| Lucy154 a întrebat:

Ce pot sa fac? De fiecare data cand ma enervez incep sa plang.M-am saturat si nu stiu ce sa fac ca sa scap de acest defect.Sunt de rasul lumii mai bine ma mut din oras si incep o viata noua. Oricum matusea mea vrea sa ma mut la ea cand incep liceul.Eu zic ca asa ar fi mai bine. Funda pentru cel care ma poate ajuta sa nu mai plang asa repede si sa nu mai fiu asa orgolioasa
Multumesc

11 răspunsuri:
| didi12 a răspuns:

Asta e firea ta, iar cine nu te accepta, da-l dracu`, vorba aia.happy
Adica, nu trebuie sa te schimbi pentru cineva.Incearca sa te stapanesti, daca fugi repede in alt oras, ce crezi, ca vei scapa asa, ca prin minune de chestia asta?
Fi tare si infrunta problema cu capul sus!

| Lucy154 explică (pentru didi12):

Nu imi place mie ca sunt sensibila m-am saturat sa plang din orice si stiu ca nu o sa scap de problema mea dar daca as pleca mi-as lasa doar cativa prieteni aici si imi "trecuse" cat de cat problema cu plansul dar dupa ce cea mai buna prietena a mea a plecat in Spania am inceput sa plang din ce in ce mai mult si nu mai vreau sa plang

| Foxie2 a răspuns:

Buna, sa stii ca daca pleci la matusa ta si incepi totul de la capat nu faci altceva decat sa fugi de probleme. Daca nu ti-o rezolvi, adevarata ta fire va iesi oriunde vei merge. Adesea vrem sa fugim, sa uitam, sa luam totul de la capat, dar inainte sa facem asta ar fi bine sa rezolvam problemele din trecut astfel incat sa nu ne afecteza si viitorul.
De ce vrei sa nu mai plangi cand te enervezi, cand poti taia raul de la radacina? Adica sa nu te mai enervezi.
Cand esti pusa intr-o situatie dificila trebuie sa te calmezi, sa iti imaginezi ca nu esti tu cea care se confrunta cu problema respectiva ca esti doar un spectator care se uita la o "telenovela" si privind in ansamblu, poti gasi mai usor o solutie, o replica, o scapare pentru problema care te enerveaza. Uneori e bine sa iti ascunzi sentimentele, sa treci totul cu un zambet sa inveti sa fii putin mai nepasatoare, odata ce ai ajuns "pe teritoriul tau" adica acasa, te poti descarca mamei sau prietenei tale cele mai bune sau chiar vorbind cu tine insati daca nu te poti destanui nimanui. Am citit cat de mult ajuta uneori sa vorbesti cu tine insati rolling on the floor macar te calmezi.
Daca incerci sa te controlezi si sa amani putin problema, sa nu te gandesti la ea, macar pana ajungi acasa unde nu te poate vedea si judeca nimeni, iti vei pastra recutatia si daca asta de acum e distrusa atunci iti urez bafta la liceu ^_^

| Mirela77 a răspuns:

Din pacate nu prea ai ce face! Este mai degraba efectul hormonilor.Se mai calmeaza totul dupa ce implinesti 17/18 ani si te va ajuta si inceperea vietii sexuale.Dar in mare mereu vei plange.Este reactie la faptul ca nu ai nici o putere pentru a controla o fapta sau o actiune facuta de cineva! Incearca sa spui cand nu iti place ceva lucrul acesta. Exteriozează totul prin dialog.Bafta!

| SpawNury a răspuns:

Incearca sa nu te enervezi din orice, dar crede-ma ca e mai bine sa plangi cand esti nervoasa decat sa. faci ca toate alea de pe strazi. happy Nu ai de ce sa fii de rasul lumii, ca nu e de ras asta. Cand te enervezi dai drumu' la o muzica si incearca sa te calmezi, sau uita-te la clipuri funny, ce te fac sa razi. FA CEVA! Adica gaseste ceva de facut in timpu' ala, astfel poate poti sa iti invingi problema. Si daca matusa-ta vrea sa te muti la ea si tu crezi ca e mai bine asa. Muta-te. happy O zi buna!

| Lucy154 explică (pentru SpawNury):

Eu ma enervez si pe strada si ma abtin cat se poate dar incep sa plang si pe strada

| SpawNury a răspuns (pentru Lucy154):

Si pentru ce ma rog te enervezi pe strada? laughing

| Buburuza2222 a răspuns:

Pentru a te clama trebuie sa te gandesti la ceva ce iti place sau unora le trec nervii daca incep sa numere! Poate merge si la tine!

| Habibii a răspuns:

Este ceva normal, nu esti nici prima nici ultima care nu stie sa-si controleze starile emotionale.Din ceea ce am citit eu si din ceea ce am inteles e ca tu esti o fire care ti-e frica de emotiile tale, nu e doar simplul fapt ca nu le poti controla, iti e frica de ele. Incearca sa nu bagi de seama de ce spun cei din jur, si sa nu te mai consumi pentru persoane care nu merita. Stii bine, in secolul 21, omul e mai agresiv ca animalulwinking

| Lucy154 explică:

Matusa*

| Bobi_Cruduleci_1992 a răspuns:

Eu ascult rock, incearca