| Catacombe a întrebat:

Cred ca mama ma uraste! Am ales aceasta categorie pentru ca este cea mai vizitata.

IN FIECARE ZI tipa la mine cu pretextul ca nu fac curatenie si sunt un jeg uman, cel mai prost om, un nimic. Ea pleaca la servici la 6 si vine la 15:30 deci sunt doar eu si sora mea. Sora mea face doar mizerie si pe ea nu o pune sa faca curatenie, ba mai mult parca o fereste de asta. Daca a ramas un vas in chiuveta urla ca tampita la mine. Credeti-ma ca ma straduiesc sa fac si eu cat pot, dar niciodata nu este multumita. Daca gaseste chiuveta goala si aspirat o sa se lege ca este o haina aruncata si tot asa.

Sunt un copil foarte silitor si am toate notele de 9-10. cu toate astea tot nu este multumita. Mereu imi spuna ca stau cu nasul in pc, tv etc si nu invat nimic, nu bag scoala in seama si iar incep tipete etc

Avem o problema mai delicata cu situatia financiara si ma gandesc si eu la ei ca le este greu asa ca nu ma duc prea des in oras. Primesc foarte multe invitatii, dar nu ma duc. Am iesit doar de 3-4 ori cu niste prietene toata vara asta ( ok, ma refer singura, nu la un camp cu ei ) si atunci cand ne certam iar se leaga de faptul ca toata ziua ma plimb, sa stau naibii in casa sa mai invat ceva, nu crut nimic din ce fac etc La ei ma gandesc prima data inainte sa iau o decizie, sa plec undeva etc. Ma gandesc daca le va fi bine, dar ea cel putin nu gandeste asa.

Sunt diabetica si am un tratament pe insulina. Uneori o pun pe ea sa mi-o faca deoarece nu ma doare atat de tare fata de cand mi-o fac eu. Uneori ma mai doare si incep sa plang, iar ea incepe sa tipe cum ca mereu o deranjez pe ea si tot eu sunt nemultumita si plang ca proasta. E durere fizica, nu stiu de ce nu poate intelege asta.

Urla la toata lumea, inclusiv la sora mea de 7 ani. Nu poate sa iti spuna un lucru frumos daca nu ai inteles! Trebuie sa se crizeze. I-am explicat ca sufera de isterie pentru ca nu gasesc alta explicatie si ghici ce? Iara urla. Tatal meu parca e vrajit nu stiu si de fiecare data cand ma cert cu mama, chiar daca stie ca am dreptate nu se baga sa-mi ia apararea.

Ma intreaba de ce nu discut chestii de femei cu ea. Pai cum sa pot vorbi cu cineva care in secunda 2 incepe sa faca crize? Sa zicem ca vb cu ea etc etc si in timpul discutiei mananc. Am lasat farfuria de la mancare pe masa si iar de urla ca sunt nesimtita.

Sunt clasa a 6a si i-am explicat frumusel ca sunt un adolescent si ca am iesiri in care tip si schimbari de comportament, dar ea imi spuna ca eu sunt nesimtita din fire ca si ea a fost asa si nu le facea asa ceva parintilor ei. Recunosc, ridic si eu vocea pentru ca am dreptul. Nu trebuie sa tac in fata ei, nu sunt un animal. Am gura, limba deci pot vorbi. Mai nou inghit in sec si plec din camera ca sa nu fac mai tare scandal si tot ea urla dupa mine ca sunt o nesimtita si ii inchid usa in fata.

Am auzit o poveste cum ca daca te striga cineva noaptea sa nu te duci pentru ca e o chestie demonica. Intr-o seara am stat atat de mult si am procesat ideea asta incat creierul meu facea sa para ca intr-adevar ma striga cineva. Voiam sa o strig pe ea sau tata, dar am zis ca mai bine nu ptc vor pati ceva rau si mai degraba mi se intampla mie. Deci ati auzit bine, eram gata sa ma dau "ofranda" cuiva ca ei sa fie bine in condinuare, iar ei nu dau 2 bani pe mine.

Nu imi spuneti sa vb cu ea pentru ca nu poti vorbi cu prostul, am incercat. Voiam doar sa ma descarc, va multumesc ca m-ati ascultat.

Răspuns Câştigător
| SergiuBoss11 a răspuns:

Banii sunt cea mai mare problema a unei familii.Tu nu stii cat de greu este sa muncesti in fiecare zi si sa stai cu grija utilitatilor si a hranei. Posibil ca mama ta sa fie foarte apasata din cauza acestui lucru si-si manifesta, nejustificat(greseste)aceste apasari prin violenta verbala la adresa ta.Este foarte urat modul in care procedeaza.Sa-i spui fetei tale:"jeg uman","cel mai prost om" nu denota decat o limitare in gandire din partea ei.
Totusi, poate are pretentii uriase de la tine si vrea sa scoata o femeie adevarata din fiica ei.Ar fi o justificare, dar tot gresita e.
In legatura cu tatal tau.Nu comenteaza pentru ca nu vrea sa intre si el in gura mamei tale.Te lasa pe tine tap ispasitor.Greseste si el.
In legatura cu diabetul tau...chiar daca este ea cum este si zici ca nu da doi bani pe tine sunt sigur ca o apasa foarte tare aceasta afectiune a ta, iar asta este una din cauzele regresului ei.
Nu mai crede in povesti horrorlaughing. Ceva de genul am patit si eu dupa ce am jucat outlast.Mi-am pus bata langa perna pentru orice eventualitate.Totusi,daca intr-adevar ai crezut cu adevarat ca vei pati ceva rau si ai actionat astfel, esti o persoana buna.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Cred ca e doar foarte stresata si obosita din cauza serviciului si nu stie sa-si controleze aceste porniri. Incearca sa vorbesti cu ea, sa-i spui ca te deranjeaza ca-ti vorbeste atat de urat si ca tu incerci sa o multumesti cat poti. Daca nu da semne ca vrea sa comunice cu tine, incearca sa apelezi la o alta ruda apropiata cum ar fi o matusa, o bunica etc. spune-le cum se comporta cu tine si poate vor intervenii ele.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Rorschach a răspuns:

Uite, si felul ca o faci tampita pe mama ta nu este bine! De la inceput ai aratat un dezgust fata de mama ta. In inima ta ai deja resentimente. Explica-mi, tu vrei ca cineva sa se comporte altfel cu tine, dar tu cand ai resentimente in inima ta? Nu este nicio scuza, indiferent cum se comporta mama ta cu tine, tu trebuie sa ramai ferma in inima ta. Te-ai gandit la faptul ca Dumnezeu te poate ajuta? Nu incerca ajutor la oameni. De multe ori sunt situatii in care nu stim cum sa ajutam, insa la Dumnezeu orice e posibil, cat timp crezi si doresti! Roaga-te si crede si vei vedea ce inseamna dragostea lui Dumnezeu. Bineinteles, nu este indeajuns o rugaciune. Fa-o in fiecare zi. Explica-i lui Dumnezeu problema, chiar daca El o cunoaste, El vrea sa vada ca tu esti deschis cu El si vrea intai de toate, sa vada ca crezi, ca doresti! Sa crezi ca El poate sa te ajute. Dumnezeu sa te intareasca.

| Mary_Maria_1990 a răspuns:

Stiu cum e... uneori ma prefac ca invat ca sa nu ma deranjeze....sau ma duc in baie

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Mary_Maria_1990):

Banii sunt cea mai mare problema a unei familii.Tu nu stii cat de greu este sa muncesti in fiecare zi si sa stai cu grija utilitatilor si a hranei. Posibil ca mama ta sa fie foarte apasata din cauza acestui lucru si-si manifesta, nejustificat(greseste)aceste apasari prin violenta verbala la adresa ta.Este foarte urat modul in care procedeaza.Sa-i spui fetei tale:"jeg uman","cel mai prost om" nu denota decat o limitare in gandire din partea ei.
Totusi, poate are pretentii uriase de la tine si vrea sa scoata o femeie adevarata din fiica ei.Ar fi o justificare, dar tot gresita e.
In legatura cu tatal tau.Nu comenteaza pentru ca nu vrea sa intre si el in gura mamei tale.Te lasa pe tine tap ispasitor.Greseste si el.
In legatura cu diabetul tau...chiar daca este ea cum este si zici ca nu da doi bani pe tine sunt sigur ca o apasa foarte tare aceasta afectiune a ta, iar asta este una din cauzele regresului ei.
Nu mai crede in povesti horrorlaughing. Ceva de genul am patit si eu dupa ce am jucat outlast.Mi-am pus bata langa perna pentru orice eventualitate.Totusi,daca intr-adevar ai crezut cu adevarat ca vei pati ceva rau si ai actionat astfel, esti o persoana buna.