care el face cununia religioasa?

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puneti ce nasi vreti voi, de ce sa intrebati nasii de botez?

| RxTx a răspuns:

Așa ar fi respectos
Dar poți avea și până la 7 nași la nuntă nu e o problemă nu scrie nicăieri că nu mai poți lua și alții
cunosc zone din România de exemplu pe la Reghin Sovata Soveja valea izei
In care se obisnuieste sa se piună 7 nași la toate nunțile

Dar printre ei trebuie sa se afle si nasii care mai sunt in viata
si nu te impotrivi sa vina si acei nasi
pentru că ei nu mai au mult de trăiti
si iti recomand dacă mai ai sau mai are bunici chematii la nuntă
omenitii mai ceva de cât pe voi că nu vor mai trece multe zile iar ei vor pleca de aici dintre voi si vă va părea rău peste ani dacă cumva nu i-ați băgat in seamă

| IceRope a răspuns:

De ce să fie obligatoriu, ca să nu râdă lumea din sat și să arate cu degetul? Nu crezi că e timpul ca să vă emancipați și voi? Suntem totuși în sec. 21, ce naiba.

| AnotherGirl a răspuns:

Bună! Nu-i obligatoriu. Dacă există vreo tradiție care zice că așa trebuie, iar voi vreți să o respectați, e ok.

Însă dacă nu vă încântă ideea, cel mai bine ar fi să vă alegeți voi nașii.

| Violleta2022 a răspuns:

Intrebati-i... desii eu cred ca puteti pune ce nasi vreti voi.
Eu am regretul sa fii pus niste prieteni de-ai socrilor ca asa au insistat ei, dar s-au dovedit a fii niste neamuri proaste ca toata viata s-au certat intre ei si nu ne-au invitat niciodata la ei.

| LAVINIA28ganea explică (pentru anonim_4396):

Ni s-a spus ca asa se cade de cuviință, însă eu nu sunt de acord cu asta

| LAVINIA28ganea explică (pentru RxTx):

Nu ar fi o problema chematul la nunta, problema mea principala e ca nu găsesc vreo legătură între nașii de botez ai soțului meu cu cununia noastră și viata pe care noi o vrem să o clădim. Consider ca aceasta decizie ne aparține și nu vreau sa cer voie nimănui pentru asta

| LAVINIA28ganea explică (pentru IceRope):

Asta am spus și eu, noi suntem din zone diferite. Eu nu am mai auzit asa ceva niciodată și am întrebat mai multe familii. Mi s-a spus din partea soțului ca asa se cuvine și e creștinește sa ii punem pe ei sau sa ii întrebam dacă sunt de acord nașii de botez pentru a alege alta pereche pentru noi și copil

| LAVINIA28ganea explică (pentru AnotherGirl):

Nu e nici o tradiție, nu tine nici de biserica. Eu când am discutat cu soțul i-am spus ca vreau sa am pe cineva lângă mine de la mine din zona, eu fiind oarecum străină la el pentru ca nu am pe nimeni și ma simt obligata cumva sa fac și sa vorbesc asa cum spun alții, ca cică asa e bine. Eu nu înțeleg, ce e bine sa îmi scurt sufletul sau pe alții? Mi se pare o prostie totala faptul ca se încearcă prin diferite mijloace sa se manipuleze decizia noastră și alegerile pentru viitoarea noastră familie

| LAVINIA28ganea explică (pentru Violleta2022):

Eu nu am o problema cu acei oameni nu ii cunosc. Însă legătură între soțul meu si ei nu mai exista decât la 2 sau 3 ani la telefon câteva minute și cam atat. Însă ce vreau eu sa subliniez e faptul ca ei vor sa facă tot posibilul sa fie asa sa alegem cum vor ei. Eu cred ca este mai important ce simțim noi decât ce vor alții.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singurul care va poate salva in situatia asta este preotul la care va cununati. Spuneti ca asa a zis preotul si el are autoritate.E destul de delicat cand cineva intra in viata ta atat de brutal si incearca sa va impuna ceva.Dar vei fi probabil isteata ca sa depasesti situatia fara cearta.

| AnotherGirl a răspuns (pentru LAVINIA28ganea):

Eu n-aș ține cont de ei, sincer îți zic. Cu tot riscul de a ieși scandal. E nunta mea, e viitoarea mea familie, e viața mea, deci aleg eu împreună cu soțul și nimeni să nu se bage că nu ne trăiesc ei viața. Am detestat dintotdeauna fazele astea când intervin neamurile cu tot felul de obiceiuri și superstiții și nu-i lasă pe cei tineri să facă după cum vor și consideră. Pentru mine e foarte important să am o pereche de nași cu care să mă înțeleg, să fie aproape de vârsta mea și să avem o relație bună. E lipsă de bun simț să nu le ceri lor permisiunea de a alege pe altcineva? Dar nu-i lipsă de bun simț că ei nu țin cont de părerile și dorințele voastre?

Eu nu i-aș lăsa să se bage. Dacă se bagă acum, o vor face și pe viitor la chestii mult mai delicate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru LAVINIA28ganea):

Decizia va apartine voua, nu altora!
Alegeti-va oameni buni, cu suflet, cu intelepciune ca sa va fie ca niste parinti in fata lui dumnezeu.

| RxTx a răspuns (pentru LAVINIA28ganea):

Tu esti obloigată mmoral să ii intrebi
așa este tradiția
nașii nu sunt o instituție ci mai mult ține de superstițiile poporului Român
este o aberație invenție locală o tâmpenie din punct de vedere Biblic
o blasfemie
pentru că biserica orotodoxa a inglobat toate traditiile locale
adica a facut prostitutie si inca face prostitutie
este un fel de srl societate pe actiuni SA
sa ia bani la imormantare
sa ia bani la botez sa ia bani la nunta sa te mai jegmănescă si pe traseu
asa că ei nu aveau cum să se pună rău cu popoarele păgâne si ca să nu supere au venit cu ideea acesta de sărit in apă de bobotează că așa se practica pe unele meleaguri
printre care au inglobat multe superstitii până și acesta cu nașii
in mod normal din punct de vedere Biblic asta este doar o blasfemie

Pt că Ioan Botezătorul ii boteza pe cine?>?
Pe cei ce citisesra scripturile!
pe cei ce citisera vechiul testament si cei ce credeau in cel ce o să vină
Adică în Isus Hristos ca si copil de Dumnezeu Domn si Mântuitor
si prima cerință era să își mărturisescă credinta cu gura lor!

Așa că botezurile din biserica ortodoxă cu nași adică unii care te girează să înțeleg că o să te invețe ei credința acesta ortodoxă
si isi asumă ei răspunderea pentru creșterea ta spirituală
asta ar insemna nași din punct de vedere al bisericii ortodoxe un fel de instructor de la scoala de soferi
dar in realitate de multe multe multe multe multe ori nasii acestia ortodoxi se ocupă cu pomeni
pomeni = inchinare la morți la idoli = măncare închinată morților
in loc să vină si sa te pună să citești bliblia sa se ocupe de cresterea ta spirtuala
sa mergă la biserică cu tine

| LAVINIA28ganea explică (pentru anonim_4396):

Oricum vom purta o discuție la momentul respectiv cu toții, îmi voi spune punctul de vedere tare și ferm pentru ca eu nu sunt genu care sa manipuleze pe nimeni sau sa ma las manipulata ca asa spun alții ca trebuie făcut