| blue007eyes a întrebat:

Este posibil sa iubesti 2 barbati in acelasi timp?

Răspuns Câştigător
| Alexandra_8909 a răspuns:

Da. Unul din motive ar fi ca, desi unul din ei intruneste in principiu calitatile unui prieten nemaipomenit, ceva acolo lipseste. Si tocmai asta e: de lipsa acelui lucru nu iti dai seama decat dupa un timp.
Intai de toate, cel mai bine este sa-ti dai seama exact ce simti pentru fiecare. Atractia poate fi adesea confundata cu iubirea.
De asemenea, standardul despre care se vorbeste in filme sau in carti cum ca marea iubire este atunci cand el este frumos, destept si devreme acasa, s-ar putea sa te deruteze.

In concluzie, da, este posibil intr-o oarecare masura sa iubesti doi tipi deodata.

33 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Pe unul il iubesti, pe celalalt il tradezi! Merge atata timp cat nu stie unul de altul!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Siiigur! Din motive diferite, cu intensitati diferite, si cu nuante specifice diferite! (si, poate,... si cu scopuri diferite?!)

| Flav a răspuns:

NU. Inseamna ca fentezi iubirea.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Nu prea cred ca este posibil. Poate este doar o parere de a ta si o stare putin confuza. Iubirea este un sentiment aparte si este imposibil de confundat. Poti tine la amandoi, dar poti iubi cu adevarat pe unul singur. Gandeste-te putin: daca ambii ar sta cu bratele deschise pentru a te imbratisa, la care din ei te-ai duce? La pieptul caruia dintre ei te-ai cuibari pentru a-ti gasi linistea? Fii sincera mai intai de toate cu tine si incearca sa alegi. Ca sa nu pierzi frumosul, minunea, ineditul...

Stefan
| Stefan a răspuns:

Totul este posibil mai ales cand ti se ofera aceasta sansa.

nony
| nony a răspuns:

Este.Pe unul il iubesti pentru ca este sensibil, atent cu tine, iubitor, iar celalalt este opusul lui.Am vazut doua cazuri din astea. O femeie iubea doi barbati, dar total diferiti.
Bineinteles, pe unul il iubesti mai mult ca pe celalalt. Dar se numeste tot dragoste, nu? thinking

| JeSa a răspuns:

Nu, fiindca iubirea nu se masoara, ci se simte. Poti "iubi frumosul", exprimand sentimente de carete, la oricine crezi ca merita(prieteni, familie, etc.), dar cand vine vb. de suflet, nu se joaca ca, mai devreme sau mai tarziu - defiland pe "2 cai ferate " - vei avea de suferit si tu. P. S "Fie roata si patrata tot se-ntoarce cate-odata!" parerea mea. Pa, pa!

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu una nu credstraight faceNici nu pot sa imi inchipui cum ar fi posibil asa cevawinkingPoate pe unu il iubesti si unu ti se pare simpatic...love struckDar sa ii iubesti pe amandoi nu ai cumwinking
Sau poate ti se pare tie ca ii iubesti pe amandoi happy

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Din punctul meu de vedere este posibil să iubeşti doi bărbaţi în acelaşi timp, dar nu şi în acelaşi fel.

| daii a răspuns:

Nu. Sa te simti atrasa de unu, iar pe celalalt sa il iubesti.Sunt doua lucruri total diferite.

by daiiwinking

| Orannginna a răspuns:

Am auzit cred de nenumarate ori asta...nu mi se pare normal! Nu sunt de acord si nu concep ca o persoana poate sa dovedeasca aceleasi sentimente pentru doua persoane de sex opus in acelasi timp. Ce, cand nu te intelege unu' fugi in bratele celuilalt?! Situatiile de genul asta imi provoaca dezgust, serios! oh go on

| psihox a răspuns:

I-ai testat pe amandoi, dar separat? Cu care te potrivesti? Cu cel urat si sarac sau cu cel chipes si bogat? Cum va potriviti la idei, conceptii, ce face unul si fata sa faca la fel, dar din placere? Mai pune-i la munca, separat si deodata, ce note le vei da? Cumpara o papusa sa-i schimbe hainele si pe celalalt pune-l sa spele vasele sa vezi ce fel de detergent va folosi. Un test foarte greu de suportat pentru amandoi?

| elenahd a răspuns:

Nu nu e posibil sa iubesti doi barbati in acelasi timp.Cu siguranta unul este doar un moft sau o sustinere financiara cu alte cuvinte cel care e sustinerea financiara mai poate fi categorisit "tipul cu portofelul". Iubirea se imparte in 3 categorii:
a)iubirea pentru parinti
b)iubirea pentru sot
c)iubirea pentru propriul copil
Daca cineva va intreba :"Ce facem cu iubirea pentru amant?" atunci ii voi raspunde in felul urmator :pentru amant poate deveni iubire doar daca:
a) iubirea pentru sot a disparut din diverse motive
b)acea asa zisa "iubire" este un moft

| hasegawa a răspuns:

Da, poti si inca foarte bine, nu din motive financiare sau alte alea... pur si simplu se poate...de ce? nu exista nici o explicatie

| www a răspuns:

Da e posibil, cum iti iubesti parintii, fratii, prietenii asa poti sa iubesti si 2 barbati in acelasi timp.

| edoru a răspuns:

Cand afirmi ca esti in "dilema celor doi", de fapt cauti sa te motivezi spre a nu renunta la vreunul. Atunci te iubesti doar pe tine.
Toate bune.

| andytza a răspuns:

De iubit nu, cu siguranta gasesti unuia dintre ei calitati pe care celalalt nu le are.

| zuzi_4846 a răspuns:

Este posibil sa iubesti doua femei in acelasi timp? happy DA. Eu cred ca poti iubi o persoana pentru ca ai invatat, cu timpul, sa o iubesti si te poti indragosti fara sa iti dai seama de o alta persoana pe care de asemenea sa ajungi o iubesti. Sa fim seriosi! Poate vreunul din noi sa dicteze inimii? Eu zic ca NU. Poti, eventual, sa iti controlezi comportamentul dar sentimentele nu cred ca ai cum.

Am si eu o curiozitate. Citind raspunsurile de pana acum, am ajuns la concluzia ca mai toata lumea considera ca iti dai cu gloss dimineata si porti tocuri. Poti sa imi "dezvalui" si mie "sexul" tau, limitandu-ne la cele doua litere reprezentative, bineinteles, M sau F? happy Sunt mai noua pe aici si imi cer scuze daca mi-a scapat ceva. happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba este. Iubirea apare fara nici o explicatie. Dar nu stiu daca iti poti imparti sufletul in doua. E dureros. E imposibil de dureros si trebuie rezistenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e normal.nu se poate, una in gura, una in mana, si cu ochii dupa alta.hotarastete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce n-ai cerut o definitie a iubirii conditionate? Ai fi avut raspunsuri la greu, chiar mai bune decit astea de pina acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred, una este sa simti o atractie fizica, alta intelectuala, alta sentimentala, si alta sa iubesti in tandem. Pot simti o atractie coplesitoare cand vad un barbat placut, istet, cu simtul umorului bine facut si daca mai are si parul lung ...wawww.Ma atrage-dar nu-l iubesc, poate ca am fantezii-dar nu-l iubesc, ma copleseste cu inteligenta si bun simt-dar nu-l iubesc.Nu e posibil, e doar o fantezie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Dacă te ține, poți iubi și trei!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am trăit ~din fericire~ astfel de experienţe li sper să nici nu trăiesc. Presupun prin logică totuşi că nu este posibil şi că de fapt chiar crezi că iubşti, deşi e posibil să iubeşti doar unul, sau pe niciunul, să fie doar atracţie fizică, să fie, ştii tu, doar o iluzie. În mod normal, fiecare ne avem erechea în lumea largă, şi dacă stai să te gândeşti nu poţi fi cu doi de odată indifernt cât îţi doreşti, trebuie să îţi analizezi sentimentele pentru că sigur pe unul dintre ei îl iubeşti mai mult, şi depinde şi ce fel de iubire pentru că mulţi confundă iubirea de frate cu iubirea de soţ. Deci ca urmare iubirea e un sentiment greu pecare îl descriem cu cuvinte uşoare, care pretindem că ştim ce e, deşi nu îi găsim rădăcinile.
Apropo, nu înţelege greşit, eu generalizam nu mă refeream strict la tine happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SI eu in momentul de fata am 2 baieti...sau am avut...
O rel de 2 ani; un viitor frumos, un barbat frumos care atrage privirile oricarei fete, chiar si a baietilor, inalt, bine facut, o fata placuta. dintr-o data paaac(o palma ) un baiat, in mall seamana cu fostul prieten de care sma atasasem foarte mult(cel de dinaintea actualei relatii), il vad odata, de 2, 6 ori, si ma hotarasc sa ma duc la el sa-i dau nr meu, dupa ce am fiert 3 zile la foc maaaarreee, ma suna, incepem sa ne vedem si se leaga o rel, cad in patul lui, o rel ca intre copii, nu aveam niciun resentiment si niciun regret...am continuat ambele relatii; m-am atasat poate prea mult de baiatul din mall. dar dupa o luna jumate foarte frumoasa s-a terminat am irevenit la relatia mea din care ma cam desprinsesem, parca el era cu mine, eu, dar intr-o fractiune de secunda m-am trezit cu barbatul de langa mine, rece, dur, aspru, de ce tocmai in momentul in care am renuntat la baiatul din mall? eee cu toate astea mi-am dat seama ca nu am iubit; mi-am uibit candva barbatul, dar din moment ce ochii si inima imi fugeau dupa altu e clar ca iubirea a fost pierduta undeva pe drum.
IN CONCLUZIE: nu poti iubii 2 barbati, daca ajungi aici, inseamna ca nu iubesti pe niciunu, decat daca ai si renuntat la cel vechi pentru cel nou
MULT SUCCESC SI CELOR CARE N-AU TRECUT PRIN ASTA NU LE DORESC SA SIMTA SENTIMENTUL DE DUPA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunosc sentimentul de DUPA. E devastator, nu cred ca are remediu sau daca da, as vrea sa-l stiu si eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la urma imi poate spune si mie ce e dragostea asta? Eu cred ca este un sentiment pe care fiecare il simte in felul sau si care este numit generic"dragoste". Asa spuneam si eu ca si voi dar pana s-a patesc. Eram cu un tip de cativa ani, iar rel a inceput sa scartaie rau de tot, cu toate astea eram f atasati unul de altul si nu puteam sa ne despatim, pur si simplu nu puteam sa renuntam. Doar ca intr-o zi, dupa vreun an de suferinta cu actualul(devenise rece si distant) am facut cunostinta cu un tip, coleg cu prietena mea. Atractia fizica a fost atat de mare incat ne-au luat foc inimilele amadurora instant. Am avut o relatie scurta, de vreo 6 luni dar ffff intensa. De ce asa scurta? Pentru ca intre timp incercam sa ma despart de fostul iar el ma tinea cu dintii. Si uite asa am inceput sa "iubesc" 2 barbati.Era normal sa am sentimente puternice si pentru cel "vechi" doar am stat 6 ani cu el zi de zi. Au inceput amandoui sa se milogeasca, sa planga, cadouri, flori... a fost graznic. Am slabit intr-o luna 4 kg( in conditiile in care aveam 52 kg). Pana la urma l-am ales pe cel "vechi" dar vreau sa va zic ca o mica parte din sufletul meu a ramas la celalat. Nu regret alegerea facuta dar au trecut 4 ani de at si inca ma mai gandesc la el. Si pana la urma e cred ca e normal ca doar nu il alegeam pe unu si iubirea pentru celalalt disparea instant. Oricum nu va doresc sa treceti prin asa ceva, a fost ingrozitor. PSbig grinRAGOSTEA CAND VINE NU TE INTREABA.Credeti-ma POTI IUBI 2 BARBATI ODATA.

Si apropo de ce spuneam la inceput sa stiti ca nici mamele nu isi iubesc copii la fel, ii iubesc pe toti, dar nu la fel.

| wiNNzor a răspuns:

Nu stiu ce sa spun...grea intrebare dar insa nu cred