| ale_7641 a întrebat:

Ce surprize inedite ati facut pentru persoana iubita?

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

A fost de ziua ei. O banala portocala. Am fost insa amindoi atit de surprinsi de moment (eram pe strada, caci doream sa fie totul cit mai "banal") incit, cind a trebuit sa schimbam direcita de mers, nu am mai facut-o!happy. A incercat sa decojeasca portocala, insa ea s-a desfacut pur si simplu, si pe moment a crezut ca imi bat joc de eahappy, insa continuind cu desfacutul umpluturii (pe care o pusesem ca sa dea portocalei greutate si volum, a dat acolo de un frumos ceas-bratara auriu. Surpriza a fost colosala! M-am trezit in mijlocul strazi umplut de pupici si de bucuria unei fete pe care am reusit sa o surprind in mod placut. Stiind-o, am mai avut o portocala la mine, nedesfacuta, fara miezul scos, caci stiam ca isi va dori si o portocala autentica (daca nu o aveam la mine ar fi fost destul de grav!happy ). A fost cea mai extraordinara surpriza pe care am putut sa o fac cuiva.

| StartingANewLife a răspuns (pentru cristi202):

Si cum ai reusit sa scoti continutul unei portocale si sa bagi altceva in ea?

| cristi202 a răspuns (pentru StartingANewLife):

Aha, deci vrei "reteta"?happyhappy
OK, hai sa iti zic cum se face.
Iei doua sau trei portocale din acelea mari, cu coaja groasa. Doua sau trei, pentru ca s-ar putea sa nu iti iasa din prima, fie se va rupe coaja, fie se va vedea taietura. Cu coaja groasa, pentru ca vei lucra mult mai usor la desfacerea ei, si nici nu se va simti continutul din interior. Mari, pentru ca sa poti pune ce ai de pus acolo.
Iei o lama (eu cu asta am facut) sau un cutter bun, si tai cu grija in doua portocala. Ideal e sa treci doar o singura data prin coaja, sa nu revii ca sa intri in adincime. Poti sa o tai drept, dar ideal ar fi oleaca strimb, ca sa stii sa pui mai apoi cele doua jumatati la loc asa cum au fost.
Acum, urmeaza partea dificila, scosul continutului. Cu virful unui cutit, faci loc cu grija intre felia de portocala si coaja. Dupa aceea, poti interveni cu o lingura, care e rotunda si poate merge pina la o limita pe marginea cojii. Scoti felie cu felie, si daca ai storcit vreuna, stergi emisfera de coaja pentru a fi cit mai uscata. S-ar putea ca coaja sa se deformeze in timp ce scoti. Totul e ai grjia sa nu atingi marginea ce va veni unita cu cealalta jumatate, sa nu o gauresti, sau sa nu o rupi.
Mai apoi, lucrurile se simplifica. Iei plastilina sau vreun material cu o textura asemanatoare, si o modelezi in interiorul fiecarei jumatati de coaja incit sa ai un strat de plastilina, iar la marginea cojii sa iasa un pic in afara, asta ca sa poti impreuna cele doua straturi obtinute. Grosimea trebuie sa fie in asa fel incit portocala sa nu para nici prea grea nici prea usoara cind va fi inchisa.
Pui obiectul simpatic care o va face pe "ea" (sau e un "el"?) fericita intr-o punguta, ai grija sa fie inchis bine, si il pui in plastilina (dupa ce ai scos-o din coaja portocalei si ai marit-o nitel, ca mai apoi, cind o pui inapoi, sa faca contact serios cu coaja), impreunind cu grija celle doua bucati.
Ungi cu putin, atentie, putin!, ulei plastilina, nu mult, altfel scosul obiectului va fi un chin, atit cit sa poata face aderenta cu coaja de potocala.
Pui plastilina cu obiectul din ea in cojile de portocala, si presezi usor cele doua coji, incit sa le potrivesti ca sa nu se vada taietura de la coaja.
O alta chestie dificila. Ai grija cum transporti portocala! Nu e lipita cu superglue, asa ca exista un risc ca sa se desfaca oricind. La mine nu s-a desfacut, deci functioneaza. Insa mereu am avut grija cum sa o tin ca sa nu se desfaca. Daca reusesti si tu sa o tii pina i-o pui in mina, surpriza e asigurata, pentru ca ceea ce va face cea vizata nu va fi decit sa o desfaca, deci va fi OK daca se va desface, insa trebuie sa ramina intreaga pina in momentul in care se afla in mina ei, pentru ca ideea e ca tu i-ai dat o portocala sa o manince. Daca se desface ulterior, fara ca ea sa incerce sa o desfaca, nu e nici o problema, surpriza e asigurata.
Nu stiu daca vei face si tu chestia asta. Ma gindesc ca de aceea ai intrebat, mai ales ca acum, de Sarbatori toti facem cadouri. Dar poate doar de curiozitate. Dar am scris exact cum se face pentru ca oricine va vrea sa faca, sa o poata face, pentru ca surpriza creata va fi extraordinara

| StartingANewLife a răspuns (pentru cristi202):

Nu am facut de sarbatori, insa ma gandesc ca ar fi un martisor tare interesant. multumesc pentru ca ai explicat detaliat. sper sa-mi iasa. numai bine!

| arrriadna a răspuns:

Chestiile mici care nu agreseaza sunt cele mai simpatice, eu asa cred. Imi place din cand in cand sa ii bag biletele cu "te iubesc" in portofel sau prin buzunare. Sau sa ii scriu un sms cu "imi era dor de tine si sms-ul asta e un pupic". Sau ii pregatesc ceva ce ii place, fiindca barbate-meu percepe iubirea prin "mici servicii", cum ar fi facutul cafelei.
Ca sa poti face o surpriza frumoasa trebuie sa stii intai cum intelege celalat ca este iubit. Mie daca imi faci cafeaua nu "lesin"... Si apoi o surpriza nu trebuie sa fie ceva des. Daca e des intra in rutina si nu vrei asta.
Si mai depinde si de restul: daca locuiti impreuna sau nu; daca sunteti un cuplu sau aveti o familie (eu nu prea pot sa imi astept barbatul in cada si cu o carare de lumanari cand vine de la servici.). Daca nivelul de intimitate din relatie permite...
Ideile vin din liberatatea exprimarii pana la urma.

| perla a răspuns:

Inele de casatorie asa nu mai scapa la altele!