| AliGab a întrebat:

Credeti ca exista vreun motiv ca o femeie sa merite sa fie lovita?

92 răspunsuri:
| AliGab explică:

Intrebarea este pusa pentru urmatoarea situatie. Bebele incepe sa tipe in mijlocul noptii, mama obosita incearca sa linisteasca bebele vorbind cu el, tatal nu are rabdare la modul in care mama incearca pentru ca nu intelege iritarea ei pe fond de oboseala, el la randu-i fiind obosit. Porneste cearta la un tipat de-al lui astfel incag bebe s-a speriat foarte tare, ea il lovește in omoplat, iar el ii da doua palme de vede stele verzi. Clar ca aici a fost provocat, dar merita? Pe de alta parte acelasi om a amenintat-o pe femeie cu bataia, tot la o cearta insa fara a fi provocat in acest sens.

| RAY a răspuns:

Nu cred ca exista vreun motiv sa lovesti o fiinta daca nu ti a facut ceva rau sau nu isi face,dar faza e ca cand vezi ca crezi in una si aia te inseala se ajunge si la asa ceva,multe se si viseaza a fi violate,batute,multe si vor asta, provoaca barbatul, cele mai bune romane cumparate de femei includ violul, bataia, sexul masocist, oare de ce? ca asa am evoluat noi ca specie, un studiu a demonstrat ca femeile din america au inlocuit acel barbat catelul de companie cu o bruta, oare de ce? de ce le plac badboys? ca unele si merita

| Alexuţ02 a răspuns (pentru RAY):

De acord RAY, multe stau cu băieţi duri şi după se plâng că-şi iau bătaie, până la urmă şi lor le place, dacă dăm cărţile pe faţă ştim că aşa e chiar dacă ele n-or să recunoască în veci asta.

Iar despre faza cu lovitul când o prinzi înşelându-te, sincer să fiu şi aici sunt de acord pentru că la nervi nu ştii ce faci, nu moare nimeni dintr-o palmă. oricât ai spune " nu lovesc o femeie că nu mai sunt bărbat ", nu ştii când îţi scapă nervii...

| uigreSleinaD a răspuns:

Cate motive exista la barbati ateate motive exista si la femei

Răspuns utilizator avertizat
| Vvistula a răspuns:

Daca practica un sport de contact, da exista un motiv.

| Emma30555 a răspuns (pentru Plato):

Nu a meritat nu mai spune prostii. Fata respectiva dat în exemplu este doar o victima. Și apoi nu ști tu de ce ea la 17 ani a ajuns în acea situație. Poate are un psihic labil, poate are depresie, poate tătal ei a fost abuziv și în subconștient i s-a format ideea ca bărbatul are voie să-și bata nevasta dacă asta a văzut în familie, poate e lipsita de experienta și nu a realizat la timp lângă cine sta. Motive sunt multe. Chiar dacă un om este slab din punct de vedere psihic, nu ne da dreptul sa ne folosim de slăbiciunea lui și sa ne batem joc. Nu mai judeca femeile și mai alesc fetele de 17 ani fără experienta și fără apărare. Toți ăștia care gândiți asa va doresc sa aveți fete sa vedem dacă mai considerați ca un nemernic are voie sa va bata fata

| Emma30555 a răspuns:

Nu, nu exista motiv

| Emma30555 a răspuns (pentru Bula):

Te înșeli. Violenta fizica este traumatizanta și lasă sechele. Violenta fata da o ființă care nu se poate apară este doar o forma de lașitate din parte bărbatului având în vedere ca el are forța mult mai mare. Și în general fata de o ființă mai slaba cum ar fi copil, bătrân, animal sau femeie chiar și fața de un alt bărbat dacă tu ești boxer de performanta sau ai făcut sporturi de lupte, deci nu are nici o șansă în fata ta este doar o forma de lașitate

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este rău deoarece o forma de violenta către o persoana mult mai slaba ca tine in sensul de forță, este doar o forma de lașitate. Dacă lovești o persoana care nu se poate apara e doar lașitate. Bineinteles ca nici ca ea sa fie violenta nu se poate tolera dar măcar poți sa i te opui

| Emma30555 a răspuns (pentru Endoryus):

Violenta fata da o ființă care nu se poate apară este doar o forma de lașitate din partea bărbatului având în vedere ca el are forța mult mai mare. Și în general fata de o ființă mai slaba cum ar fi copil, bătrân, animal sau femeie chiar și fata de un alt bărbat dacă tu ești boxer de performanta sau au făcut sporturi de lupte, deci nu are nici o șansă în fata ta este doar o forma de lașitate. Nu exista motive, cei ce bat femei inventează motive, au frustrări

| Misteryy a răspuns:

Salut, te inteleg, primesti raspunsuri diversificate, sper sa intelegi la ce o sa ma refer, psihologic noi vorbind vedem justificat ce altii nu vad, vedem normal ce altii nu vad, de cand suntem mici vedem familia ca fiind " normala " inconstient asa cum am avut-o, din punct de vedere etic si moral este rau sa lovesti o persoana, din punct de vedere moral al altor culturi este justificat sa lovesti, etic vorbind daca faci rau oricarei fiinte ce are vointa proprie este anormal, pentru oamenii ce lovesc femeile din diverse probleme psihologice lovesc femeile, unora li se pare justificat, altora nejustificat si le pare rau, etic vorbind nu este justificat sa atentezi la integritatea fizica si morala/emotionala a unei persoane, este dovedit psihologic ca persoanele ce sunt abuzive si agresive au probleme psihologice de diverse chestii, deci tragand o concluzie nu este justificat, sper ca intelegi ce am vrut sa iti transmit.

| Misteryy a răspuns (pentru Violleta2022):

Ana Maria, exista intr-adever si motive cand este justificat sa lovesti o femeie, spre exemplu daca aceasta te ataca, vrea sa te omoare si altele, deci depinde gravitatea situatiei, dar in general barbatii abuzivi cu femeile si viceversa au probleme de atasament si chiar traume suferite in dezvoltarea emotionala, sper sa nu consideri ca indiferent ce ai face barbatii nu te vor lovi este o convingere ce te-ar putea afecta.

| Plato a răspuns (pentru Emma30555):

Asta ai inteles tu?
Daca ar fi fost fata mea, era educata si stia prioritatile, adica (,) cariera, nu lupa. Si mai ales suficient de educata pentru a alege un barbat adevarat, nu un golanas ratat.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Emma30555):

Mi-e mila de tine. Stii cum se numesc cei care citesc, dar nu inteleg ce au citit.
Incearca sa citesti de mai multe ori ce am scris eu, poate vei intelege in final!

Si ca ajutor:
Eu chiar am afirmat ca sunt metode mult mai dureroase pentru o femeie decat o palma sau un pumn. Iar acele metode sunt mult mai eficace!
Si tie-ti place sa comentezi, dar comentezi aiurea, despre ce nici nu am scris.
Exista o zicala veche: "Gura-ti bate c...ul". Asta ar trenui sa invete toate femeile, atunci n-ar mai primi peste gura!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AliGab):

Tocmai de femeie iti e, ca vede stele verzi, nu de bebele ãla. Fa-ti cruce.

| NGheorghe a răspuns (pentru MGEORGESCU):

Deși vrei sa "dispari" prin retragere ( la o mânăstire sau in vârf de munte, etc), totusi, nu se poate sa nu las o replică.
Deci, cum se vede, ai folosit din plin ocazia de a ma faci prost (un incapabil sa înțeleagă, un incapabil sa se concentreze (ca unul de grădinița?), sau eu fiind unul " ce din start" vrea sa nțeleagă altceva. Si neluând in calcul exemple din celelalte răspunsuri ale tale). Plus ca te lauzi ca tu ai fi cel ce vorbește clar si exhaustiv... deci, ai părea net superior — asta dacă nu veneai si cu un subiect nou, cel in care îți anunți dispariția subită, prin retragere.
Este bun începutul tău cu "așa zisele motive"... in schimb continuarea este un dezastru al umanității:
întrebarea este "exista motive?" iar tu vorbești de violentă de fiecare dată. Răspunsurile tale sunt coerente, au logică dar nu au legatura cu întrebarea. (iarăși happy ) Aici nu este nimic de înțeles ci doar se poate observa ca nu au legatura cu întrebarea! happy Evident ca tu scrii ce vrei, dar nu ar fi mai bine dacă ai si întreba întrebările la care vrei sa răspunzi? Aici fiecare întreabă ce vrea si răspunde cine știe... tu degeaba vi si revi cu răspunsuri ce nu au legatura cu întrebarea! Vedem ca ai teorii, vedem ca ai teorii la momentul nepotrivit, așa ca degeaba ne faci prosti (indirect) cand răspunsurile tale tot nu au legatura cu întrebarea!
Dar mai există o parte in care te "lauzi", citez:
"notiunea mea de bine nu corespunde cu notiunea ta de bine, cum nici motivele pe care tu le consideri relevante pentru a lovi o femeie nu corespund cu valorile mele"
Ce "noțiuni de bine" ce-s diferite visezi? poate coexista așa ceva? sau: Cum it permiți sa vorbești de "motivele mele cele diferite" câta vreme nu am prezentat niciunul (serios)?
Problematica in cazul "motivelor" e simplă: peste tot poți sa auzi de violențe (domestice), iar lumea, prima dată, vrea sa afle motivul iar răspunsurile sunt vagi ( exemplu de dialog repetat la nesfârșit: "pentru că o dată si ea a făcut cutare" —si pentru asta o bați? "dar sa vezi ca altădată a mai făcut cutare"...ok, căutând motivele, vine întrebarea: atunci odată si apoi altădată, de ce a făcut cutare si cutare? iar răspunsul este: Nu știu! dar o bat! ...si fara motiv. happy
- bineânteles ca exista si alte cazuri,( s-au dat exemple deja) când un copil își bate mama ca lu l-a lăsat sa urce deasupra pe mobilă. Întrebarea este: ăsta e motiv? ( binînțeles ca nu)
Concluzia este cumva: chiar nu exista motive?, pardon, Concluzia este ca între tine si un schizofrenic chiar nu exista nicio diferență? ca tu pare că vrei o confruntare cu cineva care "are alte motive" si ma inventezi sau ma confunzi pe mine cu unul ce "are alte motive" si îți începi pledoaria. Scuze, eu nu cunosc alte motive, de altfel nu cunosc motive (serioase! ) de niciun fel si de nicio culoare, Tu vrei sa te prezinți in contradicție cu mine... in timp ce eu nu sunt așa!
Apoi, in comparație cu un incult, tu ai părea deștept, dar de fiecare dată tu ocolești subiectu’
-"asa zisele motive"
-"Nu consider nici un motiv suficient de bun"
... concret, tu nu spui nimic, aici nu este ce compara! Cum adică tu esti cu motivele bune si eu cu cele rele? Când tu, de fapt, nu prezinți niciun motiv! Puteai sa scapi un motiv, sau zece, că si noi putem sa stabilim dacă motivele sunt "suficient de bune", sau ba, si erai mai mult sau mai puțin apreciat (in funcție de seriozitatea a ceea ce spuneai).
Dar mie mi se pare foarte logic: Daca începi sa compari chestii nespuse (sau ce poate nici nu există), sau sa inventezi persoane si sa te compari cu ele, atunci este foarte normal sa o iei la fugă retrăgându-te; era singurul lucru ce-l mai puteai face.
Adevarul este ca ție nu îți place ca ți-am atras atenția ca esti pe lănga subiect, si deoarece nu ți-a plăcut, ai venit sa te reexplici inventând oameni si situații. Las-o baltă, nu de alta dar, nu doar ca pe noi ne deranjezi, deoarece chiar ne interesează subiectul (sau acele motive.); dar in același timp te înjosești pe tine.

| Emma30555 a răspuns (pentru Plato):

Nu se știe niciodată, sunt atâția bărbați care par educați și la nervi sau gelozie ar putea sa o bata pe fata aceea bine educata de tatăl ei. Pt ca indiferent ce alegi nu ți garantează nimeni nimic. Și în al doilea rand, nu toate fetele au părinți buni, sunt abuzate chiar în familie. Îți place să judeci, dacă o fata are psihicul labil sau alege prost, trebuie ajutata nu sa fie victima unui nenorocit

| Plato a răspuns (pentru Emma30555):

Daca ne-am gandi putin de ce alege prost, s-ar schimba situatia. Sunt convins ca au multi petitori gentlemani, insa ele saliveaza la un golanas infect, de la "scoala vietii", fara nicio perspectiva de viata. Daca un baiat/barbat linistit, educat, care chiar le-ar iubi si respecta, le face curte, il resping si umbla ele dupa "badboy". Pentru ele efectiv nu imi poate parea rau, o merita 100%.
In plus, daca a fost abuzata in familie, nu ar trebui sa caute tocmai opusul? Cum de merg tot la abuzatori?
In unele cazuri, da, sunt care par buni dar urmaresc ceva, insa cazurile astea sunt in 1% dintre incidente. In 99% din situatii, fata stia ca el e un arogant ratat care nu da 2 bani pe ea, si tocmai asta a facut-o sa-l vrea. Cata prostie...
Iata capodopera nestiintei voastre, cum a zis Victor Hugo.
Si inca ceva, in cazul asta recent si viral, tie ti se pare ca ala are moaca de om educat? Se vede din avion ca e un infect.

| Emma30555 a răspuns (pentru Plato):

Se pare ca nu înțelegi psihologia umana și ai multe prejudecăți

| Plato a răspuns (pentru Emma30555):

Explica-mi, daca vrei/poti, psihologia fetelor care aleg sa fie obiectele unor ratati.

| Endoryus a răspuns (pentru Emma30555):

Atunci acea fiinta care e inferioara din punct de vedere fizic, ar trebui sa invete sa isi tina clontul inchis si sa nu mai comenteze aiurea. Cate jogodii nu profita de chestia asta? "El are penis, nu are voie sa dea in mine. EU am voie". Mi s-a intamplat si mie asta. Din fericire pentru ea eu sunt genul de fraier care sa dea in una. Dar daca era altul, manca asfaltul acea tipa. Si pana sa gandesti prostii, nu. Nu am provocat-o in nici un sens. Era doar o ratata crescuta in puf obisnuita sa fie pupata in dos de toti si cand se intampla unu sa nu fie asa, opaa, problema.

| Emma30555 a răspuns (pentru Plato):

Eu cred ca ti am explicat. E pierdere de timp sa spui ceva cuiva care are puncte de vedere fixe. In orice caz nu cred ca poti sti dinainte exact ce se va intampla arunci cand faci o alegere. Lasand discutia asta deoparte, e frumos asa cand vorbesti din carti dar de fapt nu traiesti in realitate. In teorie toti stim cum e frumos si cum trebuie sa fie dar viata o traiesti experimetand, invatand si din greseli, descoperind adevarul propriu, si in nici un caz judecand pe toti care dau gres sau care nu traiesc dupa valorile noastre. In realitate vezi ca de fapt aia buni nu sunt chiar asa de buni si aia rau vazuti au mai multa umanitate... aparantele inseala. Ma mir ca il citezi pe Victor Hugo un om asa moralist ca tine. Carte aceea " Mizerabilii " nu ti spune nimic, nu te face sa privesti societatea si lumea cu alti ochi?

| Emma30555 a răspuns (pentru Plato):

Cazul respectiv nu l am vazut ca nu prea ma uit la stiri, am citit aici. Nu stiu de ce aleg unele fete prost dar eu consider ca nu sunt ele devina, ori au stima scazuta fata de ele fiind abuzate de mici in familie, avand stima scazuta ajung victime si mai pot fii si alte motive Nu le consider pe ele vinovate. Unele au nevoie de ajutir psihologic. Nici o fata nu merita o asemenea soarta si nici ele nu isi doresc asa ceva. Initial nu voiam sa mai explic dar am zis sa o fac, poate mai citesc si altii. Si baietii aia buni de care zici tu, pot fii sacaitori si fixisti si obsedati de control care te fac pshic. Si aia au o forma de agresivitate dar in alt mod. Crede ma exista foarte putini baieti buni cel putin in tara noastea ca mentalitate si educatie. Daca stai sa cauti baiatul ala bun, educat respectuos si iubitor ramai singura pentru ca nu exista. Cred ca doar cand il iubesti ii poti suporta defectele, altfel toti dar toti au pretentii enorme dar nu asa multe de oferit

| Emma30555 a răspuns (pentru Endoryus):

Daca esti calm si iti controlezi nervii castigi cele mai multe lupte.

| Plato a răspuns (pentru Emma30555):

Mai bine singur/a, decat cu cineva nepotrivit, cred eu.
Eu cred ca viziunea lui Hugo nu e foarte departe de a mea. Ca tot ai zis de cartea aceea, uita-te la Cosette si Marius, asa arata o iubire. A trecut ceva de cand am citit-o eu, nu pot reproduce exact, dar scria ceva de genul ca "ei nici nu se atingeau, dar sufletele lor nu puteau fi mai apropiate de atat". Cosette, culmea, n-a ales un badboy, iar povestea ei are un final fericit.( mai putin moartea tatalui, strict dpdv al relatiei)
Daca e sa vorbim de invataturi din literatura, iti pot da exemple pana maine. Exemplul unor oameni de geniu, Hugo, Stendhal, Balzac etc. Nu mizeriile, maculatura comerciala a Irinei Binder, care spala tinerii pe creier.

| Plato a răspuns (pentru Emma30555):

Inca ceva, ai zis ca aia sunt fixisti si obsedati de control. Ai prefera sa te controleze sau sa-ti sparga pahare de cap? (Cum a patit "victima")

| Endoryus a răspuns (pentru Emma30555):

Din pacare am probleme cu temperamentul. Prefer restul sa aiba bun simt ca sa ofer si eu la fel. Ce primesc aia dau.

| Emma30555 a răspuns (pentru Plato):

În realitate un om ca tine ar fi disprețuit o pe Cosette, pe tatăl ei l ai fii considerat un infractor, ai fi ținut cu polițistul care lupta pentru drepetate. În realitate tu nu ai putea fii niciodată în gașca celor buni, creativi, pentru ca ești un moralist cu viziuni destul de rigide

| Emma30555 a răspuns (pentru Plato):

Prefer un om deschis la minte Violenta nu se accepta niciodata