| Marinel98 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare.
Iubitei mele ii este frica ca a ramas insarcinata, au trecut 3 saptamani si 2 zile si inca nu i-a venit menstruatia.
In tot acest timp a facut 3 teste din care rezultatul a fost negativ, fiecare test la cateva zile diferenta, ba chiar o saptamana diferenta dar tot cu aceste teste nu stiu ce sa mai cred se simte balonata si abdomenul i s-a intarit, mai are si greturi, dar culmea e ca nu are pofta de mancare, mananca foarte putin. Tin sa mentionez ca in luna iunie a folosit in decurs de o saptamana de doua ori pastila de a doua zi, iar de curand a avut o infectie cu usturimi si scurgeri albicioase
As dori sa aflu daca asta rezulta doar o dereglare hormonala sau daca este insarcinata.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ce sa credeti?
Voi nu ati citit ca au atat de multe efecte secundare?

Imbalonarea nu este de la pastila si nici de la sarcina!
Sarcina nu te umfla cu gaze, ci cu un copilas!
Imbalonarea este de la ce mancati: cartofi, mazare, fasole, varza sau de la sucuri ori apa carbo gazoasa, ori bere.
O sarcina nu produce dureri la contactul sexual, dar anumite boli sau infectii ale aparatului reproducator, pot produce.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doar ginecologul ei va sti sa ii raspunda la intrebare, dupa o consultatie

| Marinel98 explică (pentru Brigaela):

Multumesc! Totusi mai astept cateva raspunsuri.

| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi este o bomba hormonala care se ia odata in viata, ori fata asta a bagat doua bombe hormonale in ea, care i-u facut sistemul hormonal harcea-parcea.
In situatia in care este, este indicat sa vada un medic giencolog.
Ideea este ca, aceste pastile pot provoca si cancer si nu este bine deloc ce a facut.
V-ar fi costat 2 lei cateva prezervative, care nu aveau nici un feld e efecte secundare, dar nu inteleg de ce nu le folositi si preferati sa va imbolnaviti cu buna stiinta, sau din prostie.

| Marinel98 explică (pentru Violleta2022):

A folosit postinor. asta s-a intamplat in iunie, pana luna trecuta totul a fost bine, asta pana in data de 23 septembrie cand trebuia sa aiba menstruatia. Tot am asteptat, dar nimic nici in ziua de azi nu i-a venit, a avut acele scurgeri de care vorbeam, dureri in timpul actului sexual, balonari... etc. si a facut si 3 sau 4 teste de sarcina care au dat rezultat negativ. Chiar nu stim ce sa mai credem.

| Marinel98 explică (pentru Violleta2022):

Iti multumesc din suflet!
O sa mergem la ginecologie pentru un control. Poate o sa-i prescrie si un tratament de urmat.
Sincer nu mi-a fost asa frica de sarcina cum imi este pentru ea, pentru sanatatea ei.
Iti multumesc mult DonnaAlba!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marinel98):

Dar un control ginecologic ati incercat?
Acolo nu se mai ghiceste, ti se spune pe real, ce are si din ce cauze!

| Marinel98 explică (pentru Violleta2022):

Vom face si asta.

| Marinel98 explică (pentru Violleta2022):

Dar totusi la o sarcina nu are cum sa ma astept. A facut 4 teste de sarcina si toate au iesit negative.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marinel98):

Depinde cand a facut testele!
Daca toate au fost facute inainte de 21 de zile de la ultimul contact sexual, atunci nu este insarcinata.
Dar marea problema incepe cu sistemul ei hormonal, care-i dat total peste cap si care ii poate crea probleme majore pe viata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marinel98):

Ce sa credeti?
Voi nu ati citit ca au atat de multe efecte secundare?

Imbalonarea nu este de la pastila si nici de la sarcina!
Sarcina nu te umfla cu gaze, ci cu un copilas!
Imbalonarea este de la ce mancati: cartofi, mazare, fasole, varza sau de la sucuri ori apa carbo gazoasa, ori bere.
O sarcina nu produce dureri la contactul sexual, dar anumite boli sau infectii ale aparatului reproducator, pot produce.