| anonim_4396 a întrebat:

Cine ar iubi un băiat în scaun cu rotile și care nu poate folosi mâinile?

144 răspunsuri:
| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Sunt sigur ca Dumnezeu se pricepe la multitasking.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Se vede, de aia e băiatul ăsta în scaun cu rotile laughing

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Ii va fi mai bine dincolo, existenta nu se rezuma doar la viata de aici.
"Fericiţi cei ce plâng, că aceia se vor mângâia!" - Iisus

| Hammurabi a răspuns (pentru Plato):

De-ai știi câte persoane sfârșesc singure fără să fi avut pe nimeni în viața lor...
Softul ăsta cu împerecherea sufletelor dă rateuri grave.
Sau nu s-a gândit nimeni să-i facă publicitate pe Antena 3.

| Frank51 a răspuns:

Cine apreciaza si pune pe primul plan omul si valoarea lui, nu bunurile sau aspectul fizic, si da, din pacate sunt foarte putini.

| Plato a răspuns:

Sa nu va puste o vena, domnule Vasile, mai bine luati loc.

| Freya1 a răspuns:

Fiecare sac isi are petecul, iar daca esti un baiat bun cine stie de unde iti surade norocul.
Poate găsesti o persoană la fel tie sau chiar mult mai bine care sa te iubească si aprecieze asa cum esti pentru ca a fi in scaun cu rotile nu este o alegere si oricum scaunul cu rotile ni iti schimba neapărat gândirea și sufletul.
Si eu am avut niste probleme dar mult mai usoare decat ale tale si imi era frica, ca daca doamne fereste nu o sa mai pot merge poate iubitul meu nu o sa ma mai vrea, nu o sa mai stea cu mine si atunci mi-a spus ca daca e nevoit ma cară el in brate dar de lăsat nu ma va lasa si la fel as face si eu.Mai sunt oameni buni pe lume si sigur ai si tu jumătatea ta undeva.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

"Nu eu am impodobit-o cu suflete pereche, ci Dumnezeu."

Si cum Dumnezeu asta al tau nu exista, evident nici povestea cu sufletele (ce naiba e sufletul?!) pereche sau nepereche nu are nici o baza.
Vorba cuiva de pe aici, in povesti cu spiridusi poate exista orice traznaie de genul, in viata reala, nu.
Ce naiba, cum apare Dumnezeu asta in vreo discutie, cum apar si ideile traznite...invariabil...laughing

| minrest a răspuns (pentru Plato):

Stai linistit, nu te raportez; stiu ca asta se intampla in universul tau fictiv, in care exista suflete predestinate sa fie pereche; univers pe care ti l-ai imaginat pentru ca lumea ti se parea trista.

| minrest a răspuns (pentru Plato):

Speranta falsa dezamageste intodeauna, realitatea este mai buna decat sa te minti singur.

| Plato a răspuns (pentru minrest):

Raporteaza-ma daca vrei, prietene, ca nu conteaza aia.
Conteaza sa-mi exprim opinia, conturi se mai fac, nu stau eu intr-un cont de TPU.

Oricum sunt 200% convins ca imi vei da dreptate candva, sper insa sa nu fie prea tarziu.

| Plato a răspuns (pentru minrest):

Ce i-am zis eu e cat se poate de real.

| minrest a răspuns (pentru Plato):

Acuma te-ai hotarat sa-l minti pe linie, este? Crezi ca e atat de prost incat sa nu stie ca evanghelia lui Luca nu ii promite nimic doar pentru ca sufera? De ce crezi ca e mai prost ca tine, de exemplu?

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Vezi cum nici tu nu esti atent cand citesti, eu nu am afirmat ca nu iti va gasi pe cineva si eram uimit de ipocrizia unora, mai ales acele fete care apoi au recunoscut ca il vor doar ca tampon emotional atat

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Cine a fost ipocrit?

| Plato a răspuns (pentru minrest):

Pai nu-ti pot raspunde la afirmatii nefondate.
De unde ai scos-o ca eu cred ca e mai prost decat mine?
Faptul ca nu crezi tu nu inseamna ca nu e cum zic eu.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Sincer?
tu,| lauraeliza98, Miaa2

| minrest a răspuns:

Cred ca nu citesti atent, eu nu spun ca te-as raporta; tu ziceai ca spui ceva insulte cu riscul sa fi banat; dar cum stiu ca perceptiile astea le ai fiind absorbit de un univers imaginar, plin de perechi predestinate, nu te raportez.

| minrest a răspuns (pentru Plato):

Pentru ce o sa fie prea tarziu, cand o sa descopar ca exista suflete pereche destinate unul altuia, cand eu sunt casatorit, am copiii mari; ce importanta practica ar avea pentru mine asta, ca sa fie prea tarziu?

| minrest a răspuns (pentru supadeceapa):

Da, sunt astfel de cazuri, nu putine, dar in cazull asta e nevoie de foarte multa ingrijire; e nevoie ca partenera sa faca toata ingrijirea lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Cu raspunsurile de pe aici da in complex de inferioritate.

| minrest a răspuns (pentru Plato):

Vrei sa zici ca tu crezi ca Luca promite viata vesnica tuturor celor ce sufera, fara alte conditii? Incredibil cat de gresit ai putut sa intelegi textul!

| Plato a răspuns (pentru minrest):

Inseamna ca deja e prea tarziu, imi pare rau.
Sa inteleg ca tu nu consideri ca sotia ta e sufletul tau pereche?

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce crezi? Ce raspuns sa-l faca asa?

| minrest a răspuns (pentru Plato):

Nu asta trebuie sa fie; nu exista suflet pereche, din fericire; nimic mai obscen si mai sinistru decat asta nu s-a inventat. Traiesti intr-o distopie oribila, careia ii faci si propaganda. Sufletul, adica viata psihica a omului, se contureaza in conditii cu totul particulare si unice, asa ca nu poate avea pereche. De ce sa fie prea tarziu, ca vrei tu? Am luat pe cine mi-a placut, si cu cine m-am inteles.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Suntem doar niste anonimi, asta nu are cum sa se intample. Doar cum se simte el in sinea lui.
Pe de o parte tu esti prea optimist iar astialalti prea pesimisti, Oricum adevarul e undeva pe la mijloc.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru minrest):

Și în cazul vecinului la fel, are picioarele ca două bețe și n-are mainile de la incheietura. De aia zic să socializeze, sunt asociații pentru oameni cu tot felul de probleme unde poate să găsească înțelegere, dar na, trebuie și puțin noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu.Dar sunt destule persoane care ar face-o.

| Violleta2022 a răspuns:

Mama, sora, tatal, fratii, toti l-ar iubii!

| minrest a răspuns (pentru Plato):

Deci, Dumnezeu a creat sufletele pereche. De unde stii? In Noul Testament nu scrie asa ceva; dimpotriva, scrie ca perechea nu este eterna, si in imparatia cereasca oamenii nu sunt casatoriti, Marcu 12, 18-25. In Vechiul Testament nici atat. In Coran, nimic despre asta. Gasim ideea asta a sufletelor pereche doar in soap operas, pe care nu le ia nimeni in serios, in afara de tine.