| MMAV a întrebat:

Care e cea mai buna metoda de a face fratii sau surorile mai mici sa te asculte?
La cine merge ii dau funda!

Răspuns Câştigător
| ionandreea97 a răspuns:

Depinde la ce te referi cand spui"sa te asculte". Iti pot spune din propria experienta ce poti sa faci in urmatoarele cazuri.
1. Daca te sacaie si nu te lasa in pace poti sa ii gasesti alta activitate. De exemplu ii arati un joc de calculator de care sa nu se mai dezlipeasca si scapi de el.
2. daca a aflat ceva ce nu trebuia sa afle si vrea sa le spuna parintilor tai, poti incerca sa-l mituiesti/sa il santajezi la randul tau cu o prostie mai veche de a lui. De exemplu cand sora mea mai sparge/varsa cate ceva, o ajut sa curete ca sa nu-si dea seama maicamea. Asta te va ajuta totodata sa-i castigi increderea si, daca are de gand vreodata sa te parasca parintilor, ii poti spune ca il di si tu de gol cu prostia si s-a lnistit.

Cam asta e tot ce-ti trebuie. Mult succes!

11 răspunsuri:
| raisa1993maria a răspuns:

Depinde si de vasrta pe care o au, in general merge cu recompense sau promisiuni. Explica-i ca daca te va asculta nu il vei spune mamei pentru prostia pe care a facut-o sau chestii de genul, depinde de situatie

| LoveAngel223 a răspuns:

1)Ii mituiesti...gen le dai o anumita suma de bani
2)Ii santajezi
3)Nu le mai acorzi deloc atentie.

| Wøodenpints a răspuns:

Îți iei o portavoce și un bici.

| Crucified a răspuns:

N-ar fi mai simplu să le bagi un mixer în anus? Iar cu satârul le plesneşti câte o bucă la fiecare.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Să le dai suficiente motive să te iubească şi să te respecte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu fermitate. insa fara sa tii suparare si dupa ce-i trece sa-i arati ca il iubesti oricum.

| Enki a răspuns:

Ii arati ca tu esti seful si nu trebuie sa se opuna.eu am o sora mai mica neasculatoare si am facut-o sa ma asculte

| PasDeNom a răspuns:

Depinde de personalitate si alti mici factori cu cei mici e mai greu.
In majoritatea cazurilor functioneaza cu santaj, promitandu-le ceva, daca e copil cuminte poti sa ii explici si poate ajungeti la un compromis, fi diplomat/a. Sper sa te ajute!

| ghorghe123 a răspuns:

Spune ca ei fai ca tine.

| MMAV explică:

O singura precizare am incercat pana acum toate aceste metode si nu au functionat deoarece stie ca parintii tot pe mine ma vor crede vinovat de prostiile ei.
Si nu pot face e dadaca mereu am si eu destule teme sunt clasa a8a si nu pot sta linistit de ea e chiar insuportabila uneori mai ales atunci cand incepe sa scuipe si sa spuna niste tampenii de... neimaginat!

| CarolineArina a răspuns:

Cu bani.
Sa vezi ce usor le inchizi gura laughing.