| Ovidiutoataziua a întrebat:

Credeti ca anumite persoane nu ar trebui bagate in seama doar pentru ca nu se ridica la statutul vostru d.p.d.v intelectal?
Cum ar trebui alese persoanele cu care sa va imprieteniti?

8 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Ce treaba are una cu alta?! Daca sunt oameni in adevaratul sens al cuvantului, merita toata stima si respectu indiferent de statut!

| WeaponGirl a răspuns:

Acum depinde la ce te referi, eu una vorbesc/ ascult pe toata lumea chiar daca are tampenii de spus laughing deci nu poti sa zic ca nu ii bag in seama. Dar daca e vorba de legat prietenii...pai, aici e vorba de intelegere; si cum sa te intelegi cu o persoana care d.p.d.v. intelectual este sub nivelul marii?! Prietenii ti alegi in functie de interesele comune, de tipul si modul de gandire in care va incadrati amandoi!

| neutrino a răspuns:

La prima intrebare raspunsul este da. Exista chiar o vorba: spune-mi cu cine umpli si-ti spun cine esti!
La a doua intrebare, raspunsul este dificil pentru ca o relatie depinde si de bafta pe care o ai, iar inima nu prea selecteaza d.p.d.v. al intelectului. Dar exista un adevar: de obicei te indragostesti de o persoana din grupul tau: gasca de langa bloc, colegi de scoala, de serviciu s.a.m d. Adica tu ca individ depinzi mai mult dacat ai crede de calitatea grupului din care faci parte. Numai bine si...bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu tin neaparat sa stau numai printre genii.Dar nu pot,de exemplu,sa umblu cu cineva care vorbeste de masini,bani si haine "de firma" sau care nu intelege ce dracu' incerc eu sa zic in timp ce el e ocupat cu alte lucruri (stupide,de obicei).
Nu e vorba ca ii ignor, dar evit sa le dau de inteles unora ca ma pot imprieteni cu ei.
Si ca sa te imprietenesti cu cineva, trebuie sa ganditi cat de cat la fel, sa aveti cateva lucruri in comun...un rocker nu se poate imprieteni cu un manelist, nu?

| victor333 a răspuns:

In primul rand incearca sa nu dispretuiesti sau sa pui etichete adica daca cineva nu se ridica la nivelul tau nu inseamna ca el e prost si u destept ci doar ca avet moduri de gandire pareri diferite acum e clar ca cei care au teme comune situatii sociale asemanatoare si limbaj ca vocabular apropiat plus fizic o sa fie mai prieteni dar nu neaparat pers pe care ti le alegi ca prieteni trebuie sa contribuie si ele la rel voastra adica sa nu fie sacrificii si implicare numa dintr o parte

| DanceWithTheLittleGirl a răspuns:

Nu conteaza deloc cat de prosti sunt prietenii tai, daca stiu sa se comporte ca niste prieteni adevarati.

| Lullabies a răspuns:

Nu cred ca nu ar trebui bagate in seama sau ignorate, sub nici o forma. Pentru mine, de exemplu, cel mai ok e sa comunic si sa vorbesc si sa bag in seama pe toata lumea indiferent de statut, dar in jurul meu, adica persoanele cu care stau zi de zi imi aleg persoanele care se ridica la statutul meu, cu care am subiecte in comun si sunt capabile sa poarte o conversatie pe anumite subiecte si sa am ce discuta cu persoanele respective.

| blac a răspuns:

Nu poti respinge o persoana doar pentru ca nu are statutul tau. Fii sobiabil cu toti si oameni vor vedea ce fel de persoana esti. Nu are rost sa te tranformi intr-un snob doar fiindca o persoana sau alta nu are intelectul tau!