| credeintine a întrebat:

Cum as putea sa imi conving iubitul sa nu mai bea zilnic? El nu considera ca alcoolul ii afecteaza viata. Il iubesc prea mult si nu pot sa fiu indiferenta/ sa il parasesc.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Intoarcete la parinti sau traieste cu turmentatul

| Lucian4 a răspuns:

Iti era mai simplu sa judeci asa in primele zile de cand ai vazut ca bea.
Ma gandesc ca viciul asta nu il are de cand te-a cunoscut pe tine, e mai vechi.
Cu trecerea timpului va fi mai greu sa-l convingi. Pune intrebarea pe site la dr. cristian Andrei - psiholog

| Lucian4 a răspuns:

Afecteaza ficatul

| miolina a răspuns:

Putina militarie : esti bolnav[cand va fi], internat in vreun spital. Ocupa-te de tine, daca ti-ai distrus sanatatea. Eu sunt ocupata. Sau e nervos? Cheama-l pe tatal prietenului pentru o conversatie. Poate si pe mama lui. Toti patru la taifas sa afli si tu cu ce fel de prieten te-ai imprietenit si cine e. I-ar placea prietenului tau sa pui alcool in mancare? Sau sa pui ardei iute in mancare daca ti-e mila de el si vrei sa-l aduci pe drumul cel bun.

| mihai69 a răspuns:

Îi spui clar: EU sau alcoolul. Asta o să-ți dovedească pe cine iubește cu adevărat.
Decizia ulterioară îți aparține în totalitate.

| Freya1 a răspuns:

Daca are viciul asta e cam nasol.
Toata ziua miros de alcool, ochii ce i se invart in cap etc sa il vezi asa zilnic sau des e chiar aiurea plus ca ii distruge organismul iar daca el a ajuns la concluzia ca alcoolul nu ii face nimic e cam pierdut.
Fa ce a zis mihai "ori eu ori alcoolul"

| danay72 a răspuns:

Cand e bine dispus vorbeste-i despre cum dăunează alcoolul sănătății și cum te simți tu când bea. Dar nu il acuza. Vorbește sincer și deschis cu el și cu blândețe și respect profund. Nu va certati, un răspuns blând îndepărtează furia.

| kandaraki a răspuns:

Nu ai cum, il lasi si gata, lupta cu alcoolul e foarte grea, daca omul vrea sa bea nu ai ce saii faci.

| VICTORTPURO a răspuns:

Pai o sa se lase doar atunci cand va ajunge sa il supere ficatul, pancreasul si alte organe afectate de alcool, a fost si in cazul meu, si deja nu mai beau de un an, asa este natura omeneasca, pana nu ajungi sa ai probleme de sanatate bei pana te distrugi.

| mihai69 a răspuns (pentru VICTORTPURO):

Din păcate, cunosc destule cazuri când nici măcar boala nu a oprit acele persoane din a mai bea și a continua cu autodistrugerea sistematică.
La fel cum am văzut pacienți internați la pneumologie, care fumau bine-mersi, iar după fiecare țigaretă fugeau la tubul de oxigen.