| rares2015 a întrebat:

Buna ziua!

Am si eu o problema... cred, de la un timp, anumite lucruri ma pun cam gelos in relatia mea, dar faza este ca e legat de trecut si lucruri care dupa mine, le vad "normale", nu ca pe ceva absurd si prostesc, o sa intelegeti dupa ce va voi explica.

Prietena mea, de la un timp, incepe din nou sa se inteleaga cu vechii colegi de ai ei, dar, inainte se intamplau multe lucruri cam sexuale pot spune... multi din acesti baieti erau atrasa de ea intr-un mod sexual, adica, de multe ori in pauze, venea si ii atingea tzatzele, ba multi dintre ei ii dadeau palme la fund (Ea evita), altul incerca sa o indeparteze de mine (Relatia noastra e la distanta, avem aproape 2 ani impreuna, totul merge bine, ba chiar perfect, in afara de gelozia mea ce incepe sa o supere, este sincera mereu chiar daca cateodata greseste, imi spune totul, ne mai vedem cateodata, deci aici nu e problema de incredere) si a tot incercat, si de la un timp, cum am spus sus, incep sa se inteleaga din nou bine, sa comunice, si eu... chiar nu pot sa nu ma simt asa, imi amintesc cat de rau ma simteam, si incep sa retraiesc acele sentimente, un an si ceva, a facut in asa fel incat sa nu simt rau, dar de la un timp, incepe sa se supere ca ma pun asa, doar pentru ca nu mai face ca inainte, incat sa reduca sau sa elimine partea ce stie clar ca ma afecteaza, din motivele de sus.

Fiind barbat, vedeti normal asta? Doar pe mine m-ar afecta?

Si ce sfaturi mi-ati da?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Este normal, şi gelozia este şi o dovadă de dragoste dar şi de neîncredere prea mare în persoana iubita. Dacă ai avea încredere absolută în ea este clar că nu ai mai fii gelos, dar neavând înseamnă că ai anumite motive să ai acele dubii. Şi e foarte normal să te ofenseze asta într-un fel deoarece nu văd de ce iubita ta s-ar împrieteni iar cu nişte tipi care se purtau cu ea în felul ăla. Acest lucru poate creea anumite incertitudini. Ţi-a spus de ce a ales să reia acele prietenii? Dacă nu, te sfătuiesc să o întrebi.

| rares2015 explică (pentru T0T):

Pai... Am intrebat-o, dar cum s-a spus mai sus prin comentarii, ele uita usor, si iarta, chiar daca se intampla ceva asa de rau, in trecut, am discutat cu ea, si s-a rezolvat, dar acum in prezent, a uitat cat de rau ma simteam (cat si ea), mai ales fiind la distanta, singura solutie fiind ca ea sa faca ceva, si nu stiu cat voi mai suporta asta, de moment, nu s-a intamplat nimic, din cauza ca nu au mai fost momente ca astea, de moment, dar daca din nou ajunge sa fie ca in trecut... din orice punct de vedere, va trebui sa fac ceva, imi fac mai mult rau singur, incercand sa accept doar sa nu se supere, sa nu fie trista, si sa nu-mi bat gura degeaba
Pe o parte este si vina mea, ca a uitat cum este gelozia, era si ea foarte geloasa la inceput, din niste lucruri care oricum, erau banale, dar faceam orice doar sa nu se simta rau, sa fie acceptabil pentru amandoi, si acum daca ii spun ca a fost geloasa, sau daca ii reamintesc un singur lucru pentru care era geloasa, nici nu-si aminteste, si nu vreau sa spun ca ar trebui sa accepte ca sunt gelos, ci ca incepe sa devina o alta persoana, pentru ca uita totul, si nu pot sta sa-i amintesc fiecare lucru ce am vorbit pana acum, din acea relatie in care amandoi faceam ceva unul pentru celalalt pentru a ne simti bine, a inceput ca ea sa ia controlul, si sa fie asa cum vrea ea, in loc sa asculte si punctul meu de vedere.
Nu ne-am certat niciodata, totul frumos discutat pana acum, dar chiar si daca vorbesc calm cu ea, se supara asa de rau.

| T0T a răspuns (pentru rares2015):

Mie mi se pare o problemă la ea faptul că se supără aşa uşor. Într-o relaţie este absolut necesară comunicarea cât mai deschisă. Este necesar ca fiacare să spună ceea ce gândeşte, ceea ce simte, fără ca celălalt să reacţioneze urât. Este nevoie de multă înţelegere, pentru ca o relaţie să meargă cum trebuie. Eu cred că ar trebui să îi explici întâi lucrurile astea, dacă nu ai de gând să îi spui prea direct ceea ce te deranjează. Deci îi spui astea şi după vezi ce reacţie are. Dacă este de acord cu comunicarea deschisă şi sinceră şi cu înţelegerea reciprocă, atunci poţi să consideri că a greşit pentru că nu a ştiut cum este mai bine şi nu s-a gândit mai profund la unele aspecte. Dacă nu este de acord cu aceste lucruri, înseamnă că această relaţie nu este o relaţie în adevăratul sens. Nu îţi spun că în cazul ăsta ar trebui să rupi relaţia sau ceva, desigur poţi vedea unde se va ajunge, dar vei risca să suferi mult pe urma acestei relaţii, şi să regreţi tot acest timp pierdut, timp care ţi-a dat foarte multe sentimente si trăiri negative. Timpul este extrem de important.

7 răspunsuri:
| NoName0x0 a răspuns:

Buna! Cam cat e distanta dintre voi, cat de des va vedeti? Eu zic sa nu exagerezi cu gelozia, dar pentru linistea ta sa incerci sa controlezi cumva comunicarile acestea intre ei. In fond toate relatiile negative pe care le.ai avut cu colegii dispar. Li se mai maturizeaza gandirile. Ei te baga.n seama, tu mai lasi de la tine si incerci sa nu mai traiesti in trecut si le raspunzi si uite asa se reiau legaturile pe un fond politicos. Intelegi?

| almaz a răspuns:

Și pe mine m-ar afecta asta, e ceva normal asta, cu părere de rău mult așa n-o so duci, pur și simplu o să-ți ieși din minți (la figurat), te-aș sfătui să vorbești cu ea pe această temă, să-i explici că ești gelos în ce privește asta, și să-i spui că te deranjează faptul că comunică și se împreietenește cu băieții cei, care cu ceva timp în urmă își permiteau să o atingă șa sîni și din spate, ea o să te înțeleagă dacă este deșteaptă, cred că asta este singura soluție pentru tine, sper că te-am ajutat, pa!

| EmAkuma a răspuns:

Omule lasa gelozia ca-ti omoara incredere rolling on the floor. Tu ca tu ca esti baiat, dar o fata cand este presata de gelozie, face ca dracu si te lasa. Alegi cum vrei, ai incredere in ea si vezi ce va fi sau devi un gelos gen ai obsesie pe colegii aia, si o pierzi.

| almaz a răspuns (pentru EmAkuma):

Fetelor....nu comparați gelozia unei fete și gelozia unu-i băiat, cea a băiatului este de 10 ori mai dură și cu mai multe consecințe, fata mai iartă, dar pe băiat o daca ce l-ai înșelat s-au i-ai dat careva motive de gelozie gata se termină relația ceea frumoasă și fericită de pînă acum, asta este!

| rares2015 explică (pentru EmAkuma):

Cum am spus sus, nu e vorba de incredere, mai ales ca imi este sincera, citeste un pic motivul de jos.