| DinaFlorina a întrebat:

Cum pot sa am mai multa incredere in partener? Nu sunt o fire foarte geloasa, insa ma mai apuca si pe mine. Sunt o fire retrasa si e posibil sa imi proiectez nesiguranta asupra lui. Asta ma scoate cel mai tare din sarite. Probabil trebuie sa lucrez mai mult la mine. Dar ce sa fac, cum?

Răspuns Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

Tu trebuie sa ai mai multa incredere in tine, nu in partener.
Gelozia e reflexia propriilor probleme.
Daca tu nu ai incredere in tine, cum poti avea intr-un eventual partener?
Trebuie sa incepi sa acumulezi incredere in tine, doar asa vei putea trece peste gelozie.

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Partenerul tău îți dă motive să nu ai încredere în el?

| Endoryus a răspuns:

Trebuie doar sa iti folosesti capul. Ti-a dat omul motive sa fii geloasa? Sa nu ai incredere in el? Pai vezi tu singura. Ascunde telefonul de tine? E un libidinos ratat care pupa pe toate in fund online (Facebook si alte rahaturi de genul )? Se uita dupa fete pe strada? Flirteaza cu toate care le vede? Daca raspunsul e nu, incearca sa te calmezi incet incet si sa apreciezi ceea ce ai.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Endoryus):

Si daca raspunsul e da, gelozia tot nu ajuta. Daca vrea sa insele, poate sa insele indiferent cat scandal ii face ea, cat ii controleaza telefonul, etc. Ba mai mult, facand chestii d-astea, il indeparteaza. Cel putin asa vad eu lucrurile.

| anamaria82726 a răspuns:

Pai depinde de persoana de langa tine pana la urma. Daca nu ai incredere in el, stii tu de ce. Ceva te-a facut sa nu ai incredere in el. Eu de exemplu sunt foarte geloasa, dar am incredere in partener. Fiindca mi-a demonstrat ca pot sa am.
Daca ceva din comportamentul lui te-a facut sa nu ai incredere, vorbeste cu el despre asta si clarificati situatia.