| anonim_4396 a întrebat:

Cine ar iubi un băiat în scaun cu rotile și care nu poate folosi mâinile?

144 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

"vezi un om care foloseste carje este total izolat de alti"
Am vazut oameni farã un picior sau o mana care sunt cu oameni farã handicap. Nu mai vorbi prostii atât timp cat de duce capu, poti face orice.

Si daca e geniu la Oxford, tot nu-si poate gasi pe cineva? Nu vorbim de legumele umane care cersesc

| girada79 a răspuns (pentru RAY):

Nu știu pentru că așa m-am născut în urma sufocării la naștere. În luna Mai voi lansa a treia carte scrisă cu nasul, fiind povestea vieții mele. Am făcut 8 clase începute la 31 de ani după prima carte lansată.

| girada79 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine cerșește? Am pensie, am 3 cărți scrise.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce am spus eu ce ai raspuns tu nu are nici o legatura, pe bune citeste din nou

| RAY a răspuns (pentru girada79):

Ma bucur ca scrii

| girada79 a răspuns (pentru Plato):

Cum? Că doar online pot.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Am un prieten de familie cu poliomielită și un vecin care se deplasează cu un ATV mic, nu poate să-și folosească nici mainile, nici picioarele, decat la condus - ambii sunt căsătoriți și au copii. Există persoane care trec cu vederea diferențele fizice dacă ai un caracter plăcut. Important e să socializezi, să te implici în diferite acțiuni așa cum poți, să nu te izolezi și atunci o să ai șanse mai mari să găsești pe cineva impresionat de povestea ta.

| girada79 a răspuns (pentru RAY):

Scuze. Și pe mine mă impresionează cei ce nu pot nimic.

| minrest a răspuns (pentru Plato):

Sufletul, psihe, zis si psihic, este suma trairilor afective, intelectuale si volitive, are ca functie esentiala constiinta de sine, atat cauza cat si suport al psihicului, si genereaza personalitatea. Asa ca nu au cum sa existe suflete pereche, este un nonsens.

| minrest a răspuns (pentru Plato):

A, e vorba deci de reavointa. El a incercat toata viata, dar ce e cu asta, nu voia cu adevarat. Vezi, ai pornit de la ideea falsa ca cineva l-ar iubi asa, imobilizat, fiind sufletul lui pereche, si acum esti obligat sa intretii un univers intreg fictiv. Pana la urma, tot pe el ai dat vina; zici ca e singur pentru ca vrea.

| minrest a răspuns:

Oricum, esti de admirat; poti fi un exemplu pentru orice om cu o sanatate mai buna ca tine, adica pentru aproape toti. Dar sa stii ca putini oameni se realizeaza pe plan sentimental, asa ca daca nu vei reusi sa te realizezi pe plan sentimental, sa nu te miri. Totusi, chiar si partenera iti poti gasi, dar tot o persoana cu handicap sever. Cine o sa aiba grija de amandoi? Pai vorbim de ingrijire sau de iubire? Trebuie sa va incadrati in ce va da statul si in ce aveti; asta e situatia. Succes!

| Plato a răspuns (pentru minrest):

Nu, nu la el ma refeream cand am zis ca trebuie sa vrei, ci vorbeam in general. Nu exista sa vrei o relatie si sa n-o gasesti, deoarece cineva ti-e predestinat.
N-ai cum sa-mi dovedesti ca nu exista suflete pereche, imi pare rau. Predestinarea este singura idee verosimila, restul sunt nonsensuri cum zici tu. Poti sa-mi spui argumentele tale, dezbat bucuros, dar e superfluu sa incerci sa ma faci sa-mi schimb parerea.

| Plato a răspuns (pentru minrest):

Incredibil ce mizerii poti vorbi si tu. Imi pare rau ca a ales omul asta sa ceara ajutor aici, unde exista oameni dezumanizati ca voi. Traiti intr-o lume periculos de trista.

| funnnyman32 a răspuns:

Hello! Astea sunt raritati, cazuri si cazuri. De exemplu poate fi caz ca barbatul dansei sa fi avut accident si sa ramana paralizat in rotile sau la pat, si va ramane un timp cu el, dar de obicei cei care sunt din nastere asa nu prea au sanse 0 infinit sa stea o femeie langa ei, pentru ca femeia vrea acum sa fie plimbata cu masina, sa fie la film, la mall, sa fie dusa in excursii de iubitul ei, poate doar sa o satisfaca sexual vorbind foarte bine si sa se duca ea sa munceasca prin strainatate, stiam eu cazuri dar nu de barbati in scaune cu rotile ci normali, care lucrau nevestele pentru ei aia da smecheri se jucau pe calculator si proastele stateau prin alte tari la babe si mosi.
Eu oricum nu cred ca pe aici sunt fete care ar putea sta cu un astfel de baiat, si chiar de ar fi mai devreme sau mai tarziu tot isi va lua zborul, ca o femeie trebuie sa si traiasca viata si multe vor numai in puf, dar iti spun sincer ca niicio fata nu s-ar uita la un astfel de baiat/ barbat, ca va fi aratata cu degetul uite-o si pe asta nu si-a gasit altul l-a luat pe ala in rotile ce sa faca cu el si tot asa.
Eu unul sunt mai sceptic si nu cred parerile altora, posibil sa stea cu un baiat de genul tot o fata la fel, sau pe acolo, dar niciodata una sanatoasa. in alte tari sunt cupluri de genul care chiar se iubesc si nu se despart dar in Romania daca ai patit ceva ramai si fara nevasta si fara nimic, daca ajungi ca barbat sa nu ti mai poti folosi mainile / picioarele esti terminat pe viata si nu te primeste nimeni nicaieri ai toate usile inchise iti vei manca saracia acasa.

| Plato a răspuns:

Prietene, activitatea pe site ul asta iti va face mai mult rau decat bine.
Sper din suflet, pentru binele tau, sa ma crezi pe mine si nu pe fiintele astea triste.
Iubirea exista si e pentru toata lumea, nu tine cont de nimic fizic/material. Esti omul perfect pentru cineva, iar cineva e omul perfect pentru tine. Crede-ma, nu te subestima, nu trai in izolarea mentală in care traiesc cei care ti-au raspuns.
Meriti sa fii fericit si iubit, handicapul tau e doar fizic. Fizicul nu inseamna nimic, ca oricum murim cu totii si tot praf ajungem.
Sufletul e tot, e vesnic.
Ma sperie "oamenii" care cica te-au ajutat. Repet, sper sa ma crezi pe mine, asta daca vrei sa fii fericit.

| Plato a răspuns (pentru minrest):

Dumnezeu ma ierte, adminii faca ce o vrea, dar eu trebuie neaparat sa-ti zic asta:
Esti o scursură a creației, un dezumanizat, o pleavă, o fiinta mizerabila.

| minrest a răspuns (pentru Plato):

Pai trebuie sa se aplice si la el, da? Daca nu exista sa vrei si sa nu gasesti, trebuie sa se aplice si la el. Dupa teoria ta, ar insemna ca nu vrea. Sustine-ti universul fictiv in continuare, din partea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Plato):

rolling on the floor i-a zis pur și simplu adevărul nu visele tale despre suflete pereche
vrei să-l minta frumos?rolling on the floor
suflete perechelaughing))))

| Plato a răspuns (pentru funnnyman32):

Cand vad ce scrieti, efectiv ma dezamageste specia umana. Cum te suporti asa?
Cine te-a ranit de traiesti intr-o lume asa de trista?

| minrest a răspuns (pentru Plato):

Crezi ca lumea in care traiesc eu e trista pentru ca nu imi fac iluzii? Iluziile nu fac lumea mai frumoasa, o fac necomforma cu realitatea, si atat. Lumea ta nu este trista prin frauda intelectuala, ai impodobit-o cu suflete pereche predestinate sa se intalneasca. Asta e conditia umana, sa fi o constiinta si o inteligenta intr-un univers indiferent; tu refuzi conditia umana, si eu sunt dezumanizat? Interesant!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

E mult mai tristă lumea ta, Plato sad. Nu oamenii ne dezamăgesc, ci așteptările inspirate din filmele Disney.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Ma astept sa existe astfel de oameni, dar ce am vazut e socant. Doar eu si fata aia pe care a sarit Ray nu suntem depresivi, restul aveti probleme.
Daca, Doamne fereste, pateste ceva de genul asta prietena-ta, gata, s-a terminat? Gata cu iubirea? Daca vrei sa afirmi, mai bine nu-mi mai zice.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu i-a spus niciun adevar, doar il minte urat.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Eu nu sunt depresivă și n-am zis nimic de genul, tu n-ai idei rele, dar le duci la extrem.

| Plato a răspuns (pentru minrest):

Universul nu e indiferent. Nu eu am impodobit-o cu suflete pereche, ci Dumnezeu.
Iluzie e cand crezi ca iubirea inseamna sa-ti placa aspectul fizic al cuiva, sau cand crezi ca un om pe care-l consideri frumos esti si va fi si un om bun.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Adevărul e că n-ai cum să-i prezici viitorul. Și dacă omul pleacă de aici cu impresii extraordinare legate de suflete pereche și totuși nu găsește pe nimeni, cine o să fie depresivul? Ah, da, omul pe care l-ai amăgit tu aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Da, probabil o să realizezi cândva și că dumnezeu e tot o închipuire de-a ta...
Dar tu de ce nu-ți iei o handicapată?

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

E prea tarziu acum sa mai iau pe cineva, dar daca as fi iubit o "handicapata", nu as fi avut nicio problema. Nu pot s-o iau pur si simplu daca nu e vorba de iubirea pe care o descriu de obicei.

In plus, i-am explicat si lui Ray, de unde intrebarea asta: "tu de ce nu iei?". A zis o fata ca sigur il va iubi cineva, iar Ray o intreaba: "tu de ce nu-l iei?". Pai de aia ca a zis ca-l va iubi cineva, nu poate sa-l ia daca nu-l iubeste. Asta nu inseamna ca nu exista cineva pentru el, chiar daca nu fata aia si nu eu. Absolut toti au pe cineva.

Cat despre Dumnezeu, murim si aflam, candva, sa speram ca nu curand.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Chiar crezi că dacă ar exista un Dzeu, asta ar fi treaba lui numărul 1, să aducă suflete pereche împreună când unii mor în chinuri în momentul ăsta? laughing

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Dar daca pleaca de aici cu gandul ca nu-l va iubi nimeni si va ignora persoana care-l iubeste?
Speranta moare ultima.