| anonim_4396 a întrebat:

Care e explicatia logica daca el incontinuu crede ca fac lucruri ptc il banuiesc si ptc eu cred ca ma insala? Vara trecuta m-a inselat inapoi si de atunci am avut o perioada lunga de banuieli si neincredere, dar mi-a trecut. Inca continua sa creada ca fac lucruri ca sa-l verific.
Azi am mers sa cumpere ceva de la un magazin, pentru masina.Si am zis ca-l astept inauntru dar la un moment dat m-am plictisit groaznic si am zis sa merg si eu, fara niciun gand.A zis " Ai venit si tu repede sa vezi daca nu is cu vreuna ".

Daca il mai caut peste zi, ori cand nu raspunde la mesaje, o fac ptc sa-i atrag atentia sa o faca (probabil sta pe Youtube, ori vorbeste cu ai lui, ori n-aude telefonul). Si cand ajunge sa-mi raspunda imi reproseaza "M-ai sunat repede sa ma verifici, oare ce fac."

Nu la scurt timp dupa perioada de vara in octombrie mi-a mai facut o faza urata pe metin, vorbea cu samanca si au facut schimb de nr de telefon, vorbea cu ea si porcarii de genu si mie imi spunea ca nu poate vorbi la telefon, ma mintea ca vorbeste cu maica-sa, imi vorbea enorm de frumos ca sa nu ma prind ori nu inteleg motivul.

Deci repet, aproape mereu cand incerc sa il caut, sa vad ce face, imi arunca faptul ca il caut pentru ca is curioasa si il banuiesc, chiar si cand vreau sa merg la el, ori sa dorm.

Care e explicatia logica/psihologica pentru raspunsurile lui? Strict atat vreau sa aflu, nu alte comentarii despre ce ar trebui sa fac.

25 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles totusi, de ce il tot cauti?
De ce esti atat de interesata sa vezi ce face tot timpul?
Ii trimiti dimineata si seara mesaje si atat. in rest, chiar este jenant sa-l tot intrebi ce face si apoi, nici nu-i normal, sa-l controlezi atata.
Chiar ii inteleg frustrarea si sarcasmul din raspunsurile lui, cand vede ca incerci sa-l controelzi atata.

| Drimmero a răspuns:

Si-a pierdut interesul, il plictisesti, nu stie cum sa ti-o spuna mai repede.

Iti meriti soarta daca l-ai inselat,, el trebuia sa-ti dea cu flit de atunci, dar demnitatea unora e 0, a gresit ca te-a inselat, mai ales dim razbunare. Sa nu te miri de ce se comporta asa, e orgoliul masculin, mai nasol e ca omul s-a plictisit de tine. O zic direct fara sa-ti fac sperante false, asa se vede de afara.

| Celcestietot a răspuns:

Explicatia logica (pe scurt, alaturi de Celcestietot) ar fi ca de tine se foloseste si ca te considera stupida de te minte asa big grin. Intrebari?

| Emma30555 a răspuns:

Ii este teama sa nu faci asta. Este genul predispus la a flirta și cu altele și nu crea sa fie urmărit sau prins. Ar mai fi o varianta în care doar își da importanta

| Nemessys a răspuns:

Sincer mi se pare de prost gust ce face el. Dupa logica lui ce ar trebui sa faci? Ca e gresit sa-l suni si ca ar trebui ca tu sa astepti ca el sa te sune? Sa fie multumit ca nu esti o agoista de aia care asteapta ca mereu,, barbatu sa dea un semn primul". Adica in sensul ala,, cum? eu ca fata sa-i scriu? doamne fereste".

Si hai sa-ti zic o chestie. Nu e valabila pentru ce se intampla acum dar daca o persoana te-a inselat, 100% o sa se intample si a 2-a oara, a3-a si tot asa. Tu chiar nu te-ai intrebat de ce te-a inselat? Ce a vazut la aia si nu aveai tu? Sigur a facut-o cu un scop. Din punctul meu de vedere daca iubesti pe cineva si intri intr-o relatie, o faci pentru ca persoana aia are anumite calitati pe care tu le doresti ca o persoana sa le aiba pentru a putea forma o relatie frumoasa, corect? Din moment ce el a facut alegerea de a te lua pe tine, la ce i-ar mai trebui asta? Ba eu cand ma uit la o fata si vreau sa fiu impreuna cu ea, o analizez, vad, daca are x, y, z, daca e intr-un fel, in altul, daca imi poate oferi x, y, z, si dupa e perfect, nu mai am nevoie de altceva. Dar el ce naiba face?

Apropo. te recunosc dupa poza de profil. Ai mai pus intrebari inainte, in care tot de el te plangeai. Cum poti sta cu un om toxic? Te intreb si eu asa. pentru un prieten. Aia mai este relatie in care va faceti draci unul altuia?

| 2EXA a răspuns (pentru Nemessys):

Motivu pentru care am spus clar sa nu fie comentarii despre relatie si treaba asta cu inselatul e ptc nu pot sa stau inca o ora sa dau explicatii despre ce o fost si cum o fost.Adevarul doar el il stie, a facut-o din razbunare ptc acum 2 ani si eu l-am inselat pentru ca se comporta nu stia sa se comporte cu mine.

In momentul actual imi pare tare rau sa spun asta, si imi pare tare rau ca am ajuns la concluzia asta, dar am inteles in final de ce insala lumea.Pentru ca X nu ofera ceea ce Y are nevoie.Nu conteaza ce ai tu de oferit, conteaza sa oferi ce doreste partenerul.
Ce imi doresc in momentul de fata? Imi doresc mai multa atentie de la el, sa il vad mai implicat, mai putin indiferent, sa ma dragaleasca mai mult cand sunt la el. Ii spun lucrurile astea, se supara, se enerveaza. Primesc ceea ce imi doresc? Nu. Primesc doar ce si cat are el de oferit. Si stai si te gandesti cat de a dracu' ii viata asta, pentru ca cel cu care esti impreuna de atatia ani, nu se bucura de compania ta 100% si nu te vrea langa el 24/24, in timp ce altul ravneste sa ii raspunzi la mesaje, in timp ce altul ofera atentie. Cand eu ma simt a dracu de singura si mai ca nu plang de dorul lui si de atentie, el de abia daca ma consoleaza, sa ne vedem nici atat. In timp ce alti prieteni ma cheama la cafea saptamanal, si din respect pentru el, DE FIECARE DATA, REFUZ. "Scuza-ma no da nu ii frumos ptc sunt intr-o relatie si din respect pentru el nu o fac ". Asa le zic. Si ma refer strict la prieteni pe care i cunosc de 5-6 ani de zile care nu vor nimic mai mult.

Deci ce faci cand ravnesti ceva de la persoana pentru care ti-ai da viata, persoana respectiva iti da putin, tu esti obligat sa te multumesti cu atat, nu te saturi, dar te multumesti, si mai esti si sfatuit de prieteni sa-l lasi mai moale, sa nu l mai cauti atat, etc.
Imagineaza-ti un animal infometat, insetat.Ii dai mancare, evident o mananca, continua sa iti mai ceara deoarece are nevoie, azi, maine, poimaine, si tu ii dai portii mici care nu il satura.Crezi ca asa infometat cum e se va opri sa iti ceara mancare doar ca afurisita de psihologie inversa sa functioneze?(sa vina el de buna voie s-o faca, regulat, in portii saturate)

| Nemessys a răspuns (pentru 2EXA):

Ok. Imi pare rau ca nu am scris un raspuns corect, dar l-am scris pe baza a ceea ce ai formulat tu in intrebare, de aia a iesit cum a iesit pentru ca nu stiu mai nimic despre voi si despre relatia voastra.

Imi pare foarte rau ca treci prin asa ceva. Ceea ce ai spus tu este adevarat. Dar as vrea sa te intreb, la inceput, cum era relatia? Ce si cat iti oferea? Erai multumita? De ce ai inceput relatia cu el si nu cu altcineva? Sau nu prea aveai de ales?

Din punctul meu de vedere, atunci cand ambii parteneri isi dorect ca relatia lor sa fie una sanatoasa, ei comunica, foarte des. Si prin comunicat nu ma refer la vorbit zilnic la telefon ci sa spui ce ai de spus, ce ai pe suflet, in cazul tau ce vrei de la partener. Deoarece fiecare dintre noi avem niste nevoi pe care le asteptam ca partenerul sa le satisfaca (si eu cam la asta ma uit la o fata inainte sa intru intr-o relatie cu ea, daca are educatia necesara si daca imi poate satisface nevoile ). Tu fiind fata care vrea mereu atentie si draganit, nu cred ca te simti bine cu el. Nu vreau nici eu sa te strezez, sa-ti zic sa-l lasi sau alte chestii de genu, deoarece sunt satul ca ai auzit dar. vreau sa te intreb, tu te simti bine cu el? Consideri ca nu poti gasi alt baiat MAI BUN decat el? Uneori mai trebuie sa faci si ce-ti spune creierul, nu doar inima. Stiu. te gandesti ca daca aici se termina, o sa suferi, o sa-ti fie dor de el, ati stat multi ani impreuna si ti-e greu sa se termine totul asa deodata. Sau cine stie ce se mai intampla intre voi.
Vreau sa-ti zic ceva, nu vreau sa crezi ca e ceva filosofic si cu alte prostii de genu ci e foarte adevarat. Inainte ca un om sa intre intr-o relatie, inainte sa iubeasca pe altcineva, trebuie sa invete sa se iubeasca pe sine. La ce ma refer prin asta? Cand te iubesti pe tine, in acelasi timp ai si grija de tine din toate punctele de vedere, fizic, psihic si emotional si vrei sa fii bine. Tu, esti constienta de faptul ca el nu-ti face bine si uneori trebuie sa fii mai egoista. Daca te iubeai pe tine mai mult decat pe el, sunt sigur ca realizai lucrul asta si intr-un fel (ca s-o zic pe romaneste) il baga-i in **** ma-si si ii spuneai ca tu vrei sa fii bine, ca trebuie sa ai grija de tine si ca nu ii permiti NIMANUI sa-ti faca rau. Persoana ta e cea mai importanta pentru tine si mereu ea trebuie sa fie pusa pe primul loc. Deoarece stii ca cu ea te-ai nascus si cu ea o sa mori. Avand in vedere ca tu investesti atata timp si energie intr-o relatie de genu, asta nu-ti aduce nicio garantie ca o sa se merite.
Nu zic neaparat ca el ca persoana este naspa, ci mai bine zis nu este potrivit pentru tine din moment ce nu-ti ofera ce si cat ai tu nevoie. Poate pentru altcineva, da, ar fi si gandeste-te ca in situatia ta e posibil sa se afle si un baiat care la fel vrea atentie si afectiune non-stop dar prietena lui e cam rece si nu-i ofera ceea ce are nevoie.
Ce faci mai departe, e fix treaba ta, dar ti-am zis, orice decizie ai lua, fii putin egoista si fa cumva sa fii si tu bine, sa fii linistita, nu peste noapte ca nu se poate, dar macar fa ceva ca acel lucru sa se intample cat mai curand.

| 2EXA a răspuns (pentru Nemessys):

1."Dar as vrea sa te intreb, la inceput, cum era relatia? Ce si cat iti oferea? Erai multumita? De ce ai inceput relatia cu el si nu cu altcineva? Sau nu prea aveai de ales?"
-Da, eram foarte multumita, totul era lapte si miere, realitatea era mai frumoasa decat visele.Eram atat de fericita incat imi venea sa plang de fericire.Ne vedeam zilnic, eram impreuna nonstop, am crescut impreuna.

2." tu te simti bine cu el? Consideri ca nu poti gasi alt baiat MAI BUN decat el?"

-Ok Plang deja.Cand sunt cu el ma simt completa.Banuiesc ca exista si altii care ar putea fi mai buni, nu stiu, el este "primul" pentru mine, prima mea iubire adevarata, persoana care mi-a aratat ce inseamna dragostea, fericirea, tot tot tot.Nu-mi doresc pe altul.El ma face sa ma simt completa,ma intelege,ne intelegem unul pe altul, suntem facuti unu pentru altul, ne intelegem din priviri, ma face sa rad cand sunt trista, ma chinuie si apoi ma impaca si radem amandoi.Ii ceva ce orice fata si-ar dori langa ea si e un om extraordinar langa care altele doar in vise vad asa ceva.

3."inainte sa iubeasca pe altcineva, trebuie sa invete sa se iubeasca pe sine. [...] Cand te iubesti pe tine, in acelasi timp ai si grija de tine din toate punctele de vedere, fizic, psihic si emotional si vrei sa fii bine. "

-Inainte sa ma insele vara asta, eram narcisista.Ma iubeam maxim, eram mandra de mine,fericita,eram multumita cu ce fac, ce stiu, ce sunt, ce simt etc. Dupa ce am vazut cum decurgeau lucrurile atunci, am dat totul pentru el, faceam totul la maxima intensitate[ inca o fac ], faceam treaba de nota 10 ca si cum le faceam pentru ultima data, am dat tot ce o fost mai bun din mine.Problema e ca nu a fost de ajuns.Si asta m-a distrus. Cand am vazut ca tot ce am putut eu sa ofer, in materie sentimentala,sexuala,etc, in ochii lui n-a fost de ajuns, am ajuns la concluzia ca eu pentru omul asta nu insemn nimic si nu sunt buna de nimic. crying M-a distrus psihic, inca sunt distrusa dar ascund asta desigur, incerc sa trec peste total, incredere am mai prins in el, desigur, dar nu mai e omul pe care il cunosc.L-au schimbat baietii, anturajul, nu stiu ...Stiu ca cu siguranta a apreciat si apreciaza cat ii ofer,ca sunt buna cu el si am fost, ca m-am chinuit din toata puterea mea sa ii ofer tot,pentru ca asta fac eu, uit de mine.
Si vreau sa spun ca din omul care am fost, la o vibratie spirituala inalta, am ajuns la pamant, si inca incerc si trag de mine sa ma apreciez, sa ma iubesc, sa lucrez mai mult pentru facultate si tot, sa fac ce odata faceam cu drag.Din pacate nu mai ma regasesc.

Stiu ca i-am gresit si eu la randul lui, si chiar daca atat la mine cat si la el a fost vorba doar de sarut, ma doare enorm si de as putea mi-as taia un picior doar ca sa dau timpul inapoi, dar nu pot nu as fi vrut vreodata sa simt karma dar asta a fost sa fie.Momentan ma linisteste gandul ca isi va primi si el karma pentru "flamanzeala" asta ce o simt.

| rosewater a răspuns (pentru 2EXA):

Buna. E dificilă situatia ta, nu am un raspuns. Insa mi-ai atras atentia prin ceea ce ai spus, de ce inseala oamenii... si eu mi-am inselat iubitul, dar nu era genul care sa imi ofere prea putin. Dimpotrivă, l-am lasat si m-am dus cu altul tocmai atunci cand voia el sa ma iubeasca, sa stea cu mine, l-am lasat intrebandu-se cu ce a gresit, m-a si iertat de cateva ori, dar tot am facut-o. De ce inseli cand ai tot ce vrei? Ar fi una din intrebarile mele pentru viata

| 2EXA a răspuns (pentru rosewater):

Nu stiu, imi pare rau ca ai simtit nevoia sa faci asta.Eu nu spun ca as face-o, doamne fereste mai bine as muri. I-am gresit pentru ca prin " inselat" eu am vrut sa ii arat o lectie, si anume ca daca nu stii sa apreciezi ce ai langa tine, daca nu stii sa iti iubesti femeia, pleaca la altul.Din pacate l-am ranit prea tare si trebuia sa ma opresc la primul sarut, nu sa i provoc mai multa suferinta.Mi-am invatat si eu lectia.

| AnastasiaK a răspuns (pentru 2EXA):

Doar ai impresia ca ai inteles de ce insala lumea, dar ai inteles doar de ce insala un procent foarte mic din oameni happy Majoritatea celor care insala, crede-ma ca o sa insele si cand o gasesc pe aia/ala care le ofera tot ce cauta. Dar nu asta era intrebarea asa ca nu intru in subiectul asta, chit ca imi placea mai mult. Referitor la intrebare: atitudinea lui arata ca are nevoie/vrea spatiu, mai mult timp al lui in care sa nu intervii tu. Acum, asta poate sa fie si din cauza ca vrea sa petreaca timpul ala cu alta (worst scenario first), dar poate sa fie si o simpla nevoie normala, umana si mai ales, sanatoasa...ca e toxic sa fii "lipit" de partener.

| rosewater a răspuns (pentru 2EXA):

Da, am inteles situatia ta. Noi insa aveam o relatie online. Iar ceea ce am facut eu a fost sa vorbesc mai mult cu un baiat cu care eu vorbeam dinainte sa il intalnesc pe el. Sau pur si simplu sa intru pe site uri gen omegle, unde vorbesti cu straini aiurea... dar el statea si plangea ca vorbesc tot mai putin cu el, si eu dispaream si faceam lucrurile astea, adica nici macar nu a existat contact fizic, doar vorbe... si tot ma simt al naibii de rau dupa mai mult de un an de cand am facut-o.

| Violleta2022 a răspuns (pentru 2EXA):

Deci tu l-ai inselat acum 2 ani si tot tu esti cea geloasa si manipulatoare, controlandu-l...
Relatia asta iti garantez ca se va rupe curand, pentru ca nu-i normal sa controlezi pe nimeni si nici sa il manipulezi, cum faci tu.

| 2EXA a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu te supara ca te intreb, dar cati ani ai?

| Nemessys a răspuns (pentru 2EXA):

A zis ca are baiat de 30 de ani. Deci iti dai seama. 50+

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

D-asta intreb dcati ani are ptc dupa mentalitate are peste 40+ deci clar nu i capabila sa inteleaga mentalitatile din ziua de azi, si cum functioneaza totul acum, cu tehnologia, cu tot. Atunci nu te putea insela ca se afla a doua zi, acum ai telefon ai gps poti afla rapid pe unde ii x si y, ori dai doua telefoane.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa te angajezi la FBI, si daca te intreaba de experienta, ii spui ca am facut pe fbi-ul cu iubitul meu rolling on the floor. Si gata, angajata.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Btw, i think u forgot something happy.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici o relatie nu va fi fericita, cand esti bolnava de gelozie si incerci sa controlzi si sa manipulezi viata altcuiva.
Intr-o zi, cand vei fii singura si vei fii pierdut destul in viata, vei intelege ce-ti spun acum.
Gelozia este boala omului limitat, incapabil sa aiba incredere in el sau in altii.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Ce profesori tu femeie ca n-am vorbit nicaieri de niciun profesor/invatator/etc in toate intrebarile mele laughing))) ce treaba am eu? Maica-mea nu i profesoara, fereasca dumnezeu.Va rog eu, mergeti hraniti animalele, pisica, cainele, si lasati site-urile astea de socializare ca nu s pentru dvs

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Taci ca s-ar putea sa ajungi fix ca ea cand o sa te pensionezi. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e demn de tine. Asta e explicația.

| Jus7t a răspuns:

Eu știu ce pot să ofer într-o relație așa că dacă cândva o să fiu înșelat o să termin relația cu siguranță.
Nu îmi pasă de ce are sau nu are nevoie, când intri într-o relație nu înseamnă că trebuie să stai în acea relație chiar dacă te simți rău, poți să pleci oricând să cauți ce ai nevoie - dar nu trebuie să înșeli.
Atâta timp cât poți pleca fără nicio problemă de ce ai alege să înșeli și să faci acel om să rămână cu traume pe viață în multe cazuri din cauza ta?
Sunt destui oameni care au probleme cu încredere în femei pentru că au fost înșelați, care vor doar să le-o tragă și să le lase ca să se răzbune cumva.
Doar un om slab și naiv iartă înșelatul - părere mea.
Relațiile in care sunt sentimente reale sunt pentru oameni maturi...nu pentru handicapați.
Inima umană nu mi se pare un loc de joacă pentru așa ceva.
Ți-aș da un link pentru colane vertebrale dar inca nu au apărut pe piață, că asta îți lipsește.
L-ai iertat că nu crezi că ești capabilă să îți găsești ceva mai bun iar el știe asta, motiv pentru care vorbește și mai dă o labă pe șamancele din Metin.iar alea fac gargară pe skype apoi și de aia nu ți răspunde ție la telefon.
Sfat : când o să termine cu laba pe Metin și o să fta pe alta să știi că e momentul să pleci dracu din relație.

| DonGiani a răspuns:

Își bate joc de tine. Tu fa ce vrei. Punct.

| Nuanonim a răspuns:

Da el vrea sa stie cf, cu cine vb si cu cine iesi nu?
I-ar conveni sa ii faci tu cum iti face el tie? ia-l si asa. Daca el te-ar suna sa te intrebe unde esti si tu i-ai raspunde cum iti raspunde el tie. oare s-ar simti bine?