| anonim_4396 a întrebat:

Cum procedati cu colegii toxici?
Am o colega, e cu 10 de ani mai mare decat noi restul, insa nu pot sa zic ca e foarte desteapta, doar ca are experienta si vechime in acelasi birou.

Lucram intr-un birou de IT, ea are vechime 17 ani, eu am 10, insa a fost intr-o continua concurenta cu mine. Seful ne place pe amandoua pentru ca lucram bine, nu ne cearta niciodata, cel putin pe mine nu, cu ea mai are scandaluri pentru ca este tare in gura si ii comenteaza. Ideea este ca mereu face pe dos orice fac eu incat simt ca vrea sa ma faca cu capul. Daca arunc eu gunoiul la sfarsit de program si schimb sacul, pe cand ma intorc dimineata gasesc un sac de alta culoare.

Are un parfum extrem de puternic si il tine pe birou si face de multe ori pe zi cu el in aer, chiar daca mai multi colegi am rugat-o subtil ca sa nu se supere, sa inceteze, pentru ca efectiv ni se face rau.

Daca aranjez apa sau fac curatenie si las undeva materialele de curatenie, pe cand ma intorc dimineata le aranjeaza in alta parte.

Chiar se si baga in actele mele si le muta, pe principiul ca ea este mai veche si are autoritate. Nu sunt o femeie nesimtita, (am 29 ani, ea 39 ani), am incercat sa o fac sa inteleaga ca nu fac nimic impotriva, dar ea se simte mereu in alerta sa nu fie altul mai destept decat ea.
Sefului nostru i-am explicat, intelege situatia, insa nu are ce sa rezolve pentru ca nu poate sa renunte la niciuna dintre noi, nu are unde sa ne mute separat, iar ea nu intelege, nu se poate schimba.
Imi place foarte mult locul de munca, seful este un om tare bun, am rezistat 10 ani, dar femeia aceasta ma face cu capul. Ce ma sfatuiti sa fac? Imi vine sa imi iau lumea in cap doar din cauza ei insa nu imi permit si nu merita ca din cauza unei COLEGE nu sefe, eu sa imi stric viata.

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu mai face curatenie! Las-o pe ea. Spune-i ca daca mai pune mana pe biroul tau ii torni o galeata de apa in cap. Eu asa asi proceda: "Auzi, Marie? Daca mai considerat pana acum ca sunt proasta, ca m-am purtat frumos cu tine, vezi ca ti- o capeti! Nu te juca! Nu te atinge de biroul meu! Nu scrie in fisa postului ca ai atributiuni de ordine si disciplina!" Daca te porti frumos te considera proasta.

| Radaut a răspuns (pentru Salontanul):

Eu am fost invatata atunci cand
plec sa fac curat dupa mine si sa las dimineata ordine incat sa incep ziua cu spor. avem gunoi separat fiecare al lui, eu il arunc pe al
meu cand plec si pun sac cumparat de mine in gunoiul meu. cand vin dimineata mi-l schimba ori cu un sac vechi ori face schim cu altul din baie, etc, pe principiul ca se potrivea mai bine. nu ma deranjeaza efectul, ci gestul, ca se baga in intimitatea mea, ca ea trebuie sa puna mana ultima pe
orice. Nu pleaca niciodata inaintea mea din birou, daca stau pana la 22 sta si ea, ca sa fie ea ultima care inchide si atinge tot. Nu stiu cum
sa explic situatia dar e extrem de enervanta, ma agita tare. Imi vine sa o bat, asa ma enerveaza, nici mama
si nici nimeni nu m-a tocat asa la creier.

| Salontanul a răspuns (pentru Radaut):

Te cred! Imi dau seama ca-i enervanta dar eu mi-as incuia documentele si in rest as lasa intentionat toate vraiste. Da-o dracu'! Sa faca curatenie daca-i place. Ba la plecare as lua si cosul ei si l-as goli in mijlocul biroului. Tu esti prea educata pentru nesimtirea care exista astazi. Eu sunt mai batran si am vazut multe. Atatea probleme i-as face pana s-ar cere singura la pensie (chiar daca-i tanara). laughing

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Cand eram la facultate aveam un coleg care zicea ca facuse box. Era de aceeasi talie cu mine. Ii tot ziceam sa ma lase in pace. Intr-o zi, in sala de studiu, i-am spus sa vad si eu ce box a facut. Am tras mesele intr-o parte, ne-am facut loc si m-am batut cu el. De atunci m-a lasat in pace. Aceste creaturi idioate nu stiu decat de frica. Mai sunt unii pe TPU, incalca regulie si tot ei sunt tari in clont.

| Lukasssz a răspuns:

Faci in asa fel incat sa o enervezi.

| Mirel4412 a răspuns:

Fa si tu aceleasi lucruri, incearca sa o enervezi. Asa poate intelege si ea cum e.

| anonim_4396 explică (pentru Mirel4412):

Nu as face asta. Să te pui cu prostul este cea mai mare greșeală. Omul prost trebuie lăsat în lumea în care se imaginează el : în lumea celor mari și cei mai buni. Ca doar numai un prost se poate considera mai bun ca celalalt. Dacă o provoacă atunci rău face pentru că îi activează prostia mai mult, apoi ii face viața un calvar. Mai calvar decât în prezent.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-are de ce să te deranjeze sacul schimbat, de ea. Gunoiul oricum tot în sac intră, indiferent de culoare. Dacă ea aranjează materialele de curătenie în altă parte, întreab-o de ele fără sa te enervezi pe acest lucru, oricum nu le iei acasă sau dormi acolo. Probabil ea vrea să pară mai diferită fată de tine, și in interiorul ei nu vrea ca tu să lasi lucrurile fixe sau organizate în modul tău. Ea vrea să își lase amprenta prin modul ei de organizare. In sinea ei probabil consideră că vrei să crești în ochii sefului, tu fiind si mai tânară, etc. La partea cu actele, nu știu cum aveți voi organizarea acolo. Nu este fiecare cu biroul ei în aceași încapere mare. Sunteți două persoane la un birou? In rest, trebuie să ajungeți la o întelegere cu actele alea. Dacă ambele aveți access la aceleași documente atunci organizati-vă actele într-un dosar mare amândouă, sau mai multe dosare prins cu cleme etc. Daca una a luat o hârtie ar fi ok să o pună la loc, ca să stiti de unde o luați. Trebuie o muncă de colaborare și organizare împreună. Faza cu saci de altă culoare, produsele de curațat poți să treci peste ele observațiile. Ea Probabil are o chestie de-a ei frustrată și fără sens.

. Poți să o intrebi unde a mutat acel lucru, din locul in care a fost inițial.

| Radaut a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca nu ar trebui sa ma deranjeze. dar eu am fost invatata atunci cand
plec sa fac curat dupa mine si sa las dimineata ordine incat sa incep ziua cu spor. avem gunoi separat fiecare al lui, eu il arunc pe al
meu cand plec si pun sac cumparat de mine in gunoiul meu. cand vin dimineata mi-l schimba ori cu un sac vechi ori face schim cu altul din baie, etc, pe principiul ca se potrivea mai bine. nu ma deranjeaza efectul, ci gestul, ca se baga in intimitatea mea, ca ea trebuie sa puna mana ultima pe
orice. Nu pleaca niciodata inaintea mea din birou, daca stau pana la 22 sta si ea, ca sa fie ea ultima care inchide si atinge tot. Nu stiu cum
sa explic situatia dar e extrem de enervanta, ma agita tare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pur și simplu îi evit/ignor, nu le răspund la provocări.

| Dandinelle a răspuns:

Cel mai bine e poate sa încerci sa vorbești cu ea pe tema: uite suntem în situația asta și știm ca nu ne inghitem prea mult dar asta e un loc de munca. După asta măcar știi ca ai încercat să-i prezinți ideea ca fiecare vrea să-și facă treaba ca dupa sa meargă acasă liniștită. Asa o ții strict profesional și doar legat de munca, ca trebuie sa cooperați ca sunteți colege și nu concurați împotriva celeilalte. Nu trebuie sa va înghițiți, sa fiți cele mai bune prietene ca sa puteți lucra împreună. Iti iei o piatra de pe inima ca ai încercat măcar sa dirijezi discuția spre tema asta și așa poate-ti este mai ușor dupa, sa continui munca fără sa te simți deranjata de cineva care a înțeles sau nu ca asta e un loc de munca pur și simplu. spor

| Mtoni a răspuns:

Găsește un mod prin care să îți descarci nervii fără a face rău nimănui. Lovește un sac de box, o pernă sau ceva. Poți chiar să plângi apoi vei vedea totul altfel sau vei găsi o soluție.

| Dariaa90 a răspuns:

Nu merita sa te consumi pentru asemenea persoane, pana la urma atâta ii poate minteahappy iar sa te cobori la nivelul ei, cu siguranța iți vei face tot tie rau. Încerci sa te detasezi.