| didiDia a întrebat:

TPU,

As vrea sa abordam urmatorul subiect:puterea iubirii in fata obstacolelor. Credeti ca iubirea poate trece peste orice bariera pusa in cale de viata sau de oameni datorita unor anumite diferente ce exista intre cei doi oameni care se iubesc?(ex: educatie, varsta, religie, cultura, rasa, statut social). Sau dimpotriva credeti ca unele piedici nu pot fi depasite si ca iubirea va fi invinsa? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| DianaScorpio a răspuns:

Cred ca piedicile si barierele pot fi depasite. Insa dragostea trebuie sa fie reciproca si adevarata, profunda. Fiecare om intelege si simte diferit iubirea, si este posibil de exemplu ca atunci cand un om spune ca iubeste din tot sufletul, sa iubeasca mai putin intens decat un altul. Fiecare intelege si simte iubirea diferit...Dar atat timp cat este adevarat, profunda si reciproca(de unde rezulta ca orgoliul cam trebuite lasat la o parte), da, cred ca impreuna cei doi pot depasi piedicile.

11 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Consider ca o relatie poate rezista "obstacolelor", daca aceasta depasire a obstacolelor depinde de ei. Dar, de asemenea, consider ca sunt multe multe lucruri de care un cuplu se poate impiedica, nereusesc sa gaseasca metoda buna de-a scapa de ele.
Eu, personal, inca mai cred ca 2 persoane pot ramane "cuplu reusit", impotriva greutatilor care apar pasind pe acest drum.

| negru30 a răspuns:

Iubirea va invinge mereu

| stejara2 a răspuns:

Dragostea nu cunoaste bariere! Cand iubesti rabzi distante,timp,umiliri!
Nu conteaza religie si alte alea, spuna lumea ce o spune, eu ascult de inima mea!

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Foarte inspirată întrebarea.
Din punctul meu de vedere, diferenţele despre care ai vorbit mai sus sunt absolut inferioare când vine vorba de sentimente. Puţini oameni pot confirma asta, însă atunci când eşti cu adevărat îndrăgostit şi ştii că ţii într-adevăr la persoana de lângă tine, eşti capabil de a depăşi orice problemă care îţi apare în cale. Nu am nici cea mai mică îndoială şi sunt convinsă că astfel de trăiri sunt infailibile.

| didiDia explică (pentru Rayyy):

Multumesc pentru raspuns. Ce ati scris considerati ca este valabil si daca ne referim de exemplu la o tara de tipul Indiei?(deci diferentele culturale si de obiceiuri+ religia dintre India si Romania).

| stejara2 a răspuns (pentru didiDia):

Se poate si in cazul expus de tine, se pot depasi acele diferente culturale si religioase care in acest caz sunt de ambele parti destul de conservatoare, dar cu dragoste si multa vointa stiu sigur ca se poate

| MG4Life a răspuns:

Da, deoarece iubirea si dragostea adevarata reprezinta toate lucrurile care le-ai scris acolo...

| didiDia explică (pentru MG4Life):

Da, ce? Ca eu am scris 2 variante. Si ce lucruri care sa caracterizeze iubirea am scris eu? N-am scris niciunul. Am scris doar de posibilele diferente dintre cei doi care sa creeze piedici.

| MG4Life a răspuns (pentru didiDia):

Cred ca iubirea poate depasi orice bariera...

| Laura46 a răspuns:

2 oameni pot simti o atractie ff puternica si o nevoie constanta de a fi unul cu celalalt. daca cei din jur nu sunt de acord cu ei,cu relatia,se pot uni mai tare din cauza impotrivirii celorlalti.Dar asta nu inseamna neaparat iubire. Poti sa te apropii de cineva pentru ca iti aperi relatia dar sa iubesti pe cineva inseamna sa te doara cand nu e langa tine,sa faci totul pentru a-i salva viata in caz de pericol, sa ai niste sentimente ff profunde.Dar ca sa ajungi sa simti asta trebuie sa cunosti ff bine omul respectiv pentru ca s-ar putea sa ai surprize mari, si sa te sacrifici pentru un strain si atat.eu am patit*o rau de tot.bagam mana in foc pentru cineva si acel om mi-a facut ff mult rau

| chivu90 a răspuns:

Da,daca este reciproca! daca nu! nu!