| WADS2000 a întrebat:

Cu ceva timp in urma (o luna) m-am inscris la scoala in Anglia. In romania treceam in clasa a 9-a. Aici sunt in clasa a 12-a (colegiu). Eu am 16 ani. Stau cu parintii aici si cu sora si sotul ei. Mi-e c-am greu sa merg la scoala. Adica stiu un pic de limba. Dar nu prea multa. Imi este dor de prietenii din Romania de tot. Mai am anul asta si termin scoala aici.Toti de acasa lucreaza in timpul saptamnii pana seara la ora 5-6. Ce pot face sa ma acomodez, sa nu mai fiu stresat si sa fie totul bine?
FUNDA!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Deci, tu in clasa 9-a aveai 16 ani in Romania?
Cum nici limba nu o stii, categoric ca nu te puteau baga direct in a 12-a, mai ales ca sistemul englez nu mai accepta ca copii sa sara peste clase, cum se facea acum 20 de ani.
Nimic din ce spui aici nu face sens si nu poate fii adevarat.

| Mayhem666 a răspuns:

Daca o sa iti faci prieteni si acolo, o sa iti fie mai usor, si asa iti mai ocupi din timp.

| LOwee02 a răspuns:

Inscrie-te la activitati extrascolare, daca ai posibilitatea, ceva la care esti talentat sau iti place sau ti-ar placea sa inveti (de exemplu un sport sau sa inveti sa canti la un instrument). Astfel iti vei petrece timpul in mod placut, eficient si vei cunoaste oameni cu care ai o pasiune in comun (ti-ai putea chiar face prieteni in acest fel). Cat despre engleza, o sa te obisnuiesti cu ea incercand sa vorbesti mai mult cu cei de varsta ta. Ai putea sa iti iei o carte de gramatica a limbii engleze si un dictionar. Contra stresului iti recomand sa iti faci prieteni cat mai repede si sa razi cat mai mult laughing Bucura-te ca esti intr-o tara dezvoltata si ai multe posibilitati pe multe planuriwinking Succes acolo si sper ca te-am putut ajuta!

| WADS2000 explică:

Gretta. Eu m-am dus de 8 ani la scoala. Trebuia sa trec in clasa 11 in Romania daca ma duceam de 6 ani. Cum trebuia. Dar nu au fost copii sa se faca

| gladiatorulcatalin01 a răspuns:

Poti sa te gandesti ca o sa ajungi undeva sus in viata... daca inveti limba o sa-ti fie mai usor in viitor, fa-ti prieteni si acolo si o sa-ti fie mult mai usor sa te acomodezi