| anonim_4396 a întrebat:

Sa începem cu începutul, am 17 ani si in 4 luni fac 18. Mama ma uraste foarte mult pentru unele mici chestii. Mie nu îmi place ca ma face leneșă si spune ca nu o sa fac nimic bun toata viata mea. Zice ca o sa fie o curv@ ca tata si asa mai departe. Eu fac curat în casa, fac mâncare, mama sta degeaba si nu face nimic si tot eu sunt aia puturoasa si fricoasa? +ca a zis ca vrea sa plec sa imi caut chirie dupa 18 ani. De ce ma alunga din casa? Oare care e motivul? Nu o ințeleg.
Cateodata imi doresc sa plec eu.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Spune-i mamei tale să îsi facă cont aici, ca să auzim și versiunea ei.winking

| Celcestietot a răspuns (pentru floresdemayo):

Un comentariu cu adevarat bun!

| Silwian a răspuns (pentru floresdemayo):

Cumva esti ma?laughing))

| floresdemayo a răspuns (pentru Silwian):

Ce să fiu?

23 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Neintelegere intre generatii. happy
Pana ce locuiesti cu ea (si nu numai), incearca sa fiti prietene si sa asculti de sfaturile ei, chiar daca nu prea iti convin (dar cere-i si discutati calm explicatiile! ).

| Mosotti a răspuns (pentru Bula):

Nu e nici o neintelegere intre generatii asta, ma-sa mi se pare ca nu o iubeste, n-a dorit-o ca si copil.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deocandată nu te alungă, doar vorbește.

| Mosotti a răspuns:

Care e motivul? Eu cred ca nu te-a vrut ca si copil, de aia, altfel nu s-ar purta asa.

Si daca ai fi currva, ai face gramezi de bani si oricum ai facut ceva in viata, deci oricum ai da-o mama ta greseste.
Stiu destule care la 35 ani aveau 2-3 case luate si deja le inchiriasera si o duceau mai bine ca oricine care muncea.

| Lukasssz a răspuns:

Strangi bani si la 18 ani te muti in chirie.

| Brizbriz a răspuns:

... pleaca
gaseste-ti un job apoi chirie si pleaca (sunt camere intr-un apartament decomandat in care stau numai chiriasi, adica nu si gazda si care sunt foarte ieftine)
ai o mama care nu isi da seama ce face, asta e putin cam definitia IMBECILITATII, dar, asta e viata, si bune si rele

| Seba2013 a răspuns:

Daca mama ta vede asta inseamna ca ai anumite dezechilibre, etica sau un comportament urat si fara valori.
Stai linistita ca cu toti avem dezechilibre si dezordine din cauza lui Adam. Insa inca mai putem dialoga cu ordinea si echilibrul daca ne straduim.

Eu spun sa te lasi sculptata de normele ei si sa te sacrifici mai mult ca sa obtii obiceiuri frumoase. Asa o castigi pe ea decat sa iti pierzi viata plecand. Multe fete realizeaza ca mama lor a avut un model si o etica mai frumoasa decat cea din lume si le pare rau ca nu au ascultat-o. Mai bine faci din vorba ei o lege valida si eficace decat sa iti dam noi sfaturi psihologice sau conferentiale fara nici o putere.

| Lorena6879 a răspuns (pentru Seba2013):

Bine, mulțumesc

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Seba2013):

Tovarase, ai probleme cu capul? Cum sa se lase sculptata cand ma-sa ii zice ca nu o sa ajunga nimic in viata? Ce parinte normal la cap spune asa ceva copilului?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E frustrata ca nu a facut ea si iti zice tie ca ajungi curv@ si ca nu faci

| chuckmanson a răspuns:

Am o prietena care e într-o situație aproape identică cu a ta. Îți dau aceleași sfaturi pe care i le-am dat și ei. Conștientizează că mama ta e o persoană abuzivă emoțional și că tu nu ești vinovată de nimic. Ai grijă de tine cât poți mai mult și pleacă de acolo cu prima ocazie. De asemenea, când vei avea posibilitatea financiară, caută terapie. Pleacă la facultate în alt oraș dacă ai posibilitatea, fă-ți timp pentru tine și sănătatea ta mintală și încearcă să petreci cât mai mult timp cu persoane apropiate. Dacă ai o rudă cu care ai o relație mai bună, ai putea să stai acolo. Mult succes mai departe și ai grijă de tine!

| Aditu94 a răspuns:

Buna seara, pentru inceput te rog sa imi dai voi sa te onorez cu un calduros " La multi ani sanatosi! Iti doresc sanatate,putere de munca,realizari si impliniri ".
In ce priveste ceea ce ai scris,nu iti fa griji,asa sunt parintii,asa vei fii si tu candva,desi acum nu realizezi,o sa iti dai seama cand vei avea coopii,mai ales o fata de varsta ta. Mama ta e furioasa pe tine ca nu iti dai silinta sa fii harnica,caci se gandeste ca daca te inveti asa, cand ai sa fii pe cont propriu sa nu te scarpini in cap. Mama ta teintareste cu aceste vorbe,iti vrea binele, ca sa nu calci gresit,ii este teama sa nu calci alaturi, daca intelegi ce spun. Demonstreazai s-au fai pe plac pana ajungi pe picioarele tale si nu te mai certa cu ea, iti vrea binele, niciodata raul, inceteaza sa fii propriul tau dusman.Mama ta spune ca te alunga din casa cu scop de a te indrepta, asa zic parintii, stai relax, fa o schimbare in viata ta si vei vedea o schimbare. Succes.

| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Cum ai rezistat 17 ani cu asa parinti? laughing)

| Iuliana2018 a răspuns (pentru AnatoliyMikhailov):

Din pacate, nevoia te invata.

| 3824060673 a răspuns:

Oare din ce cauză face asta, chiar. Poate vrea să vezi ceva sau poate e nefericită. Tatăl unde este? Caută să o urmărești puțin mai detaliat după masa de seară în general, dar fără să își dea seama, dar să nu omiți cel mai important aspect. 3 zile o săptămână fă'i pe tot placul, din absolut orice punct de vedere. Și după spune'mi care a fost reacția ei. De obicei un părinte care chiar își iubește copilul îi spune fix ce vrea să audă sau ce plănuiește, dar nu pentru al încuraja ci pentru a știi fiindcă o mamă mai ales simte, știe.
Succes

| MilmolfayCuTaitei a răspuns:

Te apuci de OF si iti faci bani singura

| stefan339 a răspuns:

Pai nu mai sta pe TPU si ridica-te din pat

| farazaharsweet a răspuns:

Sa inteleg ca locuiesti numai cu mama ta? Posibil ca mama ta sa iti reproseze unele lucruri pentru neintelegerile dintre ea si tatat tau.

| UnNumeFrumos123 a răspuns:

Nu pot sa-ti dau nici un sfat, in schimb, da-mi Instagramul tau ca esti super faina.

| darrio2007 a răspuns (pentru UnNumeFrumos123):

Poză de pe net, stai ghinișor!