| RoxanaCher a întrebat:

Am o problema! Tatal meu se enereveaza din orice! Decate ori nu-i convine ceva, incepe sa urle si sa ma faca in toate felurile! Si peste cateva minute se poarta ca si cand nu s-a intamplat nimic! Cateodata nici nu asculta ce-i spun si spune sau fara sa fie atent la ce ii spun! Altadata isi arata prea mult iubirea! Adica nu vreau sa spun ca sunt insenibila dar exagereaza! Dragostea de tata pentru fiica lui este suficiebta! Deci este total pe dos1Nu stie can sa vorbeasca calm si cand sa se enerveze! Ma rog, deci cum pot sa-l fac sa se poarte altfel cu mine?

10 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

1) Tu stii ca tatal tau te iubeste. 2) Tu stii ca tatal tau cand a exagerat un pic cu cearta, realizeaza acest lucru-si vrea sa-si ceara intr-un fel scuze.Problema dansului este ca nu a gasit modalitatea exacta de a-si exprima aceste scuze. 3) Eu cred ca tu nu faci mari greseli, dar insisti prea mult cu acea greseala. Cand un parinte iti spune de 20 de ori, te rog nu mai face acest lucru si tu continui sa-l faci, se enerveaza-pentru ca stie ca tu poti face cum doreste el. Este o falsa problema intre voi, cu putina rabdare si tutun, vor trece.Fi-i si tu mai conciliabila. 4) Nu ai decat un tata.

| Arthur a răspuns:

Este normal, nervii celor mai în vârstă nu mai sunt ca la 20 de ani. Normal ar fi ca să îl protejezi tu pe el. Dacă e om logic, îşi dă seama şi singur unde a greşit şi poate repara acea greşeală. Se vede că ţine la tine, stresul vieţii cotidiene îl face să mai clacheze din când în când.
Gândeşte-te ce te-ai face fără el aşa nervos cum e.
Succes!

| madalicious a răspuns:

Si mi-e imi face la fel tata. Sincer am inceput sa-l urasc. oh go on

Dar ce fac eu este: nu-l mai bag in seama cand tipama prefac ca am treaba, ca m-a sunat cineva si trebuie sa plec, ca nu am timp, ca intarzii la scoala/in alte locuri. Tot mai tipa dar macar nu-mi tipa mie in cap.Si nu ai cum sa-l schimbi. Asa cum este el nu se schimba si gata, pentru ca asa s-a obisnuit.
Mai incolo cand te vei marita isi va cere iertare. Poate cam prea tarziu. straight face

| crystyanr a răspuns:

Buna. Mai inainte de toate as dori sa te intreb daca tata-l tau bea sau se drogheaza, caci daca face asa nu ai ce sa-i faci, creierii lui nu mai judeca, judeca doar bautura din creier sau drogurile, nu el. Daca nici una din cele doua intrebari nu sunt valabie inseamna ca nu e zrdavan la cap.Mai ramane sa te omoare si dupa aia sa-si ceara iertare, sau în cel mai nefericit caz cine stie ce ganduri negre va putea avea si dupa aia sa-ti zica:
-Iarta-ma, am gresit!
În ori ce caz nu prea e normalceea ce face el.Cu toti avem o nebuneala la cap, sau o „pasarica" dar ceea ce face el cred ca le intrece pe toate, asa ca ai grije.Salut si...sa auzim numai de bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea poti, asa simte asa face. Probabil stresul, timpul putin cat sta cu tine il face sa se simta vinovat ca nu ti-a lasat destula afectiune si tot asa, lasa-l, vei creste si vei intelege altfel ucrurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu de frica sa nu va pierdem, santem asa.ci din grija sa nu va pierdeti singuri. aveti un talent sa va autodistrugeti, incat nici noi nu mai stim cum sa actionam sa fiti si liberi, sa va faceti si datoria fata de voi si de viata voastra.fiindca voi va veti descurca in viata de abia de la un loc incolo, si cu bagajul adecvat. dar voi vreti sa plecati in excursie la munte, in maiou si cu papuci de plaja.si cu noaptea in cap, doar cu vodca si diazepam la voi.pai asa nici podul peste prima apa nul treceti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca se comporta la fel si cu mama ta. In primul rind trebuie sa stii ca nu este normal. Trebuie sa-i vorbesti cu respect fara ton dar sa il atentionezi ca te persecuta si te streseaza. Nu se trateaza de iubire de tata ci de un barbat cu un caracter slab si isi arata colti in fata voastra ca sa se simta puternic. Face parte din categoria barbatilor care isi persecuta familia pretinzind ca e dragoste. Vorbeste cu mama ta si opriti-l.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ştiu ce să spun. Şi mie îmi face la fel. Dar nu-ţi face griji. Aşa sunt toţi tăticii. O să vadă ei mai încolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma dar tatal tau nu o trage cu bauturica?

| melissa02 a răspuns:

Buna Roxy, si tatal meu e exact la fel. Uneori nu stiam ce sa mai fac dar am invatat si eu sa ma controlez adica sa nu comentez si daca el se enerveaza eu vorbesc calm, nu ii raspund la fel si apoi se calmeaza si el.Cred ca toti parinti sunt la fel, din prea multa iubire s-au de frica sa nu ne piarda au un astfel de comportament.Probabil si el a avut un astfel de exemplu in copilarie si de asta se comporta asa. Sfatul meu e sa vorbesti cu el si sa-i spui ca atitudinea lui fata de tine nu e cea pe care o astepti tu de la el.Succes