| εмiLч97 a întrebat:

E o chestie destul de serioasa si as vrea un sfat sincer de la voi. Desi trec a 12a e vorba de parintii mei care fac sex in fiecare seara si am doua dovezi: prima ar fi zgomotele care le aud din camera cealalta iar a doua ar fi faptul ca am descoperit -fara intentie- cautand niste prosoape jucarii sexuale, lubrifiante. Nu am zis nimic legat de asta pana intr-o seara cand de abia atipisem si auzeam zgomote (plus ca dupa ce o fac se duc la baie cam prin toata casa goi daca se poate) si m-am mutat in sufragerie pt a dormi mai bine. A doua zi mama mea m-a intrebat de ce am de am dormit in sufragerie si am mintit-o spunandu-i ca sforaia vecinul. Dupa 1-2 seri scenariul se repeta si i-am spus intr-ul final ca eu adorm foarte greu si numai daca e liniste (ceea ce e adevarat), l-am spus ca imi place ca se iubesc si mama mi-a spus "care e problema ta? O vei face si tu doar". Problema e ca au luat-o de la capat iar acum de abia daca dorm 5-6 ore pe noapte. Ma gandesc ca trec si a 12a, dau bac-ul, am o facultate la care vreau sa intru si nu vreau sa ma trezesc in fiecare dimineata obosita. Ce ma sfatuiti sa fac?

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Munca, chirie si liniste. Sant cam nesimtiti ca nu se gandesc sa o faca cand tu nu esti acasa doar asa au auzit la parintii lor cand erau mici, sau sa lase jaluzeaua jos ziua si e noapte asa simuleaza sexul pe intuneric laughing

| FeliciaCorinaA a răspuns:

E un pic ciudat sa iti auzi parintii cum fac sex in fiecare seara. Incearca, in primul rand sa iti muti patul departe de peretele pe care il imparti cu ei si apoi incearca sa iesi asa le dai sansa sa aiba casa numai pentru ei. Acum e vacanta, ai putea sa te duci la bunici sau sa stai un weekend cu vreo prietena buna.

| RAY a răspuns:

Doar nu o fac toata noaptea sa fim seriosi

| Anabella22 a răspuns (pentru RAY):

Sant uni care o fac toata noaptea

| Doub a răspuns:

Măi, lasă părinţii să se bucure de viaţă.
Dormi în sufragerie în continuare.

Răspuns utilizator avertizat
| Radu284 a răspuns:

Umm, ai dovezi ca parintii fac sex in casa lor? Wow.
In primul rand, este bine ca fac sex. In al doilea rand, este casa lor, si fac ce vor acolo.

Daca te deranjeaza si nu poti dormi, ia-ti dopuri de pus in urechi.

| Lawliet14 a răspuns:

Trebuie sa le spui ca te deranjeaza. In rest, e bine ca inca se iubesc! laughing

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Isi traiesc viata, ce naiba, cu totii vre sa facem sex. Dormi in sufragrie, daca e mai bine acolo.Cumpara-ti dopuri de urechi sau casti din ala de iarna happyIntra peste ei si fa-le scandal, poate ii afecteaza si pe ei. laughing

| Sfatosul2012 a răspuns:

Da sper sa nu fie invidie ca ei fac si tu nu faci. Ar trebui sa o iei ca pe un "free card" si sa te apuci sa faci si tu daca vrei. Lasa ca daca ajungi la facultate nu din cauza asta ai sa te trezesti tu obosita.

| Shriti a răspuns:

Inseamna ca ai niste parinti carora nu le pasa de tine si de starea ta.
Cred ca nu mai are rost sa discuti cu ei si sa ii faci sa te inteleaga, dupa cum singura ai zis te.au intrebat care e problema ta, adica nu prea au priceput nimic din ceea ce ai vrut sa le zici.
Poti sa incerci sa dormi in diferite camere, in unele va fi mai liniste, in altele mai galagie. Inchide usile, geamurile...
Si ca planul-trasnet, poti sa dai buzna odata peste ei in timp ce fac asta (dar tu te stradui sa intri intr.un moment cand sunt in punctul culminant ceva de genul, ca sa fie mai de efect) si zici gata m.am saturat, eu plec de acasa!, adica scopul e 1.sa ii deranjezi prin prezenta neasteptata 2.sa faci scandal. Asta e metoda cea mai invaziva atunci cand chiar nimic nu va mai merge.
Dar daca nu vrei teatre si scandaluri, poti incerca somniferele.

Răspuns utilizator avertizat
| Lindoro a răspuns:

Daca parintii tai o fac mai des ca tine mi se pare o problema grava...cel mai bine ar fi sa-ti faci un iubit. Bucura-te de placeriile vietii si de vacanta ce a mai ramas!

| anamary a răspuns:

In primul rand, faptul ca tu ai discutat cu ei despre asta si ei nu au incetat raporturile sexuale nu inseamna ca nu le pasa de tine. Pur si simplu nu e benefic ca intr-o relatie, sexul sa fie intrerupt dintr-o data din simplul fapt ca copilul isi doreste asta. Toti copii isi doresc si spera ca parintii lor sa nu faca sex dar spre binele relatiei si casniciei parintii isi continua viata sexuala. E ca si cum le-ai cere: Vreau sa imi cumparati o vila cu piscina. Si daca nu iti cumpara sa crezi ca nu le pasa de tine. Daca nu iti cumpara este pentru faptul ca vila ar dauna bugetului familiei. Asa e si cu oprirea relatiilor sexuale. Tu le ceri sa se opreasca. Dar acest lucru ar dauna casniciei si parintii tai vor sa traiesti intr-un camin iubitor cu parinti echilibrati nu intr-unul in care certurile sunt la zi si parintii sunt irascibili. E spre binele familiei voastre ca ei sa-si continue viata sexuala.

In al doilea rand...tu de ce nu poti sa dormi de fapt? Din cauza zgomotului sau din cauza ca fac ei sex? Adica, daca ai sti sigur ca ei fac sex in acest moment in camera de alaturi dar nu i-ai auzi...ai putea dormi?
Dar spre exemplu daca ai lasa radioul deschis pe durata unei nopti, sau televizorul deschis, cu volumul aproximativ egal cu volumul zgomotelor pe care il auzi de la parintii tai ai mai putea dormi?

Adica, pe tine ce te deranjeaza? Ideea ca parintii fac sex in acest moment sau zgomotul?

Daca te deranjeaza zgomotul doar, e un lucru normal. Asta inseamna ca daca cum ai zis tu vecinul ar sforai la aceeasi intensitate, tot nu ai adormi. Adica, nu poti sa adormi pe nici un fel de zgomot, inclusiv gemetele. Acest lucru e cat se poate de normal si se poate rezolva prin mai multe metode:
1.Incerci o alta abordare cu mama ta. Ii spui ca nu te deranjeaza ca fac sex, dar te deranjeaza zgomotul.(ATENTIE-Daca esti o fata care poate adormi cu castile de muzica in urechi, cu televizorul aprins inseamna ca te deranjeaza ca fac sex, nu te deranjeaza zgomotul). O poti ruga sa isi intretina relatiile sexuale in alta camera. Asigur-o ca nu te deranjeaza deloc actul lor sexual in sine, ci zgomotul(orice fel de zgomot: sforaitul, muzica, gemetele, cineva care vorbeste, televizorul, etc ).Sau te poti muta tu intr-o alta camera.

2. Iti poti pune doape de urechi. Chiar dau rezulate. multa lume nu poate adormi din cauza unui coleg de camera care se culca tarziu, unui partener care sforaie sau unui cartier mai agitat. Si problema acestor oameni se rezolva cu dopuri de urechi. Cumpara-ti si tu o pereche.

Daca insa te deranjeaza ideea ca fac sex, atunci trebuie sa-ti spun ca sexul este un lucru normal. Il vei face si tu. Si atunci ce vei face...vei fi deranjata de propriile gemete? Inteleg daca nu iti surade ideea ca parintii tai fac sex dar e un lucru cat se poate de normal petrecut intre doi oameni casatoriti care se iubesc si vor sa-si imparta afectiune.
Poate te sperie jucariile sexuale pe care le-ai gasit. Aceste jucarii sunt facute pentru a condimenta viata sexuala care odata cu timpul devine monotona. Te inteleg ca unele pot fi de-a dreptul infricosatoare pentru tine (catuse, cravase, ochelari de dormit, vibratoare, etc), dar crede-ma, sexul se intampla intre doi adulti care isi dau consimtamantul. Nimeni nu atinge pe nimeni fara permisiune. Acele jucarii sunt pentru a creea placere si nimeni nu le foloseste daca ii creeaza discomfort. Parintii tai sunt adulti trecuti prin viata, crede-ma, jucariile acelea pe care pe tine te inspaimanta reprezinta pentru ei o sursa de placere. Stiu ca poate atunci cand le-ai vazut prima data (cine stie ce oi fi vazut tu acolo? laughing ) te-ai gandit la niste scene dure din Fifty Shades of Grey laughing dar crede-ma nimeni nu se lasa atins de acele jucarii decat daca vrea si isi doreste. Si tu cand vei fi mare vei avea anumite fantezii, poate ai deja, fantezii care devin mai reale prin utilizarea acelor jucarii.
Te rog retine ca acest lucru se petrece intre doi adulti cu capul pe umeri care stiu ce le place si ce nu.Este normal sai ai fantezii, este normal sa ti le pui in practica, parintii tai sunt oameni normali ca oricare altii. Eu zic sa fi fericita ca ai asa parinti deschisi la minte si ca tu cand vei avea sotul tau nu va trebui sa suportati saptamini de abstinenta atunci cand ii vizitezi pe ai tai. laughing
Inteleg ca ti se pare ridicol, inteleg ca e greu sa descoperi ca parintii tai nu sunt acei ingerasi pe care ii credeai dar ceea ce fac ei nu este deloc anormal.

Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun. Te pup :*

| anamary a răspuns:

Si inca ceva...am uitat sa mentionez. Poate vei auzi de asemenea niste zgomote care te sperie. Vreau sa te asigur ca sexul e o experienta placuta, care asigura placerea ambilor parteneri. Nimeni nu pateste nimic rau.
E ceva in gen:
Niciun animal nu a fost ranit pe durata filmarilor laughing

| Gazelle a răspuns:

Nu vad nimic rau in faptul ca parintii tai fac sex.
Daca nu poti dormi bine, ai putea incerca sa bei un ceai de musetel/menta seara (pentru relaxare, somn linistit) si sa te culci intr-o camera unde nu se aude zgomotul.

| Anabella22 a răspuns:

Pe mine chiar mă excită când îi aud făcând sex!