| anonim_4396 a întrebat:

In aprilie am cunoscut un baiat din alt judet (online) moment in care am inceput sa conversam si sa ne cunoastem mai bine. (precizez ca eu am 19 iar el 20) Tin sa mentionez ca el incheiase recent o relatie in care a fost uhmm dumped. In acea luna, sincer, am avut si eu o perioada nasoala si eram putin anxioasa insa conversand cu el pot spune ca m-am simtit mai bine. Dupa o luna si ceva mi-a confesat ca ma place/iubeste. Ultima mea relatie s-a incheiat acum un an si jumatate, era una la distanta si de atunci mi-am promis ca nu voi mai face asa ceva, insa am simtit ceva pentru acest baiat. El a crezut ca suntem impreuna (chiar daca nu a mentionat asta sau cum e firesc, nu am stiut eu lol) insa am clarificat asta, imi este greu sa incep o relatie dupa o luna si mai ales din nou, la distanta si i-am spus, ce-i drept ne comportam intr-un fel sau altul ca un cuplu insa uneori simt ca il plac, alteori parca nu simt nimic pentru el. Nu imi dau seama daca ceea ce simt eu nu este atasament, fiind singura persoana cu care vorbesc de atunci. Uneori am impresia ca doar imi place atentia pe care mi-o acorda si cuvintele dulci, alteori simt ca imi este strain. In ultimele zile am avut o cearta si ma tot facea egoista pentru ca nu vreau sa fiu impreuna, i-am explicat de o gramada de ori circumstantele mele (altele personale pe care nu doresc sa le mentionez aici legate de familie) si ceea ce simt ca e corect si nu de facut.
Nu vreau o relatie cu o persoana pe care nu am intalnit-o vreodata, macar daca ne-am vedea, i-am spus dar parca nu intelege. Uneori simt ca vreau sa fim impreuna uneori simt ca nu vreau sa mai am de a face cu el, este stresant cateodata si inca o chestie, are asteptari de la mine sa ii trimit unele poze nu chiar foarte deocheate (nu nudes) insa eu n-am facut niciodata asa ceva si nu ma simt bine sa stiu ca trimit cuiva pe internet asemenea poze mai ales cand nu, repet, ne-am vazut vreodata si nu stiu ce se intampla cu noi pe viitor. Insa tot insista si ma face egoista din nou ca nu am grija de nevoile lui, ca are si el o varsta bla bla bla. M-as simti foarte penibil si josnica trimitand poze in asemenea ipostaze. Insa nu cred ca intelege sau pur si simplu nu vrea sa inteleaga cum ma simt si eu, nu doar el, horny24/7.
A mai trecut cineva prin asa ceva? Cum ati procedat?
Sincer nu stiu ce ar trebui sa fac uneori simt nevoia sa rupem legatura pentru ca ma face sa ma simt ca o ratata si egoista si ca sunt eu mereu de vina, nu imi place sa ma simt asahappy.

8 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Fata draga spune-i "Pa!" si mergi mai departe. Daca in mediul online te face sa te simti asa, apoi cum va fi realitatea? Relatiile sunt legaturile pe care le faci cu oameni pe care-i vezi, ii intalnesti personal, ii simti si le vezi comportamentul fata de tine si de cei din jur. Din punctul meu de vedere nu vad de ce ai continua o conversație din care nu ai nimic de castigat, ci doar de pierdut.
Ca un sfat: nu trimite poze nud, dezbracata sau in ipostaze provocatoare/indecente nimanui care iti cere (atata vreme cat nu este sotul tau), indiferent cata incredere ai in persoana respectiva. Deja daca cineva cere astfel de poze vrea sa te compromita ca persoana sau sa te santajeze.

| Alverto a răspuns:

Salut
Uite, treaba este că trebuie să lași relatiile deoparte și să te concentrezi pe tine, sa incepi sa te iubești, după asta găsești să înveți meserie, meseria salvează România! După ce ți ai stabilit capătul profesional, ți ai făcut o casă sau daca nu vrei o faci cu persoana iubita. Iar după planul profesional găsești pe cineva sa aibă o mentalitate de viitor, nu cu bani, nu golan, și nu cineva caruia ii place sa se distreze mereu. Îți spun ce o sa se întâmple daca continui "relația" cu băiatul ăsta: o să faceți copii, nu o să aveți bani, el o sa bage la jocuri de noroc, alcool sau depresie iar tu ramai cu acei copii, iar scenariul 2: o să plecați din țară pentru a spune dupa că te sacrifici pentru copiii tai, dar trebuie sa o faci din înainte să îi faci prin planul profesional, prin stabilitate financiară, casa și tatăl bun pentru copii și tine și după copii (nu sunt împotriva natalității, spun adevărul cum au ajuns atâția copii pe străzi și familii sărace, prin imbecilitatea părinților, s au căsătorit de tineri și mai departe...)

| nicu991 a răspuns:

Sfat sincer, vezi-ti de treaba ta si lasa 'iubirile' astea platonice wireless, la distanta ca nu tine.
Tot ceea ce simti tu pentru individul ala este nevoia de atentie si atat, PUNCT.
Faptul ca-ti cere poze, ar trebui sa-ti puna un semn de intrebare, nu-i ok nici intre persoanele care se cunosc, dar sa mai fie vorba de unul gasit pe net la plictiseala...

| ImSick a răspuns (pentru nicu991):

Asta si incerc sa fac laughing) dar nu vreau sa il ranesc stiind prin ce a trecut, dar simt ca nu e corect fata de propria persoana, stiu ca nu va tine o relatie la distanta de asta l-am si refuzat de doua ori, si mi-am jurat ca nu voi avea una laughing) dar daca pun capat acum ma tem ca voi regreta mai tarziu. insa nu stiu ce sa spun. Imi tot spune bla bla muta-te aici transfera-te de la facultate dar nu vreau asta

| nicu991 a răspuns (pentru ImSick):

O fi vreunul din ala care face transpoarte pe Germania cu d-astea naive ca tine care pun botul la vrajeli de 2 lei si putina atentie. Ai grija, tehnica proxenetilor care-si atrag victimele se numeste metoda Loverboy.

Pune punct, ca n-o sa ai ce sa regreti mai tarziu.

| RazvanLegendaVie a răspuns:

Ai grijă pentru că aceste persoane sunt de fapt niște persoane care doar doresc să te racoleze, dacă nu este așa înseamnă că este ori violent ori dependent de sex, personal nu cer fetelor poze, nici în scurte de iarnă etc, ți-aș recomanda să-i dai block dacă te mai amenință cu ceva daca întâmpini probleme îmi poți da follow @thekingrazva pe Instagram și te ajut eu.

| ImSick a răspuns (pentru RazvanLegendaVie):

Mersi laughing nu este chiar rau cu mine, nu imi vorbeste urat (la modul insulte injuraturi) dar nici dependent de sex pentru ca este virgin si asta ii amplifica starea de h o r n y?

| RazvanLegendaVie a răspuns (pentru ImSick):

Doar că la cum se comportă ( insistă ) mă cam duce cu gândul la băieții romantici care după o perioadă de trai împreună incep să își arate față reală ( alcool, păcănele, țigări, își amenință iubitele etc ) e mai ok să eviți cum a zis și băiatul de sus / fata, nu se știe peste ce poți da.