| BigLike a întrebat:

Salut stie cineva cum pot sa fac o procura generala pentru sora mea? Deci o sa va explic: mi-am pierdut buletinul in manchester/Anglia si se pare ca trebuie sa merg pana la ambasada din Londra ca sa pot aplica pentru unul nou iar eu nu am cum pur si simplu cum si cand sa merg si mi s-a spus ca as putea face o procura pe numele surorii mele (ea va merge in curand la Londra) si ea ar putea completa documentele si ce mai trebuie in locul mel. Dar nu stiu cum pot face aceasta procura. FUNDA.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara acte de identitate procura tot la ambasada o faci ca nu ai cum altfel. Orice ai face nu scapi de drumul la ambasada. Incearca sa suni insa, poate au un consulat mai aproape de Manchester

| Ioana6666 a răspuns:

Cati ani are sora ta? Daca e majora, poti sa mergi la notariat, unde vei afla daca poti sa faci sau nu asta. Saptamana trecuta am fost si eu tot pentru o procura dar in cazul meu pentru a pleca din tara (avand in vedere ca am 16 ani). Eu am putut sa o fac fara probleme dar tu esti in alta situatie. Oricum, daca nu vrei sa faci un drum degeaba, ia de pe internet numarul de telefon al unui avocat cat de cat bun, pe care sa il intrebi mai multe detalii. In mod normal ar trebui sa stie sa iti raspunda. Recomand Radu Mates. E un avocat inteligent si de treaba (de aceea cred ca o sa te ajute). Ii gasesti numarul de telefon pe internet. Sau poti sa cauti avocati din orasul tau. Oricum, nu cred ca are vreo importanta, vorbiti doar la telefon.
Succes!