| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Elena.Prietena mea in varsta de 19 ani a intretinut relatii sexuale cu un tip in varsta de 22 de ani.Acum a ramas gravida, iar acel"domn"a parasit-o. Nu doreste sa pastreze copilul, dar nici nu doreste sa faca avort(spune ca o doare). Chiar a avut o tentativa de suicid(a luat un pumn de pastile), dar din fericire nu a patit nimic(in afara faptului ca a stat mai mult timp in spital). Eu imi petrec majritatea timpului alaturi de ea, dar cred ca are o depresie puternica.Incerc sa ii spun ca totul va fi bine, dar tot suparata si trista este. Ce as putea face pentru ca ea sa nu mai aibe aceste ganduri negre? Va multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Vezi?! De cate ori le-am spus eu fetelor sa nu faca sex fara prezervativ, tocmai pentru a nu risca exact asta! >> Sarcina, si parasirea lor in aceasta situatie!
Dat fiind ca nu doreste sa pastreze copilul, sa caute, sa dea anunt, etc, sa gaseasca pe cineva care nu poate sa faca, si isi doreste sa adopte un copil! Are astfel sansa sa faca fericit un cuplu, si sa fie supravegheata mai atent, sa beneficieze de un supliment alimentar si vitaminic, suport afectiv - si cu mare valoare antidepresiva! Tu, fii alaturi de ea, si incurajeaz-o! Du-i banane, carti bune, optimiste, ciocolata, si alte fructe, etc... Sa asculte si muzica! Sanatate si success!

| EUSIATIT a răspuns:

E foarte greu de luat decizie /era sigur ca el nu va dori la virsta lui sa faca copii oksi ea e vinovata ca nu s a protejat, E bine sa mergi la consiliere. dar trebuie gasita o solutie pentru ca acest copil trebuie crescut Are serviciuea? cine o sustine parinti etc? copilul e nevinovat dar o va intreba cindva. cine. unde este tatal meu? ce i va spune?/? ca e mort. ca nu are? ce? timpul trece repede /deci trebuie gindit consultat pshiholog.parinti hotarit ce cum vo face, pentru ca burtica creste si daca se hot tirziu nu mai poate face nimic. EU ii urez sa ia decizia cea mai bine pentru ea si bebe,, dar fara ajutor. e fff greu

lolita
| lolita a răspuns:

Daca o doare dupa avort o va durea si dupa ce va naste. eu sunt impotriva avortului dar daca intr-adevar nu-si doareste un copil, ca sa creasca vai de el fara iubirea mamei si fara sprijinul tataluimai bine sa nu il pastreze. sau totusi daca se decide sa nu avorteze si nu si-l doreste il poate da in adoptie si asa el va avea un viitor. cat despre prietena ta, incearca s-ai arati partile pozitiva ale vietii, este tanara si are tot viitorul in fata, daca nu este sudenta si nici nu lucreza convinge-o sa-si caute un hobby, sa faca ceva sa o tina ocupata toata ziua. din pacte orice decizie va lua stiu ca-i va fi foarte greu.

| matchpoint a răspuns:

Salut,
imi pare bine sa constat ce esti alaturi de fiica ta acum, cand are mare nevoie de tine. Oricare ar fi decizia ei ea va avea nevoie sa-i fi alaturi. Ar fi bine sa consultati un psiholog pentru a evita incidentele de genul celui cu tentativa de suicid. Sanatate multa si ai grija de voi. Pa

| PauLa.M a răspuns:

Mergi cu ea la un consilier. Spune-i sa pastreze copilul, sentimentul pe care o sa-l aiba dupa avort va fi mult mai adanc decat golul din suflet pe care il are acum.

| ydaa a răspuns:

Paula are draptate nimic nu-i maif rumos ca un copil o sa se descurce spr ta salintretina dar o so afectete raud e tot avortu pentru in ea este o finta si o omoara eu zic sa ce duca la un consilier la un psiholog undeva si convingeo sit u sa nu faca asta

| sandulache a răspuns:

BU

na

Buna.
Sfatul meu e sa tina copilul si sa ii cera pensie alimentara celi baiat sau ce o fi. Zi sa tina copilul si sa-l creasca cum poate incet si cel care a facut acesta greasela sa plateasc, ca daca si ea a vreut acum nu stiu ce sa mai zic de ce nu a loat anticopcetionale sau de ce nu sa protejat, acum ce face vrea sa dea avort, cel mai mare pacat ce poate sa il faca, cum ar fi faci o crima omenesca arunci un suflet la gunoi, nu-s de acord cu ideea. sfatul meu e sa il tina si cel ce a facut dragoste si sa bucurat sa ajute la creterea copilului.succes

| th3mirr0r a răspuns:

Pai, desigur ca are o depresie puternica; da zii sa nu faca avort, ca aia e crima legala; lasa ca mai sunt destui barbati care sa placa o femeie, chiar si cu copilwinking tongue asa ca. zii ca sa nasca