| DanutaP a întrebat:

Nu am prieteni crying, fac 12 ani acum la sfîrșitul lui martie,deși sunt sănătoasă,învăț bine și fac parte dintr-o familie bună,sînt tristă, deoarece n-am prieteni...Eu cred că n-am amici,pentru că bunica mea este învățătoare,toți cred că ea mă ajută și că am note bune în zadar.Însă nu e corect,ea nu mă ajută la nimic,ea e învățătoare de clasele primare, nu și de clasele mari (de la a V în sus). Aproape toți din clasă își bat joc de mine, nu știu ce să mai fac, m-am saturat de singuratatea asta, vreau si eu niște prieteni cu care sa ies în oraș, ce să fac ca să am prieteni? Vreau un sfat neapărat! Da funda sad

14 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Ai abia 12 ani.
Incearca sa comunici.

| DanutaP explică (pentru Doub):

Eu comunic! Credeam că sînt prea serioasă, acum m-am făcut mai glumeață, aș face orice ca să am prieteni
!

| DanutaP explică (pentru Doub):

Comunic!

| 1man1 a răspuns (pentru DanutaP):

Nu chiar orice, doar ceea ce este necesar si util!

| MskDesign a răspuns:

In primul rand, trebuie sa mai lasi pc-ul si sa socializezi in lumea reala.
In al doilea rand, esti cam mica pentru a iesi in oras cu prietenii, poate la joaca este mai potrivit.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Danuta,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Țoglă a răspuns:

La 12 ani se iasă în parc, nu în oraș.
Fii mai tupeistă și abordează-ți posibilii prieteni, intră în grupuri de copii, deschide subiecte și sigur se vor găsi 2, 3 care să te placă ca prietenă.

| Laurentiu017 a răspuns:

Daca imi zici daca iti place de cineva te ajut...

| DanutaP explică (pentru Laurentiu017):

Sigur că-mi place!:3

| Laurentiu017 a răspuns (pentru DanutaP):

Bun, daca iti place de cineva, du-te la el si spune-i ca-l place, asa vai avea prieten.

| Valy93 a răspuns:

Nu mai baga toti invidiosii in seama. Tine minte vorba asta: "Fiecare la timpul lor".

| DanutaP explică (pentru Valy93):

Nu-i iau în seamă, dar ei încă mai mult mă bîrfesc...Este o fată în clasă care mă bîrfește din clasa I-a (crede-mă este oribil cînd cineva te vorbește pe la spate, decîte ori am plîns)!

| Cata674 a răspuns:

Eu am 13 ani, si da am prieteni compatibili cu mine, exista si acei oameni care nu sunt chiar prietenii tai. Incarca sa iti faci prieteni mai compatibili cu tine si comunica mai mult.

| ElMaestro a răspuns:

Poate eşti invizibilă. Capu' sus, viaţa-i lungă!