| BogdanDavidZ a întrebat:

Cum scap de timiditate si frica de a fi respins?

Răspuns Câştigător
| Butunoi_Bogdan_1998 a răspuns:

La timidite e izi.Fii increzator. Daca nu iti e rusine de tine sa nu iti fie rusine sa arati lumii cine esti, iar daca iti e depune un efort sa scapi de ce nu iti place la tine si gata. Izzi pizzi! Iar la respins depine la ce te referi.Respins de o fata sau de societate ca persoana care esti? Daca e cu fetele cauta pe Youtube The Attractive Man.Un canal cu 500k+ abonati si ai acolo tot ce ai nevoie, iar daca e vorba de partea sociala lasa-ma sa te intreb asa.Chiar iti pasa de parerea altor oameni? Daca e famile, prieteni(de aia care chiar nu te lasa la greu si chiar iti sunt ca o parte din familie) atunci tine cont de ele, dar de parerile altor oameni nu ai de ce sa ai nici cea mai mica frantura de pasare ca ai nu stiu decat sa critice da sa ajute stiu pe dracu.Fiecare o sa fie mereu pentru el, dar familia mereu iti va fi alaturi asa ca nu iti bate capul cu ganduri care nu isi au rostul."Think lightly of yourself and deeply about the world" -Myamoto Musashi

| BogdanDavidZ explică (pentru Butunoi_Bogdan_1998):

Heh, pana mi-ai raspuns am trecut deja peste timiditate si ma simt super bine. Cu greu dar am reusit sa trec peste happy

10 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Greu si in timp...depinde si ce anume cauzeaza aceasta frica.Eu am probleme cu anxietatea sociala de cand ma stiu si nu am reusit sa ma schimb deloc..pe cand altii s-au nascut foarte sociabili si leaga prietenii cu foarte mare usurinta. Daca iti doresti intr-adevar sa te schimbi trebuie sa fii motivat si sa ai mai multa incredere in tine, incearca sa faci primul pas intr-o conversatie sau atunci cand cunosti pe cineva si nu uita ca toti cei din jurul nostru sunt oameni si ei iar majoritatea sunt prea preocupati de problemele lor incat sa te judece pe tine..eu asa gandesc.

| T0T a răspuns:

Dacă scapi de frica de a fi respins scapi și de o parte de timiditate că oricum nu vei putea scăpa niciodată de toată dacă așa ești tu. Cel mai bun remediu e să nu îți mai pese prea mult și să te obișnuiești cu ideea. Știu că pentru unii nu e un sfat minunat însă eu cred că ajută strict în asta.

| Deaad a răspuns:

Impune-ti sa nu mai fi pampaplau si vei reusi.

| AlexDFY a răspuns:

Exersand.

| Skippy223 a răspuns:

Remediul la asta este de a fi respins pana cand devi imun.
Stiu, e greu!

| mazaroi a răspuns:

Fi tupeist, asta m-a ajutat sa fiu persoana de acum, cel mai tare elev din cls

| HTH a răspuns:

O sa fii respins de multe ori in viata. Interviuri, examene, femei, etc. Important e sa mergi mai departe, sa treci peste ele. Asta fac cei puternici. Cat despre timiditate, nu o sa ai aceasta problema din momentul in care o sa fii stapan pe tine, increzator. Succes in toate!

| Rafael123rrrdwefwe5rt a răspuns:

Si eu eram timid si uite cum am scapat:
1. Am incercat sa colaborez cu cat mai multe persoane pe care nu le cunosteam (prieteni de-ai prietenilor mei). La inceput a fost greu, pentru ca imi era jena, insa am iesit cu doua persoane pe care nu le-am cunoscut si cu colegul meu si m-am distrat foarte tare si de atunci am inceput sa ies mai des cu ei cunoscandu-i mai bine, iar apoi am procedat asa cu alte persoane, acum avand multi perieteni.,
2. Sa fii tu insuti! Nu conteaza ce cred ceilalti, tu trebuie sa fii tu insuti si sa nu te prefaci ca esti altcineva. Cand cunosti un prieten nou fi tu insuti!, nu incerca sa minti ca sa pari important pentru ca acest lucru nu este bine! Cine vrea te place asa cum esti tu!
3. Colaborarea cu ceilalti este totul! Daca esti in clasa a8-a sau a 12-a vei vedea ca sa comunici este important! Nu trebuie sa iti fie frica! Du-te pur si simplu si colaboreaza!
Cat despre a fi respins nu am ce sa spun!
1. Daca esti, asta e! Nu e sfarsitul lumii sa fi respins de o persoana sau doua.

| Mag1 a răspuns:

Iti recomand acest video, te-ar putea ajuta! :D
https://www.youtube.com/watch?v=2gceKflpxQw