| anonima_2511 a întrebat:

Prietena mea e casatorita(nu lucreaza dar isi cauta de lucru)...are un copil de 3 luni, iar barbatul ei a intrat in paternitate pentru ca ea nu a avut un an lucrat, daca divorteaza, copilul il puate lua ea, sau din cauza ca tatal e in paternitate nu-l puate lua,? normal cu cine ar ramane copilul? de ce?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului familiei copilul va fi incredintat unuia dintre parinti prin hotararea de divort. Judecatorul va hotari incredintarea in functie de probele administrate in dosar(martori, acte, ancheta autoritatii tutelare etc) si de interesul minorului, nu are relevanta cine este in concediu pentru ingrijirea copilului, asa ca il poate lua mama daca probele sunt in favoarea ei, depinde si de motivele de divort si de cine este vinovat pentru divort.

Abh
| Abh a răspuns:

Ea neavand serviciu, este in pericol sa-si piarda copilul, fiindca este in imposibilitate de a-l intretine.

| EUSIATIT a răspuns:

Sincer nu stiu dare sunt legile privind indemnizatia de intretinere pe care o ia tata si dupa divort, solutia; consulta un avocat pentru ca el stie ce si cum dupa divort bafta

| вυттєяƒℓу a răspuns:

Asta va decide un judecator.depinde de cine are girija mai bine de copil. dar daca are trei luni copilul trebuie alaptat si nu cred ca tatal poate face asta.insa se poate sal ia dupa.asta nu decid ei. daca amandoi il vor judecatorul va decide cu cine ramane

| Same.User a răspuns:

Cred ca aceasta situatie se va decide in tribunal mai mult ca sigur, desi daca nu lucreaza, iar tatal pune motiv la tribunal ca nu are cu ce sa intretina copilul ar intoarce balanta oarecum in favoarea lui...
Parerea mea.