| Maria3458 a întrebat:

Mai credeti in iubirea adevarata?

53 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Defineste notiunile "Adevarata" si "Iubire". happy

| RAY a răspuns:

Eu nu cred in absolut nimic,ori stiu ceva ori nu stiu, eu din ce am vazut, simtit, da exista iubire adevarata, dar numai am incredere in nimeni pe termen lung

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Vreau si eu sa merg in Jamaica, dar nu am incredere in firmele de transport pe distante lungi.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca credem, deoarece exista.
Doar 5% din populatie se casatoresc din interes, restul din dragoste.

| OrdanKarris a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai demonstrat ca esti materialista. Este exact pe dos cum ai spus, doar 5% se casatoresc din dragoste. Ceilalti 95% se casatoresc din interes. Tu traiesti cu impresia ca daca barbatul nu e vreun super-bogatan, nu se poate numi interes? La tine, eticheta interes exista doar in situatia in care poti sifona milioane de la omul respectiv? Iar daca te casatoresti cu un om care castiga un salar mediu pentru Romania, se numeste ca te "multumesti" cu acea persoana si ca te-ai casatorit din dragoste. Dar realitatea e ca daca ai avea ocazia sa atragi un super-bogatan, ai sari imediat pe acea oportunitate. Interes exista si pentru super-bogatani si pentru omul de rand. Diferenta o face cat de atractiva esti pentru ambele spectre sociale. Daca nu esti suficient de atractiva pentru un super-ultra bogatan, te multumesti cu muritorul de rand. Tot interes se numeste. Si mai adaug: cu cat esti mai nevoita sa te multumesti cu un spectru mai inferior decat super-bogatanul, cu atat detestul va fi mai mare pentru omul cu care te-ai... multumit.

| Violleta2022 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Mai fetita, habar nu ai ce vorbesti, eu nu am fost niciodata materialista, dimpotriva!
M-am maritat din dragoste pe vremea cand eram amandoi studenti intr-o tara comunista, iar tot ce avem, ni le-am facut singuri-singurei, prin munca asidua, in peste 30 de ani de casnicie.
Probabil ca tu esti mult prea micuta, ca sa intelegi ce se intampla in lumea asta, daca ai deja idei preconcepute, ca toti se casatoresc din interes.
Realitatea este ca, nu am fost niciodata interesata sau disperata sa sar pe nimeni pentru bani sau alte interese materiale.
Probabil ca esti atat de saraca, incat singura ta scapare, este sa-i vanezi pe cei cu bani, altfel nu se explica de unde stii atat de bine toate dedesubturile astea.
Iti dau un sigur sfat: marite-te din dragoste, ca banii nu-ti aduc fericirea, indiferent cat de multi ai avea.

| OrdanKarris a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu inteleg de unde ti-a venit ideea ca sunt fata? Ai gresit adresa duduie. Sunt baiat toata ziua. Iar daca "fetita" este modul tau de a insulta barbati, asta spune tot despre stima ta de sine inexistenta ca femeie. Daca cea mai eficienta insulta a ta ca femeie este sa compari barbatii cu o femeie, e grav (pentru tine ca femeie) happy

Nimeni nu a spus ca toti se casatoresc din interes. Sunt aia 5% sau chiar mai putin care se casatoresc din pura atractie. N-ai fost interesata sa sari pe nimeni cu bani pentru ca nu te-a ajutat genetica probabil. Nu-mi spune tu mie ca daca venea Brad Pitt la tine il refuzai pentru ca-l iubeai tu pe Vasilica Franaru.

Din nou, nu-s femeie si poate tu nu-ti poti explica de ce cunosc niste chestii. Si apropo, in ziua de zi nu trebuie sa mai fi neaparat femeie ca sa fi versat si sa stii niste dedesupturi. In ziua de azi inclusiv barbatii au ajuns la fel de versati si haladiti ca o femeie. Internetul exista, informatia circula.

| Violleta2022 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Si mai rau atunci, inseamna ca esti vreun misogin, care crede ca, toate fetele si femeile sunt materialiste.
Tine-o tot asa, ca sigur vei ajunge singur si virgin la 50 de ani.

| OrdanKarris a răspuns (pentru Violleta2022):

Oricine poate scapa de virginitate cu 200 de lei si 20 de minute. Apropo, in liceu faceam posta prostituate cu colegii. Din nou, vorbesti fara sa stii. Nu mai ca acum 100 de ani cand statea barbatul si te astepta. Cat despre misogin, nu sunt misogin daca spun adevarul. Adevarul daca doare nu inseamna ca ma face misogin. Iar la faza cu singur, ma confunzi din nou cu o femeie. Femeile urla de singuratate infinit mai des si mai tare decat barbatii. Stai jos, 4. happy

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Femeia aia e o cauză pierdută. Dacă ții la timpul și la nervii tăi îți recomand să nu contraargumentezi cu ea. Când nu mai are ce să zică îți dă block.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sa nu credem?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iubirea nu e o religie, ci o intamplare.
Daca nu esti in stare sa o produci, iti indrepti atentia spre lucruri pe care le stapanesti, si gata.
Nu pari filozof, daca generalizezi problemele tale. Sunt atatia oameni de toate varstele, care si-au gasit jumatatea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Si daca nu ne gasim jumatatea, cum facem? Incercam doua sferturi?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Ne indreptam atentia spre domenii in care nu obisnuim sa dam gres, si ii lasam pe altii sa-si traiasca iubirile, ori sa se desparta.
Tie ti se pare ca toti oamenii fie s-au inselat reciproc in tinerete, fie au patit ca tine? Le-ai trait tu pe toate, de scoti sfaturile alea?
Intrebarea asta atrage frustrarile personale ale unora, in timp ce altii fac nunta de argint, ori de aur, si se duc in concedii tinandu-se de mana.
La mine la hotel, vin cupluri de pensionari, la tratament. Sunt pe categorii. Unii isi bat nevestele si acum, altii sunt familisti responsabili dar satui de romantism, iar multi dintre ei inca isi iubesc babele. Tu, "putoi" sub 40 de ani, vii si explici ca nu exista dragoste, ca ai sunat tu o data, si nu ti-a raspuns nimeni.
Si eu am avut dezamagiri, aproape toti am trecut prin asta, dar asta nu inseamna ca toti facem la fel. Nici macar nu-s toate la fel, nu mai zic de femeile misto.

| Dom1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trecem la level 2: https://m.go4it.ro/......a-16078728

| relian a răspuns:

Iubirea adevarata e peste tot laughing Dar,atata timp cat nu vezi la altul,la alta ceva ce nu are parteneru si ai vrea sa ai laughing
O sa iti dai seama,atunci cand o sa ai experienta si o sa stii exact cum vrei sa fie partenerul tau.
Doar ca atunci cand vei stii, timpul a trecut si te trezesti ca nu prea mai are cine se uita la tine, dar vorba aia ai experienta, esti foarte pretentios/sa.
Deci nicicand nu este bine, asa ca majoritatea cuplurilor raman asa cum sunt, cu ce au si viseaza fiecare la ce nu au laughing

| Frank51 a răspuns:

Exista chiar daca dureaza putin.

| SilentRain a răspuns:

Nu

| Plato a răspuns:

Bineînțeles!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cred in iubire 51%
Nu cred in iubire 49%
Intreabai si tu pe astia batrani cum sta treaba cu iubirea poate te ajuta cu un sfat aia au scoala vietii.

| Panamax a răspuns:

Normal.
Primesti exact ce dai.

| ziftode a răspuns:

Daaaaaa, dar numai la tembelizor
in realitate o sa vina soacra si o sa ma vindece de atata iubire!

| ForeverAlone97 a răspuns:

Nu. Am crezut acum mulți ani și nu m-am ales cu nimic. Așa că prefer să nu cred.

| CleanHeart a răspuns:

Mai cred, dar se găsește greu sau cel puțin iubirea adevărată se construiește dar trebuie sa ai și cu cine face asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce intrebare grea pui si tu. Nici nu stiu ce raspuns sa dau. Am impresia ca traim numai intr-o minciuna. Totul in jurul nostru este o minciuna. Iubire? Poate in filmele de dragoste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, există. Dau exemplu relația mea cu prietenul meu. Avem aproape 2 ani de când suntem împreună, iar relația este bazată pe dragoste adevărată. Mai dau un exemplu. părinții mei, deși se ciondănesc des, se iubesc. Iubirea există, doar că nu trebuie să o cauți. Ea vine mai devreme sau mai târziu și poate veni de mai multe ori, nu doar o dată, doar că de fiecare dată când vine, e mai puternică decât înainte. Dragostea adevărată există, nu poți spune că toți am fost făcuți din greșealăwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa doi ani numesti tu iubire adevarata? Ce gluma buna! laughing la fel am crezut si eu, aveam planuri de viitor, copii, proiect pentru casa, teren... Dupa patru ani de relatie ne-am dat seama ca nu ne mai simtim atrasi unul de celalalt si ne-am despartit.

Iar relatiile alea de durata cu casnicii de 25-30 ani au tinut datorita faptului ca ambii parteneri s-au inselat reciproc in tinerete, apoi s-au intalnit la batranete si mare iubire. Se pare ca mai ai multe de invatat. Nu ai vazut deloc realitatea. Acum esti fericita, asa am fost si eu. Iubire gasesti doar in DEX.

| Tobias78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ţi-ai dat seama? Ai ''prins-o''? Ce te-a atras la ea? A fost dragoste la prima vedere? Ce nu ţi-a plăcut la ea? V-aţi certat des? E singură acum?

| sierra1 a răspuns (pentru Tobias78):

Apreciez aprecierile tale (aici că n-ai intervenții recente)
Sănătate!

| sierra1 a răspuns (pentru Tobias78):

Merci pentru evaluări, aș răspunde la fel dar dă și tu niște replici

Sărbători frumoase!

| Raducons a răspuns:

Exista si iubire adevarata, nu trebuie sa fim chiar asa de dezamagiti.

| ibaal a răspuns:

Sigurwinking chiar daca este unilaterala, exista laughing

| Maria3458 explică (pentru ibaal):

Daca o sa o gasesc va anunț!

| OrdanKarris a răspuns:

Ce intelegi tu prin "iubire adevarata"? La mine chimia/ iubirea trece prin asternut. Daca nu e chimie in pat, nu ma pot "indragosti" de tine. Punct.

| Maria3458 explică (pentru OrdanKarris):

Nu doar ce e in pat conteaza

| OrdanKarris a răspuns (pentru Maria3458):

Pentru mine conteaza, daca pentru tine nu, inseamna: 1. nu prea te intereseaza ce e important pentru barbat, doar ce e important pentru tine, 2. nu prea iti place ce se pretre in pat dar astepti toate beneficiile feminine: suculet, cafeluta, iesire in oras, cadouri, complimente. Daca nu doar ce e in pat conteaza atunci nu te mai intreba daca exista dragoste adevarata pentru ca nu stii sa iubesti, doar sa primesti iubire. Mai bine ramai singura.

Daca nu doar ce e in pat conteaza, atunci si eu iti zic nu doar romantismul conteaza happy Na, ti-am intors-o happy Mai zi ceva.

| Maria3458 explică (pentru OrdanKarris):

Sa stii ca eu nu astept cadouri sau alte chestii conteaza si sexul dar ce ai in interior pentru cel de langa tine asa gandesc eu sorry

| OrdanKarris a răspuns (pentru Maria3458):

Deci din tot ce am zis eu tot ce ai inteles tu a fost ceva legat de cadouri, si anume ca nu astepti cadouri. Bun nu astepti cadouri, dar astepti restul. Iti spun din experienta o femeie care e cu adevarat atrasa de un barbat, trece si peste suc si peste iesiri in oras si peste preludiu, face orice sa aiba acel barbat nu doar langa ea, ci inauntru ei cat mai repede. Cu cat drumul catre locul tau umed este presarat cu timp pierdut, sucuri, iesiri, preludii, plimbarii inseamna ca nu prea ai chimie cu acea persoana. Iti zic sincer, mai degraba iesi cu fetele. Alea vor fi mai mult decat fericite sa bea suculete cu tine, sa se plimbe cu tine prin oras, pe la cumparaturi, cafelute etc. Nu astepta chestii de genul de la barbati. Nu incerca sa obligi un barbat sa te faca pe tine centrul universului lui. Eu ca barbat sunt foarte multumit fara relatii serioase. Ce motiv as avea sa ies din ecosistemul meu zen sa te scot pe tine la cafele, sucuri si cine romantice? Zi-mi un avantaj relevant mie. Atentie, relevant mie ca barbat am zis!

| Maria3458 explică (pentru OrdanKarris):

Nu comentez aici

| OrdanKarris a răspuns (pentru Maria3458):

Pai vezi, nu comentezi pentru ca nu ai un raspuns. E incorect sa astepti "iubire adevarata" cand nu ai nici cel mai mic habar de nevoile/placerile celuilalt sex si nici nu-ti bati capul. Tu vrei doar sa primesti, nu sa oferi. Normal ca nu comentezi. Deci "iubire adevarata"? What is that?

| Maria3458 explică (pentru OrdanKarris):

Crede ma ca mi am batut capul destul stiu despre placerile celuilalt era altfel ideea o seara frumoasa sa ai

| OrdanKarris a răspuns (pentru Maria3458):

Pai fa-ma sa inteleg, spui ca alta e ideea. Care e acea idee? Nu te sustrage. Tu ai propus subiectul, nu te retrage. Daca stii despre placerile celuilalt (ar trebui sa fie o placere comuna) de ce eviti acele chestii dar pretinzi "iubire adevarata"? Fa-ma sa inteleg.

| Maria3458 explică (pentru OrdanKarris):

Iti zic in privat

| Maria3458 explică (pentru OrdanKarris):

Si nu se discută aici despre viata intima!

| OrdanKarris a răspuns (pentru Maria3458):

Si de ce nu ai putea sa zici aici? Esti anonima, nimeni nu stie cine esti. Degeaba pierzi timpul, nu ai nici un raspuns, nici aici nici in privat.

| Maria3458 explică (pentru OrdanKarris):

Eu am ideile mele tu le ai pe ale tale asa ca nu are rost

| Maria3458 explică (pentru OrdanKarris):

Stiu despre plăcere mângâiere sunt mai multe detalii etc se îmbină una cu alta sa fi iubit

| Felissa13Eden a răspuns:

Obisnuiam sa cred, dar acum m-am resemnat deja cu ideea de singuratate.Trebuie sa adopte cineva si caini si pisici xD

| venividivici2017 a răspuns:

Depinde de noroc... iubirea este ca o ruleta ruseasca!

| Adi88 a răspuns:

Nu cred ca exista asa ceva, nu la noi in țară. Multe pers de la noi is pe interes

| thereisnothingleft a răspuns:

Nope.

| Dom1 a răspuns:

Iubirea adevarata este un mit!
Singura persoana care de va iubi va fi mama ta, restul sunt doar interese, de exemplu: tu vrei sa stai cu iubitul tău pentru ați împlini plăcerea ta, de a sta lângă el, nicidecum sa ii faci lui o favoare, dacă ma intelegi Angela.

| TeoCata1804 a răspuns:

Da.