| Xenoverse1 a întrebat:

Fratele meu din Anglia e un egoist, si-a luat Samsung S10 pe abonament si a vandut S9+ in loc sa mi-l dea mie cadou de crăciun. Si mi-a promis că imi da mie S9+ cand isi va lua telefon nou.

Am si eu telefon dar bateria îi praf, de abia ma tine o zi, e vorba de Samsung A5 2017.

Fratele meu a avut si S8 si l-a vandut si pe ala acum 2 ani in loc sa mi-l dea mie, am ajuns la concluzia ca fratele meu nu tine la mine.

Voi ce păreri aveti?

26 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In loc sa til dea gratuit a fost selfiş cu tine. Neam de traista

| Adry05 a răspuns:

Da, cum îndrăznește să facă ce vrea cu banii munciți de el și să-și recapete o parte din investiția în celălalt telefon în loc să i-l dea de-a gata fratelui care stă și nu face nimic...

| Mosotti a răspuns:

Sincer? Normal ca nu tine daca ti-a promis ca ti-l da si nu ti l-a dat. Daca nu promitea, era altceva, deci il doare in pix de tine, daca n-ai avea ce manca, nu ti-ar da nimic.
Singurii care tin la tine cu adevarat sunt parintii si bunicii, restul-s praf, sa ti minte asta, sau pot fi praf, asta daca nu toti sunt asa.

Deci am parere proasta de el!
Ce zic colegii de forum e eronat, pai tocmai ca nu are obligatie, daca tinea la tine, iti dadea, nu alegea sa nu dea. Nu trebuie neaparat sa ai obligatie ca sa faci un gest mai ales daca l-ai promis.

Nici parintii n-au obligatie, dar daca au bani, aleg sa-ti ia, deci ei tin la tine, e simplu.
De acum in colo la o adica in viata daca are nevoie de ceva de la tine, fa-i la fel, nu-l ajuta, ca precis daca are nevoie si poti, are nesimtirea sa-ti ceara sa-l ajuti!

| Catrice a răspuns:

Of of, iar fratele asta egoist care muncește și nu-i da nimic lui fra-su de sta și lenevește acasă... data nedreptate in lume sad

| Xenoverse1 explică (pentru Catrice):

Daca vrei sa stii, am incercat de multe ori sa ma angajez undeva, dar nu au vrut nimeni sa ma angajeze uite aici dovezile.

https://www.tpu.ro/......-angajeze/

https://www.tpu.ro/......ufland-si/

https://www.tpu.ro/......stau-intr/

| cristimihailov a răspuns:

Offf... ce probleme grave ai.
Si te pomenesti ca esti si in depresie...

| NotNamed a răspuns:

Aceeasi parere. Acum e golan de UK.

| Xenoverse1 explică (pentru NotNamed):

Golan dar si-a încălcat promisiunea, în ziua de azi nici in familia ta numai ai incredere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Că nu trebuie să ai așteptări mari de la nimeni in aceasta viata fiindcă vei fi dezamăgit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu accepta nici răul, nici binele de la om.
Și cel mai important : sa nu te încrezi in om.

Nu e nimic egoist. Poate ai tu așteptări mari. Dar dacă ți l-a promis, trebuia sa ți-l dea. Oricum, nu e literă de lege.

| Adrian5575 a răspuns:

Nu este obligat sa iti dea el telefon. Munceste si tu si cumparati sau multumeste-te cu cel pe care il ai.

| Xenoverse1 explică (pentru Adrian5575):

Era obligat să îmi dea telefonul, dacă ai promis ceva, macar tine-te de cuvânt.

| Mopmop a răspuns:

Parerea mea e ca nu ar trebui sa fii suparat pentru atata lucru. Pune in calcul daca un telefon e mai important decat o relatie buna cu fratele tau!

| badpanda a răspuns:

Bulangiu.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Si daca e fratele tau, nu inseamna ca trebuie si este obligat sa iti dea tie totul moca.Pana la urma, omul vrea sa isi vanda produsul si sa faca un banut in plus.Tu ai da un telefon vechi, functional si bunicel pe gratis? Nu prea cred, asa ca nu te mai plange.

| Xenoverse1 explică (pentru IonutSiAtat92):

Tu dacă erai in locul meu nu ai face la fel?

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru Xenoverse1):

Si mai exact, tu ce ai facut? Ai descris doar ce te doare, nu si cum ai actionat in privinta asta.

| Freya1 a răspuns (pentru Xenoverse1):

E fratele tau nu? Nu e mama, nu e tata e fratele.Deci practic, nu are nici o obligatie fata de tine decat daca vrea.
Nu poti sa judeci sau sa fi supărat pe un om ce munceste sa isi cumpere un lucru pe care si-l doreste. Poate avea nevoie de bani de pe acel telefon, poate si la mana a doua acel telefon nu era ieftin si se putea folosi de bani aia.Asa ca, daca vrei telefon cerele alor tai, ca nu e obligat fratele tau sa te tina sau sa isi cumpere lucruri.
În curând poate se va căsătorii, va avea copii, nu ai vrea sa ia de la gura lor sa iti dea tie?

| Xenoverse1 explică (pentru Freya1):

Raspunsul tau nu m-a ajutat deloc.

| Freya1 a răspuns (pentru Xenoverse1):

Nu te ajuta pentru ca nu iti dau dreptate.
Dar din ce am zis poti sa înveți ceva, asa ca sfatul meu e sa mai asculti si păreri contra ca poate pe parcurs vei conștientiza anumite lucuri.
Ai fi vrut sa vin sa iti spun ca fratele tau e nesimțit ca nu isi cheltuie bani cu tine in loc sa se ajute pe el? Nu am cum sa zic asa ceva daca nu e drept.

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru Xenoverse1):

Eu nu am frati, sunt singur la parinti.Eu telefonul vechi pe care tata il dorea, l-am vandut lui pe bani.

| Roberrt21 a răspuns:

Probabil avea nevoie de bani ca sa isi cumpere telefonul nou, de aceea a vândut pe cel vechi( parerea mea )

| Xenoverse1 explică (pentru Roberrt21):

Pentru el mai important sunt bani decât fratele lui, din pacate asa e in ziua de azi.

| al0o0o0 a răspuns:

Iubirea nu consta in lucruri materiale. Faptul ca nu ti-a dat un amarat de telefon nu inseamna ca nu tine la tine.Invata sa apreciezi gesturile mici si ceea ce ai.

| Xenoverse1 explică:

Ho, ba! Ce te-ai pornit asa, ca eu i-am cerut doar un telefon care nu ii mai trebuie, doamne numai ciudati sunt pe TPU.

| zilog a răspuns (pentru Xenoverse1):

Scuze dar sunt suparat de cei ce cred ca aici umbla cainii cu covrigi in coada!
Scuze!