| anonim_4396 a întrebat:

HELP URGENT!

Dupa 4 ani de relatie, nu mai stiu ce sa fac. Ne-am inteles bine pana acum, am simtit ca ma iubeste mai mult ca pe orice, dar de vreo 1 luna incoace o tinem tot in certuri-despartiri-impacari de cateva zile. Am gresit prin faptul ca nu ne vedeam asa des in ultima perioada, pentru ca facultatea imi ocupa tot timpul, iar programul lui de la servici e cam incarcat.

Acum 1 saptamana imi cerea el sa ne impacam si nu voiam, acum ii cer eu si nu vrea. Imi tot spune ca nu mai vrea sa fie cu mine si sta cu baietii la baut si pierde vremea dupa job, desi are 27 de ani, eu 22. De abia imi raspunde dupa 30 de apeluri, desi de 4 zile am tot incercat sa vorbesc frumos cu el,ii trimiteam mesaje frumoase, el in schimb ma jigneste, ma injura si tot asta zice ca s-a terminat si ca el si-a ales un drum bun acum. Imi pasa de el si tin mult la el si nu vreau sa isi distruga viata langa niste tembeli si alcoolisti! Nu mai stiu ce sa fac! Nu vreau sa il pierd! Am fost si azi la el, nu era acasa, era cu baietii la distractie. Am discutata cu mama lui cu care ma inteleg f bine si mi-a spus ca urla si e nervos si acasa. L-am intrebat daca are pe altcineva, dar nu are si simt ca inca ma iubeste, dar nu stiu cum sa-l aduc inapoi langa mine. Va rog mult sa ma ajutati!

5 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Sunt fel de fel de greşeli şi mici tensiuni care pun la încercare o relaţie de prietenie în timp. E nevoie să ţii mult la acea relaţie de prietenie pentru a avea răbdare, pentru a sacrifica orgoliul, pentru a acorda bunavointa…

Trebuie să te asiguri că partenerul de viaţă poate fi capabil să îţi fie şi prieten, şi un bun sfătuitor. Viaţa ne va pune în faţă atât de multe provocări încât e nevoie putem colabora permanent cu cei de lângă noi, sau, cei de lângă noi să fie capabili să colaboreze cu noi în momente critice în care vom fi nevoiţi să ne situăm.

Se spune că poţi consuma un sac de sare lângă o persoană, îi poţi sta alături mult timp fără să ajungi să o cunoşti în mod concret. Şi asta pentru că nu am văzut-o (sau nu am vrut să o vedem cum se manifestă în situaţii critice…

De abia atunci vom afla cine sunt cu adevărat cei din preajma noastră, sau ce reprezentăm noi pentru ei…
De cele mai multe ori asta se întâmplă cam târziu...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Poate asta ti-ar fi de folos: http://www.jw.org/......-potrivit/

Cele bune!

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Nu confunda faptul că are un ataşament faţă de tine, ca urmare a 4 ani de relaţie cu "iubirea". De fapt până la urmă presupun că ţine şi de ce înţelegi tu prin "iubire", ce standarde îi oferi stării. E posibil să treacă printr-o perioadă mai delicată, declanşată de cine ştie ce, şi cel mai bun lucru e să-l laşi în pace, nu te poţi înţelege cu un om băut şi nu vei primi în schimb decât alte jigniri. Dacă îl apucă dorul de tine, te caută el, acum să nu fie doar un "dor" de altă natură, după care să reia de unde a rămas. Oricum ar fi, doar atunci îi poţi transmite ceva, poţi comunica cu el, când şi el doreşte asta, indiferent pentru ce motive. Să încerci să vorbeşti cu el când el în mod evident nu vrea şi nici nu e în deplinătatea facultăţilor mintale, e atât ineficient cât şi naiv. Şi apoi, mai e o chestie, dacă tu tot "tragi" de el, deşi el se comportă cum are chef cu tine, îi întareşti ideea că poate să facă orice, că tu îl accepţi oricum, ceea ce în niciun caz nu va duce la o îmbunătăţire a tratamentului său faţă de tine. În concluzie, e bine să-l laşi în pace şi să încerci să-l "recuperezi" atunci când vrea el, dacă el nu vrea, nici tu n-ai ce să faci. Cam asta.

| Alina570 a răspuns:

Poate are vreo problema in prezent. Poate bea din cauza vreunei intrebari existentiale. Naiba stie. Ar trebui sa lasi la o parte relatia voastra, pentru moment, si sa ii arati ca esti ingrijorata pentu el, indiferent de viitorul vostru ca pereche. Incearca sa discuti cu el neutru, fara a aminti sentimentele si relatia voastra. Daca nu merge, poate ar fi bine sa renunti. Nici o femeie nu ar trebui sa stea langa un barbat alcoolic care nici nu accepta ajutor pentru a se lasa de bautura.

| silwianis a răspuns:

Scuze daca te voi jigni. cand am inceput sa citesc primele randuri. am avut impresia si mi am spus. inca o pustoaica..smd... dar cand am aflat ce varsta ai. am ramas de a dreptul blocat! Scuza ma incaodata!
Spui ca l iubesti si ti la el! Crede ma. Degeaba daca lui nu i pasa nici catusi de putin de tine!
Iti recomand din tot sufletul. si sper sa mi urmezi sfatul,!
uite ce ai de facut.
1. Lasa l in pace o perioada si nu l mai cauta sub nicio forma.
2.Nu i mai da mesaje nu l mai suna!
nu stiu sigur dar cred ca i ai acordat prea multa atentie. si ai fost prea buna cu el!
sunt ferm convins ca i ai suportat foarte multe mai mult decat spui tu pe aici! Si acum. sincer vorbind cam ce ai vrea de la aceasta relatie ..sa urmeze o casatorie sa formati o familie?
Cu cine cu el? Te ai gandit. cum va fi pe viitor?