| anonim_4396 a întrebat:

Oare cum sa numim atunci cand trimiti mesaje pe Facebook,apare "seen",dar nu raspunde? Lipsa de respect,de interes,rusine... Mentionez ca inainte vorbeam cu orele si la telefon ( pe messenger ),iar acum cateva zile mi-a gresit cu ceva,mi-a spus niste lucruri care nu mi-au placut,acum incerc sa rezolv situatia si pur si simplu se ascunde. Nu imi raspunde nici de al naibi la mesaje.

Un prieten bun mi-a dat de inteles ca ar fi gay,eu la inceput nu prea am acceptat asta. Dar nici sa renunt la prietenia cu el nu pot. Nu poti sa gonesti un om si bun prieten pentru pentru ca are alte inclinatii. Si nu raspunde,ma enerveaza,mor de nervi. Nu ii stiu numarul de telefon. Vorbim doar pe messenger.

Voi cum numiti acesta ignoranta? Inteleg,mi-a dat de inteles, dar de ce tace? Voi ce credeti.

23 răspunsuri:
| GrigoreVarlam a răspuns:

Probabil vrea să se rupă de tine fără prea multe explicații. Lasă-l în pace, nu mai insista.
Dacă ține la tine, te va căuta el. Mai ales când va vedea că ești indiferentă cu el.

Nu cred că e gay, poate pur și simplu e mai timid, mai retras. Nu te mai uita în gura tuturor care fac afirmații nefondate fără să cunoască persoana în cauză.

| dannys a răspuns:

Nici mie nu imi place sa nu mi se raspunda la mesaje in indiferent ce situatie.Si pe mine ma enerveaza de mor chestia asta.Am incercat si eu sa fiu nepasatoare la mesaje pe care le primesc de la persoanele care imi ignora mesjele de le trimit dar nu le pot ignora pentru mult timp.Credeam ca numai eu ma enervez cand nu primesc raspunsuri la mesajele de le trimit.Pe prietenul tau aceptal asa cum este daca ti la el.Si eu am un vecin gay si este super de gasca.Sunt oamenii buni dar s-au nascut in corpuri diferite. Trebuie sa ii aceptam asa cum sunt indeferent de situatie.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ti-a dat a intelege ca nu-i interesat de tine, pentru ca-i gay, ce nu pricepi?
Ce explicatii mai vrei?
Este si asa o situatie foarte delicata ca sa fie discutata, la ce mai vrei sa discuti cu el? Mai ales ca ai spus ca, la inceput nu ai vrut sa ccepti asta...deci, ce ai vrae sa mai faca bietul om, deja l-ai injosit destul.
Ah, am inteles! Este vorba de mandria ta, calcata in picioare... ma rog, asta o sa-ti treaca, trebuie doar sa accepti realitatea si sa-i dai pace!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu e vorba de gay. Azi am vorbit la telefon si mi-a zis ca nu raspundea de ciuda ca il fac gay. Oarecum m-a lasat sa astept 3 zile. De 3 zile tot incercam sa il contactez.

| Clorox a răspuns:

Stie ca stii ca este gay? Poate ca-i este rusine sa mai vorbeasca, lasa-i timp!

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Da,stie. Mi-a zis direct niste chestii care a mi-a aratat ca este gay. Ok, il las in pace un timp.

Răspuns utilizator avertizat
| viperra a răspuns:

Hei.De cand cu generatia asta, nimeni nu mai stie cum sa se dea mare si sa fie mai smecher.Li se pare ca 'vai, ce fain is daca dau seen'.Asa fac cu persoanele care nu semnifica nimic pentru ei, si eu am persoane care imi dau seen.Cand le scrie altcineva, imediat ele raspund.De ce? Ca ele semnifica mai mult pentru ele decat noi.Si in realitate daca ii intrebi ceva, iti raspund, Le e frica sa nu raspunda in realitate, dar online e mai usor sa faci totul...

| asuari a răspuns:

Nu cred nimic laughing Cred ca el crede ca tu vrei doar sa-l jignesti deoarece stii ca-i gay (de obicei asa se-ntampla). Respect faptul la tine ca nu judeci oameni care au alte inclinati. Lasa-l un timp. putin mai mult si nu-l bag in seama si nu mai intra deloc pe Facebook. El iti va raspunde cândva nu-ti fa griji poate are nevoie doar de spatiu si de gandire. Sper ca nu i-ai trimis mesaje de genu' ''stiu ca esti gay dar nu imi pasa de asta'' poate ca acel prieten a inteles gresit si el nu este un gay... oricum daca este el tot va crede ca tu il urasti. Totusi nu-i prima persoana care-i pe invers si lumea ar trebui sa-nteleaga asta si sa nu-l critice. Da-i doar libertate si nu mai insista pana la urma isi va reveni.

| GrigoreVarlam a răspuns (pentru asuari):

Cred ca ne pripim putin cu raspunsurile. Ma uitam la istoricul intrebarilor celui care a deschis aceasta problema si cred ca e barbat.
In aceasta situatie, cred ca problema e la el. Iar celalalt tip s-a speriat oarecum de el. laughing) Balarii. Eu cel putin, am crezut ca e fata, de aici si primul meu raspuns de mai sus.

| anonim_4396 explică (pentru asuari):

Cred ca nu m-am exprimat bine. El mi-a dat de inteles ca ar fi gay si la inceput m-am cam suparat. Dar m-am gandit la timpul petrecut cu el, la intelegere si nu pot renunta la prietenie. Eu i-am zis doar atat "nu ma intereseaza ca iti plac baietii, dar te rog nu renunta la prietenia noastra". Asta pe langa alte zeci de mesaje... Si nu l-am jignit niciodata. Bine, o sa-l las in pace o perioada.

| anonim_4396 explică (pentru GrigoreVarlam):

Ho,mai...nu generaliza. Da, tot eu am pus acea intrebare, sunt tot barbat si cred ca am un prieten gay. Dar nu pot sa gonesc pe cineva ca are alte inclinatii.

| asuari a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ca el nu e gay laughing) Daca nu este gay asta chiar este o jignire ^^ Nu mai insista eu nu stie cat de mult tini tu la el si cat de mult insemna el pentru tine. El nu este un prieten daca iti ascunde asta, toti avem secrete adevarat dar nici chiar asa man. Daca ar fi un prieten bun ar sti cat de mult suferi tu in aceste momente când el te ignora, dar se pare ca el nu vede de loc acest lucru

| anonim_4396 explică (pentru asuari):

Aici ai dreptate! sad oricum eu il las in pace. Nu il mai deranjez niciodata. Daca ma cauta, vorbim. Daca nu...ramas bun. Si interesant ca daca nu mai vroia sa primeasca mesaje ma putea bloca la mesaje. Dar el doar citeste... spre frustrarea mea.

| asuari a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vezi ca el ti-a citit mesajul si nici macar nu s-a obosit sa-ti raspunda, inseamna ca nu e prea interesat de tine (de loc). Nu ar trebui sa-i trimiti zece mesaje inainte ca el sa-ti dea un raspuns scurt si la obiect (ori de loc). Cel mai important lucru pe care il poti afla din mesajele pe care ti le trimite, poate fi daca este sau nu interesat de tine. Chiar daca este timid, va gasi o modalitate prin care sa-ti raspunda.

| anonim_4396 explică (pentru asuari):

Azi am reusit sa vorbesc cu el la telefon. Mi-a spus ca m-a ignorat de ciuda ca eu il fac gay. Am inteles gresit un mesaj si eu am crezut altceva despre el.

| asuari a răspuns (pentru anonim_4396):

Si sunteti bine acu'?

| anonim_4396 explică (pentru asuari):

Acum da. Am revenit din nou la prietenia dinainte.

| asuari a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ^^ deci nu e gay? T-T

| Mimo2 a răspuns:

Poate s-a rusinat!
E serioasa treaba

| Denianonim a răspuns:

Poate e timid
Sau poate era ocupat
Poate pur si simplu nu are chef de vorba
Incearca sa nu mai vb cu el pe mesaje...

| VirtualWorld a răspuns:

Salut! Asa pățesc și eu, problema e ca se întâmplă mai cam la toți asta... Lasă așa, nu-i mai da mesaj, nu merită, cel puțin voi nu-mi asta ca fiind un fel de "Block"

| MucH a răspuns:

Eu cred si sunt sigur ca este rusinat de acest lucru(ca este gay) si incearca sa te indeparteze deoarece crede ca ai rade de el si ti-ai bate joc...dar trebuie sa il suni si sa ii spui ca nu esti cum crede el! Funda?