| mODIN a întrebat:

OK.am mai pus intrebarea asta o data, dar de data asta dau mai multe detalii.Deci....cand aveam 4 ani parintii mai s-au despartit, nu pre mai vorbesc cu tatal meu.Cand aveam 10, mama si-a gasit un alt "partener". Acum stau cu ei si avem propriul apartament(luat in rate pe numele tatalui meu vitreg), si la 11 ani, s-au casatorit. S-au inteles bine pana acum, desi au mai avut certuri, mereu cand o intrebam p mama daca vor divorta si imi zicea sa nu-mi fac griji de asta, dar dupa cearta asta cand o intreb, imi zice ca nu stie ce sa va intampla. Ok, deci, tatal meu vitreg are un frate in Italia si imi foloseste laptopul sa vorbeasca cu el prin webcam(si el are calculator dar fara webcam). Si cand am venit de la scoala, am vazut ca l-a folosit, si i-am zis ca data viitoare cand il mai foloseste, sa-l bage inapoi in priza.Nu am nici o idee de ce, cand a venit maicamea acasa, el i-a zis o groaza de minciuni(ca i-am zis sa nu mai puna mana pe laptop, sau ca i-am zis ca e al meu)si eu i-am zis mamei mele adevarul, caci nu avea rost sa ma cobor la nivelul lui si sa infloresc povestea.Acum nu am nici o idee daca vor ramane impreuna.Ieri cand s-au certat prima data, am crezut ca sansa sa divorteze era de 60%, dar azi s-au certat rau si zic ca sansa e de 80%. Daca ne mutam v-a trebui sa ma mut iar cu bunicamea, si chiar nu vreu.Am"scapat" de ea cand ne-am mutat.Cand ne-am mutat, viata mea a devenit mai buna, dar nu dau detalii despre asta.Deci,credetzi ca vor divorta?

Răspuns Câştigător
| gazza01 a răspuns:

Poate ca se iubesc si ca mai exista o unica si minuscula sansa... Ajuta'i sa nu se mai certe, daca vrei sa ramai acolo, asta daca poti. Mentzionez: nu stiu din ce cauza se cearta ai tai.

5 răspunsuri:
| Laura46 a răspuns:

In primul rand e un om caruia ii trebuie multa minte daca o asteapta pe mama ta cu minciuni despre tine, un om matur nu se apuca sa dea raportu precum o tata de mahala si mai ales sa infloreasca pe langa. tu esti un copil destul de istet din cate vad, nu te apuca la cearta cu el ca poate ii scapa una..Chiar daca va veti muta iar la bunica, poate asa e mai bine, decat in certuri.

| GiveMeYourPussy a răspuns:

Ai primit raspunsuri la acea intrebare destul de clare. ce mai vrei sa stii de fapt? ti s-a mai zis ca nu din cauza laptopului se despart...asa sunt oamenii. Decat sa stea o viata sa se certe mai bine cauta alt drum mai bun.

| sebysebyca a răspuns:

Pai ce te deranjeaza daca o sa ai vreo 5 sase tati? si se pare ca mamei tale ii place diversitatea.asa ca impaca-te cu ideea.alt tata, alt apartament.

| Alexxaaa a răspuns:

Da, deoarece in familie sunt multe certuri din cate am inteles si mama ta nu cred ca poate sa suporte atat. In familia mea e aproape ca in a ta... bine nu vreau sa intru in detalii cu asta, si parintii meu sunt in divort dar pe mine nu ma deranjeaza si tot pentru ca existau certuri in familie si...etc.

| RoxanaAnomis a răspuns:

Din tot ce ai povestit tu, am înţeles că tatăl tău vitreg a minţit şi a băgat intrice, iar mama ta te-a crezut pe tine, nu? Ei bine, ar cam trebui să îmi explici dacă tu ţii la acest tată vitreg doar pentru că aveţi un apartament cu el? Asta înseamnă interes necurat! Tu pur şi simplu îl foloseşti, şi tu şi mama ta, eu asta cred. S-ar putea să divorţeze, însă dacă tu chiar îţi doreşti să stai acolo, atunci ajută-i să se împace. Uşor, pentru cei care înţeleg. Baftă!