| Varanudormi a întrebat:

Intrebare pentru fete. Deci sa spunem ca amicul vostru cel mai bun cu care sunteti si coleg de clasa, cu care vorbeati, vorbiti orice si petreti timp impreuna, s-a indragostit de voi la un momemt dat si voi ati observat lucru asta si pana la urma ajungeti sa aveti o discutie pe tema asta si sa ii explicati ca nu puteti fi impreuna, ba chiar sa incerce sa va si sarute. Va intreb, voi ati mai putea fi prieten la fel cu el? Adica v-ati mai vedea cu acea persoana cu atata placere stiind ca el s-a indragostit de voi? V-ar deranja lucru asta? Si daca nu v-ar deranja de ce? Faptul ca ati continua sa va vedeti stiind ca el simte ceva inseamna ca simtiti ceva pentru el?

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, m-ar deranja, m-as simti inconfortabil rau in preajma persoanei aleia si cu timpul si treptat as ajunge chiar cat pot sa o evit. De aia si zic mereu ca nu trebuie sa-i marturisesti sentimentele unei persoane care nu da niciun semn ca ar fi interesata la randul ei d tine.

| Frank51 a răspuns:

Am trait cateva cazuri in ambele sfere(sa imi placa de cineva, si sa fiu placut de cineva). Cel putin pentru mine este un lucru bun daca stiu ca cineva ma place desi nu e reciproc de la mine, inseamna ca sunt o persoana buna si ma fac placut. Plus de asta nu am nimic cu persoana aceea, pot fi prieten in continuare cu ea.

In celalalt caz, cand mi-a placut de o fata si nu era reciproc, am vazut pe fata ei ca ceva nu e bine. La randul meu, cand stiam ca nu este reciproc evident am lasat garda jos si a inceput sa nu imi mai placa la fel de mult. La sfarsit am ramas prieteni si totul este ca inainte, nici eu nu mai simt nimic pentru ea.

| Varanudormi explică (pentru Frank51):

Deci, eu sunt baiat. Fata aceia nu pare deranjata ca el o vede altfel decat o prietena, cum am si zis, el a incercat sa o sarute, si totusi ea nu pare sa se distanteze de el, adica sa fie mai rece. Inca ii accepta invitatiile de a veni la ea acasa sa stea amandoi. Ea a zis ca nu stie daca simte ceva pentru el doar ca ii place compania luo, sa stea cu el, sa vorbeasca si asa mai departe si ca pe ea nu o deranjeaza ca el s-a indragostit de ea. Eu unu cred ca sentimentu e reciproc, ca si ea s-a indragostit de el.

| Frank51 a răspuns (pentru Varanudormi):

Depinde foarte mult de persoana. Spre exemplu fata de care imi placea a cedat, desi nu ii placea de mine, ii placea compania mea, caracterul meu, etc, si am avut un fel de relatie super complicata(mai mult cu beneficii), care nu a durat mult. Exista fete care vad invers, se detaseaza, incep sa se simta incomfortabil si vor sa intrerupa legatura cu un prieten care o iubeste.

| Crackman a răspuns:

Eu nu inteleg logica?, dai o sansa la om. Acuma nu stiu sunteti probabil pana in clasa 8 asa ca nu o sa iasa nimic.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Crackman):

Cum ai constatat tu ca el / ea este fata? Eu as zice mai mult ca este baiat...
Si a cerut parerea fetelor, tu cred ca esti baiat dupa cum scrii.

| Crackman a răspuns (pentru Kevinn2000):

Ce decutie Sherlock laughing) eu doar am zis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie mare sa pui mana pe o carte de gramatica. Iubeste-o!

| GirlOnline81 a răspuns:

Singura data cand as recomanda cuiva sa-si dezvaluie sentimentele este atunci cand acea persoana este sigura ca sentimentele sunt reciproce. In mod evident tu nu i le impartasesti, ceea ce ma face sa ma-ntreb de ce naiba s-a grabit sa riste o relatie de prietenie care este una dintre cele mai mari bucurii ale vietii?
Nu stiu daca as renunta la prietenia lui... e greu sa te sfatuiesc daca ar trebui sau nu sa continui sa-l vezi, din moment ce el nutreste altfel de sentimente pentru tine decat cele de grija, incredere si iubire ( o altfel de iubire) pe care le simti pentru toti prietenii tai. Pe de alta parte, prietenii buni ar trebui sa poata vorbi despre aproape orice. Asadar, vorbeste cu el si fa-l sa inteleaga ca nu-l vezi ca pe un iubit si ca daca el nu se poate descurca cu ceea ce simte pentru tine, atunci nu mai puteti continua sa va vedeti:

| TeoCata1804 a răspuns:

FriendZone happy

| Giulya2015 a răspuns:

Un mic sfat: nu te combina niciodată cu un coleg de clasa laughing (efectiv îți stă în gura). Dar eu una am rămas prietena cu un coleg după ce mi-a zis că mă place pentru că am incercat sa ii explic că am nevoie de el mai mult ca prieten, nu altceva.