| DLsmr a întrebat:

Nu mai suport, gata de ajuns.Cred ca parintii nu se gandesc la mine, ci doar la ei.Prima saptamana a fost ok,erau suparati de note etc,dar serios acum,nici nu imi atrag atentie la ce vreau si cum vreau. Tata e prea sever cu mine,striga la mine intr-una,ma bate,odata chiar a vrut sa ma duca la orfelinat ca am mers la un prieten fara voia lui.Ii pasa doar de scoala,alte intrebari nu-mi da, scoala, scoala si iar scoala.De viata mea nu se intereseaza, pot sa fumez, beau dar in principal sa merg la scoala.De am un 2, urla la mine, de am un 10, nici atentie nu-mi da.Mama e mai buna cu mine,doar ca nu vrea sa ma vada deloc, la fel ca tata, o intereseaza doar scoala.Nu pot sa cer 5 lei pe zi ca tipa ca n-are bani si alea alea.De fiecare data cand o vad afara cu sora mea mai mica,ii cumpara ce vrea ea, jucarii, inghetata etc.Acum ca tata e plecat din tara,ma simt mai fericit parca,e liniste in casa, dar cum vine, cauta motive sa ma certe.Sora mea (5 ani) ma injura fara motiv,mama nu se uita ca ma injura, dar cand o prind, mama urla sa ii dau pace.Cel mai fain ii ca ma compara cu altii"Uita-te la el ca are 10 pe linie, cand o sa ai si tu 10, atunci sa te smiorcai".Am un pc vechi, abia de tine jocurile, Placa video are deja 10 ani.Cel mai mult a tinut Far cry 3 in low cu 40 fps.Acum nu mai poate face nimic.Eu vreau sa-mi iau alta placa video dar(am bani suficienti) Parintii tipa ca n-am nevoie de ea si ca sa am o viata.Pai cum *** sa am o viata? SA STAU CATE 5 ORE AFARA? Deja stau destul singur sa am o viata, citesc destul. Daca stau o ora la pc ma striga "Obsedatule". Tata sta cate 4 ore si nu ii zic nmc, cand pc-u are lag urla la mine ca eu is de vina.Pai ce dracu? Cu 2 gb ram vreti sa mearga pana-n 2020? Acum parintii vor sa se duca la mare doar cu sora mea, iar eu sa raman acasa.Simt ca nu mai exist

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ai placa video la calculator si te plingi. Eu nu am si nu ma pling, desi as vrea sa am una, si eu chiar as avea nevoie, odata ca ma mai ocup si cu design grafic, eu imi iau bicicleta si dispar cu orele de acasa, si nu e sfirsitul lumii, chiar ma bucur de asta.
Probleme tale sunt prea mici ca sa te plingi de ele. Chiar nu poti fara o alta placa video? Ce vei face cand vei da piept cu adevaratele probleme?
Te plingi ca ai tai merg la mare doar cu sora ta, si ca tu ramii singur acasa, in loc sa vezi oportunitatea de a face ceea ce doresti in tot acel timp. Da, e adevarat, nu e ca la mare, dar poate fi si mai si, depinde cum ti-o faci tu. Si cu atitudinea ta, nu cred ca vei reusi prea multe.
Sper ca intelegi. Schimba-ti atitudinea cu privire la viata, accepta ceea ce nu poti schimba, si cauta posibilitatile pe care viata ti le ofera, ca sunt enorm de multe, trebuie doar sa deschizi ochii sa le vezi. Pentru mine un lucru e bicicleta, pentru tine poate fi orice altceva care sa te pasioneze.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Hei happy înțeleg cât de cât situația, și eu am frați mai mici. Din ce înțeleg, ești în clasele V-VIII, nu? hm, ei probabil nu își dau seama cât de mult te afectează atitudinea lor, și vor continua să te trateze așa pentru că în felul ăsta au fost și ei tratați la rândul lor. Tristul adevăr e că fără cartonul ăla care să-ți definească NIMIC din ce însemni tu (părere personală, no offence), nu ai viitor în Romanica noastră sad Disperarea lor în privința notelor cred că e greu de schimbat, dar roagă-te lui Dumnezeu, mai mult decât sfaturile oricui de pe site-ul ăsta, El poate rezolva situația asta, și poate lucra la inima părinților tăi. Ai încredere!
Mult bine îți doresc!

| AndreiWeisz a răspuns:

Mda, adevarul ca e cam nasoala situatia. Nu prea stiu ce sfat sa-ti dau. Mai rabda un pic, incearca sa te angajezi pe timpul verii (nu stiu cati ani), mai faci niste bani pentru tine si iti iei tu ce vrei din ei. Lasa ca tot se va intoarce roata candva, probabil cand o sa cresti ceva mai mare, vor depinde de tine. Ca sfat, sa nu prinzi ura pe sora ta, ea nu are nicio vina ca e favorizata, incearca sa te intelegi bine cu ea in continuare, cand va creste mai mare, o sa inteleaga situatia prin care ai trecut.

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Bai, ii chemi pe toti in sufragerie si le spui "Eu sunt copil, am de trait o viata. Notele nu reflecta realitatea. Vreau intimitate si sa ma respectati fiindca sunt o fiinta umana!"
si daca nu te asculta mergi la protectia copilului fiindca asta ii bataie de joc.

| DrGoogle a răspuns (pentru IoanaPuppy31):

Deci singura ta problema e ca nu iti merg jocurile laughing, eu desfiintam de tot calculatorul si gata laughing

| Danielachan a răspuns:

Ce doreşti de fapt. Cum reacţionai tu la 5 ani, ce discernământ ai avut la 5 ani? Ce responsabilităţi ai în casă? Nu înţeleg de ce îndrăzneşti să te superi pe părinţii tăi că nu au să îţi dea 5 lei pe zi bani de buzunar? Mai ales când îţi spun că nu au! Când ai avut 5 ani şi tu ai primit îngheţată şi jucării. Vrei să ai mai mulţi bani, simplu: munceşte. Ai sub 16 ani, caută prin vecini-muncă fizică. Tu nu ai luat contact cu realitatea: nu plăteşti chirie, nu plăteşti vreo factură, nu plăteşti mâncare, deci de ce te plângi? Când a fost ultima dată când i-ai spus mamei tale cât de mult o iubeşti? Când ţi-ai întrebat părinţii cum poţi să îi ajuti cu treburile casnice? Familia ta nu este înstărită, nu e vina lor că nu pot să producă sau să ofere mai mult, e strict datoria ta să modifici această situaţie. Vrei un trai mai îndestulat, perfect, munceşte să ai. Vrei un job mai bun, perfect, munceşte şi învaţă. Vrei independenţa financiară, perfect, învaţă şi munceşte inteligent.