| anonim_4396 a întrebat:

Deci...Nu mai suport! Plang de nu mai pot!
Toata lumea are ceva cu mine desi mama, tata, prietenii nu mi-au gasit nici un defect (nu zic ca nu am dar au zis ca sunt buna asa cum sunt)
Astazi de exemplu am iesit afara cu BFF si a aparut o prietena mai indepartata si eu si cu BFF ne-am jucat cu zapada si ne-am udat destul de tare
Bun...Si cum vine fata aia
Vai dar te-ai pisat pe tine? straight face(si imi spune asta nu mai mie desi si Bff era exact ca mine.
Si normal ca m-am suparat dar nu am zis nimic.
Ok... Dupa imi zice ca am o moaca de handicapata.
? CE SA MAI ZIC CA M-AM RETRAS INCET SI AM AJUNS IN FAT CURTII.
M-au descoperit si a venit aia la mine si avea seminte in gura ( vreau sa spun ca eu i-am zis BFF-ului meu ca m-am suparat)
Si zice ea:
-Sa-ti fie rusine!
Si ma scuipa exact in poarta.
Asa e si la scoala:
Gresesc si eu din cand in cand si se trezeste una:
-Fata dar tu esti proasta fata, fata tu nu gandesti deloc fata...
Ce ar trebui sa fac?
P.S :Fata din prima intamplare e mai mica decat mine (10 ani si eu am 13 acusi)

23 răspunsuri:
| LarisaDragomir a răspuns:

Ma totusi esti foarte copilaroasa.Incearca sa te schimbi putin, ma refer la comportament.Si incearca sa te faci placuta.
Si eu eram asa cand eram mai mica 8-9-10 ani.Am incercat sa fiu mai draguta.
Bafta! Si daca totusi vrei sa discutam uite id meu :sakura_larisa22.

| iulikutza33 a răspuns:

Frate,nu trebuie' s-o lasi sa-si bata joc de tine! Mai ales daca e mai mica ca tine! Nu spun s-o pocnesti sau..mai stiu eu ce. spun ca,daca se mai intampla, sa-i spui si tu ceva care s-o supere atat de tare, incat cand te vede, sa te ocoleasca! Nu conteaza daca nu mai vorbeste cu tine, te poti lipsi de "prieteni" ca ea.

| trolololo a răspuns:

Ti se întâmplă asta pentru ca ești retrasa, iar persoanelor ca cele descrise de tine nu le place sa fie ignorate, e modul lor de a încerca sa lege o prietenie sau sa discute.

Pot încerca sa te împrietenești cu "dușmanul", cu cât le vei respinge mai mult, cu atât vei avea mai mult de suferit.

Eu unul în școala generala eram retras, timid, bine nu îmi făcea nimeni nimic. Dar dacă continuam cu atitudinea aceea în liceu, era mai nasol, mai ales ca liceul în care învățam era destul de "rău famat".
M-am împrietenit (pe bune) cu tot felul de indivizi, nu făceam ca făceau și ei, băutură, droguri, etc. dar am devenit un protejat de al lor. Eu ii ajutam și eu ma ajutau la nevoie. Făceam glume răutăcioase pe seama lor, ei pe seama mea. Foarte frumos.
Si acum după ce am terminat cu liceul, încă ne înțelegem.

Atitudinea e importanta. Sper sa înțelegi ce am vrut sa zic, nu trebuie sa devii ca ei/ele ca sa fiți prieteni. Multi oameni cred ca anturajul rău, te face rău, dar nu e adevarat.

Răspuns utilizator avertizat
| XBrunetteX a răspuns:

Nu merita sa te superi pentru o retardata de 10 ani si pentru orice rebut de coleg care te jigneste.
Fruntea sus, mergi inainte, ignoranta totala, sa te doara-n 14 de ele/ei.
Le demonstrezi ca nu-ti pasa si, crede-ma, cand ii ignori ii doare mai mult, se oftica.
Arata-le ca esti mai desteapta ca ei, nu te cobori la nivelul lor.

P.S. : Eu i-as fi dat un pumn in moaca aleia care te-a scuipat.Pare cam tiganoasa si se vede ca nu a fost bine crescuta...e doar un rebut de copil.

Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| XBrunetteX a răspuns (pentru tputputpu123):

Uite cine s-a trezit sa vorbeasca... Tu care zici de "dracu" te gasesti sa comentezi.
Vorba lu' diriga "pute pamantul sub tine de prost ce esti".

Răspuns utilizator avertizat
| XBrunetteX a răspuns (pentru tputputpu123):

Oameni care au un comportament ca cel descris de fata care a pus intrebarea, la care noi comentam acum, sunt niste rebuturi si niste needucati. Eu am avut de-aface cu oameni ca astia si chiar nu pot sa ma abtin. Dar ii igor, ii igor. si pana cand? Oamenii au o limita.

| PinkPanter a răspuns (pentru tputputpu123):

Da da...
Noi JIGNIM

| EaEmma a răspuns:

Poate ca ar trebui sa te schimbi si tu putin, nu mai baga in seama toate comentariile rautacioase, incearca sa nu mai bagi in seama persoanele care te jignesc.Nu merita sa plangi pentru nimeni.Nu te mai lasa calcata in picioare de nimeni. Cand te jigneste cineva, raspunde-i si tu, nu te lasa ..Succes

Răspuns utilizator avertizat
| JustMe34 a răspuns:

Eu zic sa fii tare.Lumea e proasta.Mereu o sa aiba de comentat. Daca as fi in locu tau la faza cu borcanu ala mic i-as umbla un pic in cap.La urma urmei tu esti mai mare.Ia atitudine.Si cu celelalte tipe, probabil sunt invidioase pe tine.Zi-le cate ceva. Eventual daca te mai deranjeaza spune-le la diriginta.O sa te lasa in pace.winking

| vintageheart a răspuns:

FII CAT SE POATE DE CALMA. Iti spun asta din propria experienta. Cu cat discuti mai calm si te comporti mai matur, cu atat vei primi respect. Nu tipa, nu plange, nu dispera in fata acestot persoane. Doar spune-le cat de tare te doare atitudinea lor si incearca sa-i propui impacare (chiar daca practic nu le-ai facut nimic). Daca are un gram de suflet aceea persoana, atunci va accepta ca a gresit fata de tine si atunci nu se va mai lua de tine.
Cand cineva te ataca, riposteaza (doar verbal) pe un ton calm, binevoitor. Cand gresesti si se apuca o duduie sa-ti comenteze, nu te lasa, nu te inchide in tine, altfel vor vedea vulnerabilitatea si faptul ca suferi. Unii oameni se simt bine cand insulta sau cand fac rau. Tu nu le permite un astfel de comportament.
Inca un mic sfat. Unul din motto-urile mele este : Daca n-ai treaba cu nimeni, nimeni n-are treaba cu tine. Nu barfi, nu comenta viata altora, astfel vei avea mult de castigat.

Duminica placuta! happy

| SageKid a răspuns:

Nu toata lumea o sa te placa in viata, o sa vezi.Conteaza ce crezi TU, daca 100 te fac proasta(pot sa o faca din rautate, invidie, multe alte motive...), nu inseamna ca esti.Nu pune la suflet toate nimicurile astea.

| IsAbElLaSwEeT a răspuns:

Cred ca ar trebui sa le ignori, si eu sunt in aceiasi siuatie ca si tine, daca nu ai cu cine vb atunci cand esti trista, da-mi adresa ta de mess.

| Eu186958 a răspuns:

Nu ar trebui sa ii permiti, mai ales ca e mai mica decat tine. Asa am fost si eu, ma rog, pe acolo cu cei din clasa, nu zic ca acum nu mai fac misto de mine, dar le raspund cand nu se asteapta. Si tu ar trebui sa faci la fel. de ex : si ce., e treaba mea, sau ce te intereseaza e problema mea. Sa nu te intereseze niciodata de ce spun ceilalti., hai s ate invat ceva: daca ei fac misto de tine si te vad ca te retragi sau ca nu spui nimic, o sa faca din ce in ce mai mult misto de tine, pentru ca te cred slaba. Asa ca trebuie sa le dai raspunsuri fel de fel,, si sa nu te mai intereseze de ce spun altii, si in plus : s anul plangi in fata lor!
DAca te-am ajutat, funda?:*

| Andreea9923 a răspuns:

Nu trebuie sa taci cand se i-a cineva de tine! Majoritatea oamenilor se leaga de persoanele naive care nu zic nimic atunci cand sunt luoate la "MISTO ", daca taci se vor luoa in continuoare de tine. asa ca eu iti propun sa nu mai taci si sa le comentezi, iar dupa aceasta iti garantez eu ca nu o sa se mai i-a te tine happy... Sper ca am fost de ajutor happy. Funda?

| arekussa a răspuns:

Nu renunta sa ai incredere in tine si nu inghiti toate jingirile care ti se aduc
uneori e mai bine sa fi artagoasa si nu pe placul tuturor; crede-ma trec si eu prin asemenea situatii cateodata si am invatat ca sa stai in banca ta si sa nu incerci sa faci nimic e mult mai rau decat orice altceva- fi mai tupeista si nu mai lasa pe nimeni sa te calce in picioare - esti prea importanta ca sa meriti asta. Multa bafta!

| EvelinEve a răspuns:

Nu ii da importanta.
E doar o copila. Ce te astepti de la una care are 10 ani?
Te rog. E un gest urat din partea ei, oricum. Nu are rost sa plangi pentru o"handicapata" ca elehappy
Zi-i si tu cateva, doar cine se crede?
Arata-i ca esti mai mare decat ea. Nu ar trebui sa-i permiti sa te jigneasca asa.
HEEI, e cu 3 ANI mai MICA ca tine straight face

| lliviu a răspuns:

Fii si tu maicurajoasa raspundele fii mai ambitioasa dar nici sa sari calul, fa si cam ca ele asa