| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua tuturor! Acum 6 luni am intalnit o veche prietena pe care nu am vazut o de aproape 10 ani.Cand ne am intalnit, eu veneam dupa un divort iar ea era intr o relatie(si ea divortase si are un copil din acea casatorie). Acum suntem impreuna si ea imi spune ca ma iubeste mult.In plus avem o relatie la distanta, amandoi suntem maturi si ne vedem doar la sfarsitul saptamanii.Acum si dilema mea:ea mi a spus ca a ramas foarte buna prietena cu fostul iubit/partener, cel cu care era intr o relatie cand ne am intalnit.Acum 2 luni, intrucat nu am putut merge intr o excursie de 2 zile cu ea si fetita, raman surprins cand aflu ca vrea sa mearga cu el. Ceea ce se si intampla.Am avut o discutie si imi spune ca totul e platonic, a venit ca insotitor, echilibru pentru copil(au mers la munte la ziua unui altui copil). A spus ca nu o sa se mai intample si ca atunci a realizat ca avem o relatie.De sarbatori(supa o luna) o intreb cat de des vb la telefon cu el si imi spune ca rar. O rog sa mi arate tel si ii demonstrez ca vb de 3, 4 ori pe zi.Imi spune ca e o relatie la alt nivel, cel mai bun prieten, cu care poate sa discute orice si nu il priveste ca pe un barbat cu care sa aiba o legatura fizica.Stabileste tot ea, dupa ce imi spune ca nu pot sa i interzic sa mai vorbeasca cu el(eu doar ii spuneam ca vb prea mult si nu i am cerut sa nu mai vb), ca e mai bine sa vb mai rar, si sa mi spuna cand vb si ce. Dupa 2 saptamani, in care mi a spus ca au vb doar de 3, 4 ori, ii arat din nou pe tel(ea a sters apelurile, dar tel arata in alta parte tot, lucru care ea nu stia)E a doua oara cand ma minte, referitor la cat de mult vb.Imi spune, dupa ce am avut vre o 2 zile de discutii grele ca o sa inceteze, dar ea o sa piarda un f b prietenIntrebare:poate o femeie sa aiba un asa fel de prieten fara sa fie mai mult? Un fost iubit, in care au fost in relatie 2 ani? E sanatoasa o astfel de relatie? E bine ca am incercat sa o fac sa constientizeze ca o astfel de relatie nu e benefica? Asta pentru ca ultima data am vrut sa termin relatia(cu toate ca simt ca ma iubeste si eu o iubesc) si a luptat sa nu se intample asta, dar mie imi face rau acea relatie a ei, ca si cum as fi gelos(niciodata nu am fost), doar ca nu inteleg relatia lor.Va multumesc pentru sfaturi! Va mai spun ca, in rest traim o poveste foarte frumoasa si am inceput chiar sa vb despre un viitor impreuna!

9 răspunsuri:
| ingerdraq a răspuns:

E posibil sa ai o relatie de prietenie cu tatal copilului tau. Poate face asa de dragul copilului.

| spaima1aricilor a răspuns:

Amicul cu pricina este tatal copilului? Daca nu... te sfatuiesc sa fii rece si indiferent o perioada... cat sa trezesti ceva intrebari. la care ai sa raspunzi ca nu crezi in viitorul relatiei cata vreme se implica asa mult cu fostul. fara alte explicatii. scurt si concis cat sa inteleaga ca vorbesti serios. Daca amicul este si tatal copilului, esti mancat, cu el nu poti concura.

| CosmiNeeel a răspuns:

Prietene,nu e bine delocwinking
Spune-i sa aleaga ori tu ori prietenul ei
Daca tine la tine si te iubeste te va alege pe tine, daca nu asta este. Daca a terminat-o odata cu tipul acela sa o termine defintiv

Succes >big grin

| raul456 a răspuns (pentru CosmiNeeel):

Multumesc de raspuns! Dar ramane intrebarea pentru mine:e posibil sa ai o astfel de relatie, cu fostul iubit? Sa il vezi ca un om minunat si un prieten drag? Si daca da, ce sfantul pot sa vb atat la telefon? Ce fel de subiecte poti sa ai? Ea imi spune ca are nevoie sa vb cu cineva care nu o judeca si o intelege(nu ca as fi facut eu asta). Inca odata multumesc!

| CosmiNeeel a răspuns (pentru raul456):

Mie unul nu mi se pare normal.
Odata ce a terminat-o cu individul acela,sa isi vada de viata ei, de relatia pe care o are cu tine.
Daca spui ca copilul acela are sindromul down sincer imi pare rau de asta si banuiesc ca din acest motiv a parasit-o tatal copilului, ca asa este in ziua de azi la greu "adios amigos oh go on"
Incearca sa ai o conversatie in special in legatura cu tine-ea-prietenul ei si sa luati o hotarare inteleaptawinking
Succes in contiunuare si daca o iubesti si ea te iubeste si ve-ti ramane impreuna ai grija atat de ea cat si de copil ca e un suflet nevionovat

| mihai888 a răspuns:

Dupa mine nu poate sa existe prietenie intre sexe opuse (doar daca tipul e gheulaughing ) c zici u s ar chema relatie paralela, chit ca numai discuta de ale vietii, daca s ar intalni si din intamplare tot ar ajunge la fapte reprobabilehappy oricat de matura ar fi femeia so incearca sa afli ce o impiedica sa comunice cu tine si zii ca vrei u sa fiti si cei mai buni prieteni sinu numai iubit, i sa nu mai aiba nevoie de nimeni altcineva. daca nu concluzia e simpla...

| raul456 a răspuns:

Mentionez ca nu e tatal copilului!

| raul456 a răspuns:

Multumesc! L am postat la ''Relatii si familie'' dar si aici, din greseala! Copilul are 5 ani si ne intelegem bine(pe ea o consider o femeie foarte puternica,intrucat copilul are sindrom Down dar greu iti dai seama, pentru ca face totul pentru el, ducand ul la multe terapii si incercand sa l integreze social). Prietenul in cauza nu e tatal copilului!

| sexinthemorning a răspuns:

Da.pai ce sa spun.din punctul meu de vedere nu este deloc ok."asadar si prin urmare" nu cred ca este o simpla relatie de prietenie.a. si inca ceva, daca iti face rau gandeste te ca cel mai important esti tu happy