| ElenaErika a întrebat:

Hey! Am o stare foarte aiurea. Ma simt singura si neinteleasa, neiubita de nimeni. Poate si aceasta perioada a sarbatorilor imi creeaza starile astea. Simt ca nu am prieteni, ca cei pe care ii credeam prieteni, sunt defapt niste falsi, nu ma inteleg cu parintii care nu vad decat cand fac ceva rau, cand fac bine nu sunt apreciata, sau macar sa recunoasca asta. Imi place de un tip, care este foarte dificil, care stie ce sentimente am pentru el [ pentru ca eu i-am zis, nu imi e rusine de ceea ce simt], si el mi-a zis ca ii place de mine [ ma rog, in mod indirect prin fratele lui] pentru ca el nu e tipul comunicativ din punctul asta d evedere, nu cred ca a stat cu vreo fata pana acum si ma gandesc ca de aceea e asa. El e mai mult pasionat de petreceri, tot ce tine de tehnologie si alte chestii din astea. Si initial nu cred ca stie ce vrea. Si stiu ca imi pierd timpul cu el, dar am prins drag de el. Ma invarte cum vrea el cred, desi eu pana acum nu am stat dupa niciun baiat. Nu inteleg de ce mi se intampla toate astea. Anul acesta am pierdut o multime de oameni dragi [ au murit, au plecat din tara si asa mai departe] si chiar le simt lipsa. Nu am ganduri sinucigase sau chestii de genul asta. Dar am o stare foarte proasta, un sentiment tampit care ma scoate din minti. Eu sunt o persoana vesela de obicei, imi place sa profit de fiecare clipa si nu era zi sa nu zambesc macar o data. Dar toate astea m' au schimbat si mi'e dor de vechea eu. Voi ati trecut prin momente din acestea depresive? Stiu ca timpul este cea mai buna solutie pentru toate astea, dar vreau macar cateva sugestii ce as putea face in legatura cu asta, sau idei de activitati care mi' ar ocupa timpul. Poate asa o sa scap de starea asta. Sarbatori fericite tuturor! Astept raspunsuri! Funda

Răspuns Câştigător
| emilitalia a răspuns:

Buna Mona. Mda asta este viata cu bune si rele. Si eu am avut si inca mai am momente din astea prin care treci tu, mai ales atunci cand eram in strainatate de sarbatori.Este normal ca atunci cand esti o persoana mai sensibila sa intalnesti asemenea clipe urate. Sincer sa fiu am incercat tot timpul din rasputeri sa nu ma mai gandesc la momentul prezent ci la cu totul alte momente din trecut care au fost destul de frumoase sau sa gasesc o ocupatie care sa ma acapareze in totalitate Cu timpul vei reveni la viata ta si ai sa incepi iarasi sa zambesti. Uite un prim pas ai facut atunci cand ai scris gandurile tale aici. Nu este un lucru urat sa discuti si cu alte persoane(fie ele chiar si necunoscute) problemele care le ai. Am o propunere : toti cei care se simt singuri de sarbatori sa facem conferinta pe skype si asa sa ne ajutam unii pe altii dar pana atunci fruntea sus si zambeste. Viata este frumoasa. Sarbatori fericite si un calduros LA MULTI ANI.

7 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Asa ma simt eu zilnic cum te simti tu,adica e ceva normal la mine, ma cert mai mereu cu tata si altele, sarbatorile pentru mine sunt pur si simplu niste zile in care beau si mananc mai mult laughing nu vreau sa supar pe cineva, dar nu am fost crescut in spiritu sarbatorilorhappycapu sus, o sa treaca.

| introduaicinumele a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, si pentru persoanele pe care le-ai pierdut, in unele momente ar trebui sa te gandesti ce ti-a mai ramas, uneori chiar ajuta, trebuie sa vezi partea plina a paharului. chiar daca uneori nu este prea plina happy Trebuie sa ai o activitate care sa-ti ocupe timpul, asculta muzica, joaca-te pe PC (mai putin aici daca esti fata, nu stiu ce jocuri sa-ti recomand) sau i-ati un animal de casa, interactioneaza pe forumuri cu alte persoane etc.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Du-te si pe la biserica, pe bune.

| Hevnoraak a răspuns:

În mare parte sunt în aceeați situație, țin la o fată, nu știu dacă sentimentul e împărtășit, colegi din clasă îmi distrug încet nervi, simt încet că înebunesc dar mi-am facut o promisiune:
"I will never accept defeat, i will never quit"
Dacă nu aș încerca să îmi respect promisiunea aș ajunge o epavă.
Întotdeauna indiferent de situație să ști că există speranța ca toate vor fi bine dar trebuie să crezi în asta.

| emignon a răspuns:

Buna seara! Va inteleg problema.
Mai inteleg ceva:in aceste momente NU avem nevoie de prieteni. Iar la o alta relatie sa nu ne fie gandul; oricate ar fi,pana nu facem curatenie in propria viata,si nu vom face dezvoltare personala,toate lucrurile vor continua pana vom invata lectia:in realitate,unica iubire pe care o meritam in viata e iubirea fata de propria noastra personalitate. Acolo avem de lucrat,la personalitatea noastra,ca sa ne debarasam de trecut,si sa traim cu satisfactie prezentul,creandu-ne totodata sanse la un viitor fericit si sigur.
Ceea ce avem nevoie acum,o vizita la psihoterapeut sau macar la un psiholog bun,apoi un animal de companie si de apartament, un joc de puzzle cu pomi infloriti, case si animale, o ceasca de cafea cu zahar cat trebuie, si o telenovela despre dragoste, prietenie, etc., la care sa radem cu lacrimi seara, si de a carei desfasurare sa ne amintim cu placere dimineata. E de preferat o telenovela cu mai mult de 100 de episoade. Iar dupa asta ne revenim garantat,si putem lua totul de la inceput, in afara de tot ce ne-a afectat in trecut! Sa lasam trecutul relational in cosul de gunoi pentru amintiri nedorite, ca numai acolo-i e locul!
Apropos, cred ca v-ati revenit macar un pic din Decembrie. Iar pentru Decembrie, cel mai bine e daca incercam planul:ursuleti de plus, doar pentru propria desfatare. Cadouri, printre care multe din ciocolata, doar pentru propria alinare. Serile de 24, 25 si 26, 31 si 1 Ianuarie ar fi bine petrecute in camera noastra,fara televizor (ca ne poate crea stari de nostalgie,care nu ne fac bine),dar cu un DVD Player,la care sa urmarim DVD-uri cu peisaje si obiceiuri din diferite tari,unde nu cade zapada,cu filme indiene,cu filmele,,Toate panzele sus",,,Declaratie de dragoste"-in care ar fi bine daca v-ati imagina ca sunteți Ioana. Ar fi bine in acel timp sa mancam si sa bem un pic mai mult decat am considera ca-i sanatos,dar fara a exagera. Putem incheia seara punandu-ne muzica,dansand de unii singuri prin camera,fara sa ne pese de nimeni si de nimic,avand cea mai mare si sanatoasa iubire si relatie din cate se poate:iubirea si relatia fata de propria personalitate si persoana,nicidecum fata de propriul eu. Ar fi bine sa continuam sa dansam prin camera, chiar cu lumina aprinsa, daca perdelele vor fi lasate, cu DVD-ul pornit, si pus pe silentios, cu muzica rasunand in surdina, iar peisajele frumoase de pe ecran desfasurandu-se in voie, si transferandu-va intr-o lume de vis. De asta sunt sigur ca aveti nevoie.
Mult succes, si s-auzim numai de bine.

| danielcoman32 a răspuns:

Treci printr-o depresie foarte normala, si foarte adolescentina.totul e ok cu tine,se intampla cam tuturor.fa un efort si iesi cu prietenii,sau citeste, sau scrie, ocupa-ti timpul cu ceva, in care sa ai mintea ocupata, nu fizicul.va trece totul, esti ok.

| AmELiA100000 a răspuns:

Timpul le rezolva pe toate dar pana atunci iti propun sa-ti faci prieteni, sa te mai distrezi dar nu-ti face griji o sa treaca