| anonim_4396 a întrebat:

O întrebare interesantă: de ce unii bărbați/băieți se poartă urât cu fetele/femeile frumoase și de calitate, iar dacă, să zicem, se cuplează cu una mai puțin frumoasă și fără educație sau caracter plăcut, pe aceasta din urmă o ridică în slăvi?
Da. Am și un exemplu elocvent aici. Un fost vecin de stradă și fost coleg de clasă, se purta bădărănește cu colegele de clasă și cu celelalte fete din liceu. Gen: le scuipa, le înjura, le punea piedică, etc. În schimb, după câțiva ani, s-a cuplat cu o tipă care nu era nici frumoasă, nici îngrijită și nici cu educație. Adică era nespălată (la propriu!), vorbea urât, și în plus de asta era și gravidă cu altul din prima relație. Ei bine, în fața acestei individe, vecinul meu se purta ca un mielușel. Ea l-a dezbinat și de mamă, reușind să-l determine să o alunge pe mama lui de acasă.

23 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pentru ca nu le acorda sansa sa fie cu el de aia era asa violent cu ele in comportament, pe aia urata a considerat ca e serioasa.

| Adry05 a răspuns:

1. au trecut ceva ani, s-a mai schimbat
2. doar ea i-a dat șanse și atunci fiind singura lui ocazie de a fi cu o fată, ține și suportă cât poate să fie cu ea
3. din cine știe ce taine misterioase s-a îndrăgostit de ea?
4. oamenii se poartă urât cu persoanele care le permit să se poarte urât

| sabin89 a răspuns:

Ăla e un caz izolat, nu ar trebui să ne reţină nouă atenţia. Să observîm mai bine cum se comportă majoritatea.

| DeyCj a răspuns:

Că sunt misogini, ingraţi şi iamturi, de asta.
Exemplul vecinului tău. Explicaţia ar fi că o iubeşte aşa cum e.u ca vecin habar n-ai ce e în cuplul acela, tu doar vezi de dinafară şi comentezi ca la meciul de fotbal.

| Violleta2022 a răspuns:

Inca nu am vazut barbat care sa se poarte urat cu fetele frumoase, dar sa aleaga una urata si sa o ridice.
Exemplul dat de tine aici este inteles aiurea.
In primul rand, cand vecinul tau era adolescent la scoala, se purta urat cu fetele pentru ca nu avea el minte sa stie cum ar trebui sa se poarte. sa nu uitam ca, baietii se dezvolta cu 2-3 ani mai incet decat fetele.
Mai tarziu a crescut si a inteles cum trebuie sa se comporte cu fetele si femeile, sa le trateze cu respect si atentie,
A intalnit o femeie de care s-a indragostit si a ajuns sa se comporte ca orice barbat indragostit, pierzandu-si capul dupa femeia aia.
In ce priveste chestia cu dezbinatul de maica-sa, este prost inteleasa de privitori ca tine. Parintii nu au ce cauta in realatiile copiilor lor si uneori, in special mamele se baga si incearca sa distruga o relatie, motiv pentru care este sanatos sa o dai afara din relatia ta.
Asadar, chestia cu dezbinatul ala nu-i vina femeii care a aparut in viata fiului ei, ci a propriului fiu, fiindca a avut gura si creier sa isi dea propria mama afara.
Dar nu mai gasiti vina femeilor care nu va plac voua, ca realitatea este de fapt alta.

| Drimmero a răspuns:

Daca un barbat e prost nu inseamna ca toti suntem asa. Exemplul tau infatiseaza un prostalau de prima liga din mai multe puncte de vedere. Eu unul ma port frumos cu oricine atata timp cat acea persoana e om cu mine, daca m-a calcat pe coada si m-a enervat o sa ma comport ca atare indiferent de cum arata si statutul social, pot sa zic ca de fapt e invers situatia, in general o tipa frumoasa e tratata mai selectiv fata de celelalte care n-arata la fel de bine, asta am observat la compatriotii mei.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Se refera la multi care e ca ala, ala nu e un caz izolat, e clar ca ala e prost, nu se refera la categoria celor mai destepti, a si zis "unii barbati/femei", deci nu toti. Confirm ca si eu am vazut destui si destule asa, aia mai prosti/proaste si mai nasoi nu suporta pe cei m ai de calitate de nervi ca nu au si ei acces, in schimb isi iau perechi de aceiasi teapa, ca atat pot avea!

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Pe sistemul ''cine se aseamana se aduna'', aschia nu sare departe de trunchi. O tipa ca lumea nu va sta niciodata cu o petarda, dar nici un barbat sanatos la cap nu ar sta cu una mediocra.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Exact, asta voiam sa spun, si am si explicat de ce.
Cu o hoata sau hot sta in general un alt hot, pentru ca ala intelege si tolereaza ce a facut celalalt.
Sau unu cu caracter prost sau una, ce sanse are la unu de calitate sau una? Nici o sansa.
Si din rautate, unii din categoria asta (nu toti), se poarta urat cu cei mai okey.
Altii care-s nasoi din contra, ii respecta pe cei buni si aia este, le vede calitatile chiar daca nu au ei acces la ele.

| Freya1 a răspuns:

Nu poti sa pui in balanta comportamentul din scoala cu cel de acum, adult. Poate acum se comporta in general frumos cu orce femeie.
Nu toate femeile frumoase sunt si deștepte, cum nu toate femeile urâte sunt si proaste si rele la suflet.Asa ca depinde de ce înțelegi tu prin frumoasa, deșteaptă si etc pentru ca ce iti place tie si consideri ok altuia poate ii pare urat si prost.
Iar daca tutusi asa sta treaba afla ca uni bărbați au nevoie de femei tari in gura, directe si autoritare ca sa ii tina in frâu si asa le place.Fiecare cu gusturile lui.

| Catrice a răspuns:

Și tu compari mentalitatea de liceu cu cea de adult?

| siriusblack98 a răspuns:

''de ce unii bărbați/băieți se poartă urât cu fetele/femeile frumoase și de calitate'' pentru ca nu au acces la ele, pentru ca isi dau seama ca vor fi respinsi, pentru ca stiu ca nu au nici o sansa cu acele femei. Vezi ca este valabila si vice versa in egala masura.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Romania e o tara frumoasa dar pacat ca e locuita. Cat despre colegul tau naiba stie din ce mama s-a nascut si ala.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu e o regula. De obicei lumea se poarta mai frumos cu femeile frumoase, asta o sa vezi peste tot. Dar multe femei frumoase nu sunt si feminine, delicate, asa cum s-ar astepta lumea, ci chiar vulgare in limbaj si atitudine si poate de asta isi permit unii sa le trateze asa.

| DarthNiger a răspuns:

Pare sa ai obsesie in legatura cu vecinul tau fiindca nu e prima intrebare legata de el.

Oamenii au atitudini diferite în funcție de oamenii cu care interacționează. Tu ți-ai făcut o imagine pe baza a ceea ce ești tu, nu pe baza a ceea ce e el. L-ai trecut prin filtrul personal și nu ai cum să îl înțelegi astfel.

| Mihaita2002 a răspuns:

Nu am mai auzit de barbati de genul. Daca vrei pot sa iti explic de ce cred ca a ajuns asa.

| Berlinu a răspuns:

N-am vazut asa ceva in viata mea.

| anonim_4396 explică (pentru Berlinu):

Eu da.

| Mosotti a răspuns (pentru Berlinu):

Cum nu ai vazut? Eu vad la tot pasul, barbatii de slaba calitate se poarta urat cu fetele misto si de calitate, ca nu au acces la ele, si se cupleaza cu alea mai de slaba calitate si fizic si caracterial, ca doar atat isi pot permite, si ca doar alea ii ia!
Ca daca avea acces la alea misto, se purtau frumos cu ele.
E f simplu, ma mir cum de nu ai vazut. Eu des am vazut asa de mult si pana acum.

| Mipasususuyamyamyam a răspuns (pentru Mosotti):

Femeile sunt produse de pe raft de poti sa le cataloghezi de proasta calitate?

| Mosotti a răspuns (pentru Mipasususuyamyamyam):

Si femeile si barbatii, cum nu? Nu stii ce e un om de slaba calitate? Care n-are caracter, care nu stie sa se poarte, care face rau altora, care nu are educatie, etc.
Nu am zis ca toti si toate, am zis pentru acei ce sunt asa, sunt destui, am explicat de ce se poarta nasol cu cei de calitate (unii din astia, ca nici toti din astia nasoi nu se comporta neaparat urat cu cei de calitate), si de ce se cupleaza cu oameni ca si ei.

Una care si-a omorat copilul, s-a maritat cu un alt criminal (stiu caz de pe Youtube), nu putea sa se marite cu unu mai asa, ca ala nu o lua! E doar un exemplu.

| Radu994 a răspuns:

E mai complicat, stiu motivul, dar nu am chef sa scriu...e prea mult