Întrebare recomandată | xFaith a întrebat:

Hi...
Tata pur si simplu nu vrea sa accepte ca eu fumez. Fumez de un an jumate. Tin sa mentionez ca am 19 ani.
Tata s-a apucat de la 18 ani si fuma lejer in fata bunicilor mei. si inca mai fumeaza.
Are momente cand glumeste cu mine pe seama fumatului ( nu m`a prins niciodata fumand dar stie oricum )
si mai are momente cand imi spune : Te las asa. dar daca te-am prins cu tigarea in gura ai terminat-o cu mine, direct pe limba ti-o sting.
Faza e ca nu prea mai imi da asa bani ..ca stie pe ce ii dau. Eu cred ca sunt suficient de mare ca sa pot face ce vreau, fara sa imi mai interzica nimic. Mama care este nefumatoare, ma lasa dar tata nici nu vrea sa auda.
Dc nu poate accepta?

Răspuns Câştigător
| MasterOfDisaster a răspuns:

De ce ii ceri bani sa iti iei tigari?
Gaseste-ti un loc de munca si fumeaza cat vrei. Cat timp stai pe banii parintilor nu poti sa faci figuri si sa te oftici ca nu vor sa iti dea bani pentru prostii.

Daca iti gasesti un loc de munca si fumezi pe banii tai, tatal tau ar accepta mai usor ca fumezi.

20 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Intrebi de ce nu poate accepta.
Din protectia morala pe care simte nevoia s-o exercite asupra ta,ca parinte.
Si,macar sa nu te nenorocesti pe banii lui.
Cel putin,eu asta i-am spus fiului meu:"daca vrei sa fumezi,strica-ti plamanii pe banii tai".
In plus, vede singur unde m-a adus fumatul.
Si inca nu stim cum o sa fie ultimul capitol.
Nu fuma, toti cei care ti-au raspuns aici, au dreptate, te omori singur.

| mgtow a răspuns:

Are un fix sa nu-i urmezi mostenirea tigarii.

| alessia5158 a răspuns:

Iti raspund tot cu o intrebare : din ce motiv esti ingrijorata de greutatea ta? Vezi-ti intrebarea :http://www.tpu.ro/......-19-ani-1/

Taica-tu stie el ce stie --- doar e fumator cu "state" vechi!

| xFaith explică (pentru alessia5158):

Sa inteleg ca ai cautat intrebarea asta, unde am pus eu intrebarea acum aprox 2 luni.
Dar, revenind la intrebarea de fata. Am 19 ani, si ar trebui totusi sa ma lase ..nu sa imi atraga atentia, ca si el a fost ca mine.

| alessia5158 a răspuns (pentru xFaith):

Am dorit sa-mi fac o impresie generala despre persoana ta --- mi-e greu sa inteleg ca, la varsta ta, nu-ti poti explica opozitia unui parinte, el insusi dependent de nicotina.

| onasis1961 a răspuns:

Are dreptate, nu este sanatos şi mai costa si o spinare de bani.Dar este alegerea ta, normal ar trebui sa te lase dar sa ti le cumperi din surse proprii.

| mona a răspuns:

Nu accepta din mai multe motive cum ar fi in primul rand sanatatea, banii care merg aiurea pe tigari si partea proasta e ca atunci cand vrei sa te lasi de ele nu prea reusesti

| IloveME a răspuns:

Asa sunt ei!
Stai linistita ca eu am 24 de ani, de la 17 ani sunt p banii mei si pana acum o luna nu am fumat in fata tatalui meu! nu accepta asta!

| IloveME a răspuns:

Cica vor sa ne protejeze, dar ne dau cel mai mult exemplu mai ales ca ei fumeaza mult mai mult decat noi!

| IloveME a răspuns:

Scuze cel mai bun voiam sa spun!

| horia2012 a răspuns:

Asa e, ai dreptate. Esti suficient de mare sa faci ce vrei. Lasa hainele, mirosul sanatatea. Pentru un fumator astea sunt vrajeli.Totul se reduce la
bani. Eu dau pe tigari 4500 lei pe an. Adica 2 iphone-uri. Fa un calcul simplu ce poti cumpara cu 4500 lei.Haine de firma, incaltaminte de firma, electronice de calitate. Iphone nu am,
dar 4500 de lei dau pe tigari.
Asa ca tatal tau stie ce spune. Chiar si daca vei avea banii tai, tot o sa-ti faca observatie, pentru ca atunci se va gandi la situatia ta materiala.
Eu sunt o fire mai pragmatica. In final, alegerea e a ta.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Fumatul nu te face mai destept, dar mai bolnav si sarac da

| Wøodenpints a răspuns:

Mă oameni înguşti, fata întrebat altceva.
Majoritatea au răspuns de parcă întrebarea ar fi fost "cât de nocive sunt ţigările şi cum mă pot lăsa de fumat".
Nu o mai faceţi pe cetăţenii grijulii faţă de sănătatea şi banii altora.

Cât despre întrebare, aşa face orice părinte la început. Dar cu timpul, se resemnează că are un copil fumător. La urma urmei e doar un viciu, toată lumea are unul, ce dracu'.

| HaKa93 a răspuns:

Deoarece stie ca e greu sa te lasi si ca iti distrugi sanatatea. si ca dai banii pe altceva, adica ii arzi.
asta e singura explicatie

| BSwwatch a răspuns:

Pai sunt mai multi factori, sun fumator de 15 ani! in primul rind stii ca afecteaza grav sanatatea, bine m-am gasit eu sa-i dau sfat care le "maninc"da sun constient de cea ce se intimpla, 1.sanatatea,clar o afecteaza, 2sti ca noi fumatorii am un miros aparte, se simte cand stai aproape de un nefumator, put hainele la propriu daca stai 2 ore intrt-un pub,gur mirose urat dupa ce ai terminat tigarea de fumat,asta mi-o spunea prietena,nici ca-i venea sa ma pupe,o si cred,bani arsi la propri si daca faci un calcul ai sa vezi ca ai putea face multe chestii cu banii pe care i-ai ars pe tigari timp de un an si jumate,sunt numai dezavantaje,nu i-o lua ni nume de rau,ca el e constient ce inseamna sa fii fumator da asta nu inseamna ca trebuie sa lase garda jos,trebuie sa te sperie,ca se gandeste la binele tau,parerea mea,na,poate daca eu aveam pe cineva alaturi in copilarie care sa ma indrume si sa nu-mi iau singu deciziile, pate nu fuma-m, app mi-ai facut pofta asa ca am sa aprind o tigare, Tu decizi pina la urma, nici mama si nici tata!

Răspuns utilizator avertizat
| Adryan17 a răspuns:

Tatal tau probabil e dependent. si oricat de mult ar vrea sa renunte nu poate. Nu vrea ca fiul lui sa pateasca la fel, faptul ca glumeste cu tine, nu inseamna ca accepta ca tu fumezi. Retine, e parintele tau si iti vrea binele. Parerea mea e sa-l asculti si sa scapi de acest viciu.ti-o zic ca de la fost-fumator la fumator.

| crystiyna a răspuns:

Pentru ca stie ce inseamna! uite tocmai acum mama se ia de mine k fumez si simt k o sa am un moment de isterie! in fn nu e bine! incearca sa le lasi acum cand nu e prea tarziu!

| TheRageQuitter a răspuns:

Parintii nu sunt restrictivi pentru ca le place, sunt asa ca sa te protejeze.
Tatal tau are toate motivele sa iti faca asa ca doar este fumator si stie senzatia prin care treci si tu cand fumezi, si realizeaza ca ceea ce faci este gresit pasandu-i de sanatatea ta.

Este adevarat ca el apare ca un ipocrit in fata ta, dar vazandu-l pe el fumand si neoprindu-se inca de la 18 ani ar trebui sa iti traga si tie un semn de alarma.

Poate nu vrea sa te vada cum ajungi ca si el.Dependent si plin de riscuri la boli.

Nu e ca si cum ii este raie de LIBERTATE sau ceva.