| Trix_4411 a întrebat:

NEED HELP! URGENTcrying( Acum cateva zile m.am certat cu prietena mea cea mai buna. Ne.am certat rau, dar mai mult din chestii total banale. Si dupa ne.am impacat cca, dar acum nu mai vb cu mine si ma evita pe cat de mult e posibil. si nu inteleg de ecrying Ea s. a imprietenit cu dusmanca noastra de moarte. si de atunci parca nu mai vrea sa auda de mine;(( nu inteleg de ce. va rog, ma puteti ajuta? Cum s. o recastig inpoi?;(( Dau funda; x

Răspuns Câştigător
| Smalzeero a răspuns:

Cea mai buna solutie mi se pare ca ar fi sa o intrebi direct si deschis ce s-a intamplat.Ai putea sa o inviti pe-afara intr-o zi si atunci cand e in fata ta sa ii spui ca nu vrei sa va certati sau sa va ascundeti ceva si ca daca are o problema cu tine sa iti spuna ca macar sa nu mai fii confuza...mai bine sa stii una si buna decat sa te tot intrebi daca intr-adevar are ceva cu tine sau doar ti se pare.
Nu fa greseala sa vorbesti cu ea(sau cu oricine altcineva)despre lucruri sentimentale prin sms, la telefon sau pe internet.In primul rand,odata terminata discutia,ea poate imprastia la toata lumea ce ai spus tu doar pentru a se amuza(unele persoane rad de oamenii sinceri)...iar in al doilea rand fiind fata in fata,ea poate vedea ca e serioasa treaba,iar tu poti vedea daca este sincera din limbajul ei non-verbal.
Si oricum singurul avantaj pe care-l pot vedea in a vorbi cu ea despre prietenia voastra prin intermediul internetului sau al telefonului e ca poti sa iti ascunzi timiditatea si ca ai mai mult timp sa te gandesti ce si cum sa ii spui, insa si asta e nociv pentru tine pentru ca astfel nu iti dezvolti abilitatile sociale cum trebuie.
Daca o discutie"face-to-face"nu va ajuta, poti sa o lasi balta... Unii oameni sunt foarte nestatornici si nu pot avea"prieten/a cel/cea mai bun/a"pentru ca se simt sufocati si izolati... daca si ea e una din aceste persoane las-o in pace o vreme si-ai sa vezi ca dupa ce se satura de"dusmanca"voastra se va intoarce la tinewinking
Take care si ai grija in ce relatii pui suflet...la urma urmei trebuie sa fii cat de cat independenta sentimental: prietene cat, cum si cand se poate...insa tu trebuie sa fii pe primul loc in viata ta si pe langa faptul ca nu poti avea aceeasi prietena pana la moarte fara sa faceti amandoua cateva compromisuri de-a lungul timpului, mai e si ideea ca unele pauze fac bine relatiilor.
Bafta!>big grin

6 răspunsuri:
| Lummy a răspuns:

Inseamna ca nu a fost niciodata prietena cu tine. si daca ea nu vrea de buna voie sa vb tine, nu o poti obliga.

| PrajituricaCuBomboneleColorate a răspuns:

Vorbeste cu ea,sigur are un motiv pentru care te ignorasad
si eu m-am certat cu prietena mea cea mai buna,si azi nu voia nici sa se uite la minecrying
daca chiar nu vrea sa va impacati,fa-ti alta prietena daca aihappy
depinde si in ce zodie suneti, conteaza, crede-mahappytrimite-mi mesaj privat si zi-mi ce zodie sunteti ca poate stiu daca voi doua sunteti facute pentru a fi prietene bunehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cereti scuze si dai un cadou gen o bratara FrIeNd sau ceva de genu o rogi sa te ierte si daca nu, nu ai ce face

| Abramburika a răspuns:

Fraiera ai fi daca ai acceptao ca pr inapoi.eu cu pr mea cea mai buna ne-am certat pe lucruri f grave, dar stiind cate am facut una pentru alta nu a tinut supararea si nu am facut nici una dintre noi faze sa vb cu dusmanul sau etc...nu ti-a fost pr!

| xAdiinax a răspuns:

Stiu ce fel esad
s`o recastigi? fa`i in ciuda
fa`ti o ''bff'' si ea va veni innapoi
fiindca ea va fi geloasa
succes:*

| Trix_4411 explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturi :X. Am fost sa.i fac o vizita si dormea. am trezit.o dar a meritatlaughing Am vorbit cu ea foarte deschis. mi.a explicat absolut tot ce s.a intamplat si de ce s-a indepartat de mine. Ne-am impacat. De fapt ea se folosea de " dusmanca " ca sa o tina departe de noi doua si de prietenii ceilalti din jurul nostru. din fericire, i.a reusit planul, iar tipa (" dusmanca" ) a renuntat sa fie ea in centrul atentiei si sa bage ura si raca intre ceilalti. so, for now, is a happy ending happy thank's again so much not worthy